• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gruzijoje suimtas rusas, apkaltintas tuo, jog kišenėje į šalį įvežė branduoliniam ginklui gaminti tinkamo urano, kurio galėjo būti gavęs Novosibirsko mieste, teigiama naujienų agentūros "Reuters" penktadienį gautame dokumente.

REKLAMA
REKLAMA

 

Naujienų agentūra "Interfax" praneša, kad Rusija, kurios santykiai su Tbilisiu pastaraisiais metais buvo itin įtempti, Gruzijos veiksmus šioje byloje pavadino "provokacija".

REKLAMA

 

Gruzijos valdžios pareigūnai teigia nenustatę urano kilmės, tačiau minėtame dokumente nurodoma, kad pėdsakai gali vesti į Rusijos Sibiro platybes, kur veikia daugybė branduolinių jėgainių ir gausu radioaktyviųjų medžiagų.

 

Gruzija ketvirtadienį pranešė, kad praėjusiais metais per specialią operaciją, kurios metu į nusikalstamą veiką buvo infiltruoti jos žvalgybininkai, suėmė Rusijos pilietį Olegą Chincagovą, kai šis įvažiavo į šalies teritoriją ir bandė parduoti sodrintojo urano islamistų kovotojais apsimetusiems agentams.

REKLAMA
REKLAMA

 

Tačiau šis atvejis vėl sukėlė nerimą dėl medžiagos, atgabentos iš Sovietų Sąjungos, saugumo. Branduolinio ginklo platinimo ekspertai manė, kad pavojus, jog tokių medžiagų pateks į blogas rankas, sumažėjo po chaotiško praėjusio dešimtmečio sugriežtinus saugumą.

 

Panašu, kad dokumentas, paženklintas slaptumo grifu, yra faksas, Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) nusiųstas Gruzijos vidaus reikalų ministerijai kaip atsakymas į Gruzijos prašymą padėti tirti šį kontrabandos atvejį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

"Šiuo metu mes tęsiame tiriamąją veiklą, siekdami išsiaiškinti jų (Chincagovo ir kitų įtariamųjų) ryšius, susijusius su galimu jų dalyvavimu neteisėtoje prekyboje radioaktyviosiomis medžiagomis", - nurodoma fakse.

 

"Taip pat mes tikriname O.V.Chincagovo parodymus apie galimai Novosibirsko mieste įsigytą uraną", - rašoma dokumente, datuojamame 2006 metų gegužės mėnesiu.

REKLAMA

 

Jokių kitų įrodymų apie tiesiogines sąsajas su Novosibirsku - dideliu miestu ir mokslo tyrimų centru - dokumente neminima. Tačiau jame teigiama, kad 2000 metais O.Chincagovas buvo užsisakęs skrydžius į du gretimus miestus.

 

Pasak dokumento, uranas-235 nebuvo perdirbamas daugiau kaip 10 metų. Tai reiškia, kad jis yra iš to laikotarpio, kai, anot ekspertų, Rusijos branduoliniai objektai buvo prastai saugomi.

REKLAMA

 

Gruzijos vidaus reikalų ministerijos pareigūnas, pageidavęs likti neįvardytas, naujienų agentūrai "Reuters" teigė, kad dokumentas yra autentiškas, įskaitant ir nuorodą į Novosibirską.

 

FSB atstovas, penktadienį paprašytas suteikti informacijos apie minėtąjį dokumentą, nuo skubotų komentarų susilaikė.

 

Gruzinų agentai O.Chincagovą suėmė su 100 gramų smarkiai sodrinto urano-235, kurį supakuotą į plastikinius maišelius jis vežėsi kišenėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Pakankamai didelis sodrintojo urano kiekis gali būti panaudotas bombai gaminti. Jungtinių Tautų (JT) atominės energetikos agentūra pareiškė, jog bet kokia šios medžiagos kontrabanda kelia "labai didelį susirūpinimą".

 

Maskvos analitikai ir pareigūnai sako esą įsitikinę, kad Gruzijos sprendimas paviešinti šį incidentą praėjus metams po O.Chincagovo suėmimo tėra viešųjų ryšių triukas, kuriuo siekiama diskredituoti Rusiją.

REKLAMA

 

"Iš turimų faktų galiu pasakyti, kad tai provokacinis aktas", - Tolimųjų Rytų Vladivostoko mieste pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas. Anot jo, Rusija buvo pasirengusi bendradarbiauti su Tbilisiu tiriant šią bylą.

 

"Gruzijos bandymas uždirbti iš šios bylos politinės naudos <...> išprovokuos rimtą susierzinimą", - teigė Maskvoje įsikūrusio Politikos studijų centro direktoriaus pavaduotojas Antonas Chlopkovas.

REKLAMA

 

"Nepasakyčiau, kad branduolinių medžiagų sauga Rusijoje kelia susirūpinimą. Netgi, sakyčiau, saugos lygis yra aukštas", - atkreipė dėmesį įtakingas branduolinių ginklų platinimo ekspertas A.Chlopkovas.

 

Gruzijos ministras pirmininkas Zurabas Nogaidelis penktadienį paneigė, esą Tbilisis veikia vadovaudamasis kokiais nors politiniais sumetimais.

 

"Klausimas labai sudėtingas ir pavojingas, reikalaujantis bendradarbiavimo tarp šalių ir, visų pirma, tarp Gruzijos ir Rusijos, - Tbilisyje žurnalistams sakė Z.Nogaidelis. - Mes tikimės bendradarbiauti su Rusija ir nebandome šio klausimo paversti politiniu".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų