REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Honkongo aukščiausios instancijos teismas antradienį priėmė sprendimą, kuriuo pritarė tos pačios lyties porų civilinėms sąjungoms, tačiau neįteisino galimybės jiems sudaryti santuoką.

Honkongo aukščiausios instancijos teismas antradienį priėmė sprendimą, kuriuo pritarė tos pačios lyties porų civilinėms sąjungoms, tačiau neįteisino galimybės jiems sudaryti santuoką.

REKLAMA

Per pastarąjį dešimtmetį buvusios britų kolonijos LGBTIQ aktyvistai pasiekė pavienių pergalių teismuose, panaikindami diskriminacinę vyriausybės vizų, mokesčių ir būsto išmokų politiką.

Tačiau įkalinto demokratijos aktyvisto Jimmy Shamo (Džimio Šemo) iškelta byla – pirmas kartas, kai Honkongo Paskutinės instancijos apeliacinis teismas tiesiogiai sprendė tos pačios lyties asmenų santuokų klausimą.

Teismas nusprendė, kad vyriausybė „pažeidžia savo pareigą (...) sukurti alternatyvią tos pačios lyties asmenų partnerystės teisinio pripažinimo sistemą“, pavyzdžiui, civilines sąjungas, teigiama sprendime.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau jame priduriama, kad teismas vienbalsiai atmetė apeliacinį skundą dėl tos pačios lyties asmenų santuokų ir užsienyje sudarytų tos pačios lyties asmenų santuokų pripažinimo.

REKLAMA

Nors žemyninėje Kinijoje LGBTIQ aktyvistai susiduria su politiniais iššūkiais, pusiau autonominiame Honkonge didėja gyventojų parama tos pačios lyties asmenų santuokoms.

Šiais metais atlikta apklausa parodė, kad 60 proc. Honkongo gyventojų pritaria tos pačios lyties asmenų santuokoms, o prieš dešimtmetį tokių buvo tik 38 procentai.

36-erių J. Shamui du kartus nepavyko įtikinti teismų, kad Honkongas turėtų teisiškai pripažinti jo santuoką su tos pačios lyties partneriu, kuri buvo įregistruota Niujorke beveik prieš dešimtmetį.

2022 metų rugpjūtį apeliacinio teismo teisėjai rašė, kad Honkongo konstitucinis tekstas „suteikia galimybę naudotis santuokos institutu tik heteroseksualioms poroms“.

REKLAMA
REKLAMA

J. Shamas teigė, kad miesto draudimas sudaryti tos pačios lyties asmenų santuokas pažeidžia jo teisę į lygybę, o tai, kad nėra alternatyvos, pavyzdžiui, civilinės sąjungos, reiškia tą patį, be to, pažeidžia jo teisę į privatumą.

Britų teisių advokatė Karon Monaghan, atstovaujanti J. Shamui, birželį teismui sakė, kad draudimas nepalankus tos pačios lyties poroms tokiose srityse kaip paveldėjimas ir būsto nuoma.

Žymus demokratijos kampanijos dalyvis J. Shamas yra vienas iš kelių dešimčių aktyvistų, sėdinčių už grotų ir laukiančių teismo verdikto dėl kaltinimų, nesusijusių su LGBTIQ teisėmis.

„Ilgas kelias“ 

Lyčių studijų mokslininkas Suen Yiu-tungas teigė, kad Honkongas 1991 metais dekriminalizavo lytinius santykius tarp suaugusių vyrų, tačiau vis dar neturi „apsaugos nuo diskriminacijos dėl seksualinės orientacijos ir lytinės tapatybės“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vietos teismai palaipsniui panaikino diskriminacinę politiką, tačiau dėl tokio požiūrio teko nueiti „labai, labai ilgą kelią“, naujienų agentūrai AFP sakė Suen Yiu-tungas.

Antradienio byla buvo kitokia, nes joje buvo prašoma plačiau pripažinti tos pačios lyties asmenų santuokas, tačiau tai taip pat reiškė, kad sėkmė „gali būti sunkesnė“, pridūrė jis.

Azijoje tos pačios lyties asmenų santuokas pripažįsta tik Nepalas ir Taivanas, o Pietų Korėjoje įstatymų leidėjai neseniai pristatė teisės aktus, kuriais būtų pripažįstama tos pačios lyties asmenų partnerystė.

Kai kurios Honkonge veikiančios tarptautinės įmonės taip pat parėmė santuokų lygybės kampanijas, teigdamos, kad tai yra būdas pritraukti talentus.

REKLAMA

Tačiau Pekino patvirtinta miesto vadovybė nerodo didelio noro priimti LGBTIQ žmonių lygybę skatinančius įstatymus.

Po to, kai 2020 metais Pekinas Honkongui primetė nacionalinio saugumo įstatymą po didžiulių ir kartais smurtinių prodemokratinių protestų finansų centre, teisių gynimas iš dalies pasitraukė į pogrindį.

Liepą Honkongo visuomeninis transliuotojas nutraukė 17 metų gyvavusią LGBTIQ lygybę skatinusią radijo laidą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų