REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjus kelioms dienoms po 75-ojo gimtadienio, Hansas Blixas pirmadienį (06.30) oficialiai baigė savo trejus metus trukusią Irako cheminio ir bakteriologinio ginklo bei balistinių raketų paiešką, pareikšdamas, kad tėra teisininkas, atliekantis nepolitizuotą darbą.

REKLAMA
REKLAMA

"Savotiškai liūdna išvykti iš Niujorko, kadangi Niujorkas man patiko. Čia, dirbdamas sunkų, bet didelį pasitenkinimą teikusį darbą, praleidau trejus įspūdingus metus", - žurnalistams H. Blixas pasakė pirmadienį, paskutinę savo darbo dieną, po kurios grįš į gimtąją Švediją.

REKLAMA

Tiesa, net ir paskutinę dieną kai kuriuose jo žodžiuose, kalbant apie Iraką ir iki šiol nesėkmingą masinio naikinimo ginklo paiešką, skambėjo tam tikros piktdžiugos gaidelės.

"Mes neatmetame galimybės, kad jie ką nors ras, tačiau kuo daugiau laiko praeina, tuo mažesnė yra ši tikimybė, - sakė H. Blixas, turėdamas omenyje Irake dirbančius amerikiečių ekspertus, iki šiol bergždžiai ieškančius uždrausto ginklo, kurio tariamą egzistavimą Vašingtonas pateikė kaip karo pretekstą. - Bet manau, kad mes elgėmės teisingai, neskubėdami daryti skubotų išvadų. Mes nuolatos kartojome, kad jeigu ko nors nėra rasta, tai dar nereiškia, kad tai egzistuoja. Tai gali egzistuoti, bet gali ir neegzistuoti, ir manau, kad tokia mūsų pozicija, sprendžiant pagal viską, buvo pakankamai išmintinga", - teigė dabar jau buvęs JT Monitoringo, verifikavimo ir patikrinimų komisijos (UNMOVIC) pirmininkas.

REKLAMA
REKLAMA

H. Blixo nuomone, Irakas tikriausiai sunaikino didžiąją dalį savo pavojingų ginklų, nors nėra aišku, kodėl Saddamas Husseinas (Sadamas Huseinas) nepateikė jokių nusiginklavimo įrodymų. Galbūt Irako lyderis norėjęs kitiems sukurti įspūdį, kad tebeturi masinio naikinimo ginklų.

Pastaraisiais mėnesiais H. Blixas vis atviriau kritikavo jam iš Vašingtono ir kitų sostinių pateikiamus žvalgybinius duomenis. Praėjusią savaitę Užsienio santykių tarybai jis pareiškė, kad įrodymai, kuriuos JAV valstybės sekretorius Colinas Powellas (Kolinas Pauelas) vasario mėnesį pateikė JT Saugumo Tarybai, jam "nepadarė įspūdžio".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Diplomatų tvirtinimu, dažnai, nors ir santūriai kritikuodamas C. Powellą, H. Blixas užsitraukė valstybės sekretoriaus, anksčiau buvusio patikrinimų Irake šalininku, nemalonę.

Pirmadienį H. Blixas teigė, kad su C. Powellu ir JAV prezidento George’o W. Busho (Džordžo V. Bušo) patarėja nacionalinio saugumo klausimais Condoleezza Rice (Kondoliza Rais) jį sieja "civilizuoti santykiai".

JAV administracija ir dalis JT inspektorių mano, kad buvusi Irako vyriausybė niekada nebuvo atsisakiusi planų sukurti masinio naikinimo ginklą. Prezidentas G. W. Bushas tvirtina net neabejojąs, kad amerikiečių ekspertai pokario Irake ras tokį ginklą ar jo egzistavimo įrodymų.

REKLAMA

Prieš karą G. W. Busho administracija kritikavo H. Blixo ataskaitas Saugumo Tarybai kaip nepakankamai griežtas ir nesuteikiančias dingsties karinei intervencijai.

Šiais metais beveik kasdien prieš televizijos kameras stovėjęs H. Blixas 16 metų iki 1997-ųjų vadovavo Tarptautinei atominės energijos agentūrai (TATENA). Baigęs darbą Vienoje, jis manė išeisiąs į pensiją, grybausiąs ir ramiai rašysiąs atsiminimus. Tačiau 2000 metų sausį, su žmona Eva, tuo metu ėjusia Švedijos vyriausybės patarėjos Arkties ir Antarkties klausimais pareigas, keliaujant po Antarktį, jam paskambino JT generalinis sekretorius Kofi Annanas (Kofis Ananas).

REKLAMA

"Aš buvau ištrauktas iš šaldytuvo, tiesiogine žodžio prasme", - sakė H. Blixas.

UNMOVIC pirmininku jis tapo 2000 metų kovą, tačiau jo inspektoriai į Iraką grįžo tik 2002 metų lapkričio 27 dieną.

Atsisveikinimo laiške K. Anannas pirmadienį rašė: "Tik nedaugelis Jungtinių Tautų pareigūnų pademonstravo ramybę, taktą ir profesionalumą, kurį jūs praktiškai precedento neturinčio spaudimo ir dėmesio sąlygomis demonstravote kelis pastaruosius mėnesius".

“Reuters”-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų