REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vidaus reikalų ministerija (VRM) apžvelgė viešojo saugumo situaciją Lietuvoje. Atlikto tyrimo rezultatus komentuoja vidaus reikalų ministrė ir Policijos generalinis komisaras.

Vidaus reikalų ministerija (VRM) apžvelgė viešojo saugumo situaciją Lietuvoje. Atlikto tyrimo rezultatus komentuoja vidaus reikalų ministrė ir Policijos generalinis komisaras.

REKLAMA

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė džiaugėsi, kad pastaruoju metu smarkiai išaugo lietuvių pasitikėjimas policijos pareigūnais. Tuo tarpu Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla atskleidė kitą visuomenės procesų pusę – šiemet augo nusikalstamumo lygis, o tai visuomenę neramina.

Bilotaitė: policijos reitinguose – „dramatiškas šuolis“

„Buvo nurodytas sėkmės rodiklis, kad 2024 m. ne mažiau kaip 80 proc. gyventojų jausis saugūs. Tyrimo duomenimis matome, kad tikslą jau viršijome ir saugūs jaučiasi 87 proc. respondentų“, – teigė A. Bilotaitė.

Ji tikino, kad žmonės jaučiasi esantys sąmoningesni. Tai reiškia, pasak ministrės, kad jie suvokia patys turį imtis veiksmų, kad pasirūpintų savo ir aplinkinių saugumu.

REKLAMA
REKLAMA

„Taip pat žmonės jaučiasi geriau pasirengę nelaimėms. Daugiau negu pusė respondentų teigia žinantys, kaip reikėtų elgtis stichinių arba žmonių sukeltų nelaimių metu. Pokytis tikrai ženklus – net 10 proc. punktų“, – kalbėjo ji.

REKLAMA

Vis dėlto šis tyrimas neapima karo Ukrainoje laikotarpio, pabrėžė ministrė. „Matyt, kitais metais matysime duomenis kitokius“, – svarstė ji.

Apskritai Lietuvoje auga pasitikėjimas visomis viešąjį saugumą užtikrinančiomis institucijomis. „Pasitikėjimas policija viršija Europos Sąjungos vidurkį. Mes tikrai netoli esame nuo Skandinavijos šalių“, – minėjo A. Bilotaitė.

Išaugusį pasitikėjimą policijos pareigūnais ministrė vadino „dramatišku šuoliu“. Jos teigimu, pasikeitęs gyventojų požiūris į šešėlį rodo „visuomenės evoliuciją“.

REKLAMA
REKLAMA

Nusikaltimų mastai augo, daugiausiai – sukčiavimų

Policijos vadovo R. Požėlos teigimu, Lietuvoje išaugo nusikaltimų mastas, o tai neramima gyventojus.

„Dėl ko visuomenei labiausiai skauda galvą, tai sutampa ir su mūsų matymais. Elektroniniai, telefoniniai sukčiavimai, eismo saugumo situacija, neblaivūs asmenys, plėšimai, narkotikus vartojantys asmenys – sutampa ir mūsų, ir visuomenės nuomonė, kad turėtų čia būti skiriamas deramas prioritetas“, – pranešė generalinis komisaras.

Šių metų 4 mėnesių statistika rodo, kad visuomenė yra susirūpinusi, vyrauja nerimo nuotaikos, teigė jis.

„Visuomenei neramu, tą jaučiu iš paklausimų. <...> Nusikalstamumas bendras ūgtelėjo lyginant su praeitais metais. <...> 30 proc. augimas yra sukčiavimo, didelė dalis elektroninėje erdvėje“, – kalbėjo R. Požėla.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Generalinis komisaras pranešė ir apie teigiamą pokytį – Lietuvoje mažėja korupcijos apraiškos, ypač kyšininkavimo mastai sumenko Kelių policijos gretose. Tai lėmė vienas policijos vadovybės sprendimas, aiškino R. Požėla.

„Pagal gerąją kai kurių pasaulio šalių, kurios irgi turėjo problemų su korupcija, gerąją praktiką priėmėme sprendimą formuoti mišrius ekipažus tarp vyro ir moters. Tai davė antikorupcinę reikšmę, mes tuo keliu nuėjome. <...> Dabar labai dažnai būna, kad ir dvi merginos, dvi moterys formuoja ekipažą ir ne tik eismo saugumo srityje dirba, bet ir vykdo kitas policines funkcijas. <...> Kiek atsimenu iš tyrimų, konstatuota, kad moterys labiau atsparios korupcijai. <...> Priėmus šitą sprendimą korupcijos problema Kelių policijoje pradėjo mažėti iš esmės“, – minėjo jis.

REKLAMA

„Tyrime pateikiami duomenys apie visuomenės pasitikėjimą visomis viešąjį saugumą užtikrinančiomis tarnybomis“, – BNS atsiųstame komentare sakė VRM Projektų ir kokybės valdymo grupės patarėja Eglė Vileikienė.

Patarėjos teigimu, tyrimo rezultatai atskleidžia gyventojų saugumo jausmo tendencijas.

Pirmasis 2022 m. ketvirtis parodė, kad lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, nusikalstamumas Lietuvoje išaugo penktadaliu. Taip anksčiau yra sakęs policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.

Pasak jo, daugiausia augo sukčiavimai, nusikaltimai elektroninėje erdvėje, vagystės iš būstų, kitų vietų: „Mes su tais skaičiais faktiškai grįžtame į priešpandeminį laikotarpį.“

Kaip nurodyta atviruose Informatikos ir ryšių departamento duomenyse, pirmąjį praėjusių metų ketvirtį nustatyta 10 tūkst., o šiemet per tą patį laikotarpį – 11,9 tūkst. nusikaltimų: maždaug 18,4 proc. daugiau.

Visą spaudos konferenciją žiūrėkite straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų