REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Slidžius kaip gyvatė ir sunkiai prognozuojamus – tokius ateinančius metus žvelgdami į galimas būtiniausių produktų ir paslaugų kainas žada specialistai. Kaip ir kasmet, beveik visuose svarbiausiuose sektoriuose prognozuojamas produktų brangimas, bet maisto kainos žymiai kilti neturėtų.

REKLAMA
REKLAMA

Drakono metams einant į pabaigą Valstybinė kainų ir energetikos komisija (VKEK) pranešė, kad po Naujųjų vartotojų kišenes tuštins brangstanti elektra – išaugęs viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) mokestis lems, kad vidutinė elektros kaina vartotojams gali brangti nuo dabar mokamų už vienos laiko zonos tarifą 46 ct/kWh iki 52 ct/kWh. Tiesa, jau prieš pat šventes VKEK patikslino, kad kainos kils kiek mažiau – iki 50 ct/kWh. Pasak Lietuvos energetikos konsultantų asociacijos direktoriaus Martyno Nagevičiaus, kainų posūkį lėmė tai, kad per pastaruosius ketverius metus iš Elektrėnų buvo superkama gerokai daugiau elektros negu realiai reikėtų, o dabar nuspręsta energijos švaistymą nutraukti.

REKLAMA

Po Naujųjų metų kiek sumažės dujų kaina – visos vartotojų grupės už kubinį metrą mokės 8 centais mažiau. Pasak M. Nagevičiaus, dujų kaina mažėja jau kurį laiką, o kiek ši tendencija tęsis, neaišku.

„Pastaruosius porą mėnesių dujos pinga, sunku pasakyti, ar ši tendencija tvari. Dujų kaina priklauso nuo naftos kainų: jei pastaroji toliau truputį mažės arba doleris brangs nesikeičiant naftos kainai – tada ji kils“, – sakė M. Nagevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip amerikietiški kalneliai

Nuo naftos kainų priklausys, kiek mokėsime už kurą. Aišku, kad, nepriklausomai nuo pasaulinių tendencijų, dėl padidėjusio akcizo mokesčio po Naujųjų kone tradiciškai brangs degalai –dyzelinas. Šiemet baigiasi dyzelino akcizo pereinamasis laikotarpis, trukęs nuo Lietuvos įstojimo į ES, todėl minimaliai pakėlus akcizą nuo 1043 litų už 1 tūkst. litrų iki 1140 litų vidutinė dyzelino litro kaina degalinėse gali padidėti apie 12 centų.

Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos (LNPPĮA) vadovas Lukas Vosylius atkreipė dėmesį, kad svarbu yra tai, kaip pabrangus akcizui atrodysime šalia valstybių kaimynių – mat Lenkijoje ir Latvijoje jau dabar galioja toks akcizas, kurį taikysime kitąmet. Daug kas priklausys nuo to, ar kaimynės akcizą kels.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pokyčių pasaulinėje naftos rinkoje, nuo kurių priklausys kuro kainos Lietuvoje, LNPPĮA vadovas prognozuoti nesiryžo. „Ekonomistai kalba, kad kitąmet naftos kainos turėtų būti stabilios, o mes, pardavėjai, prognozėmis neužsiimame, jos dažnai būna netikslios. Užtenka konflikto naftą išgaunančioje šalyje ir kaina keičiasi kaip amerikietiški kalneliai. Svarbiausias klausimas – kiek brangs“, – sakė L. Vosylius.

Dėl akcizo mokesčio kitąmet kils ir cigarečių kainos. Pagal ES reikalavimus, iki 2018 akcizo tarifas visoms cigaretėms turės būti ne mažesnis nei 311 litai už tūkstantį cigarečių. Dabar jis siekia 232 litus. Norint išvengti staigaus akcizo šuolio, jis didinamas palaipsniui. Cigarečių pakelis nuo Naujųjų gali brangti apie 30 centų.

REKLAMA

Gelbės lenkai

Pasak Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto produktų rinkotyros skyriaus vedėjo Alberto Gapšio, didėjančios degalų kainos gali lemti ir nežymų konditerijos ar pieno gaminių kainų kilstelėjimą – dėl brangstančio akcizo padidės pervežimo kaštai, todėl kai kurie maisto produktai gali brangti iki 1 procento.

Specialisto nuomone, konditerijos gaminius pabranginti gali ir padidėjusios grūdų supirkimo kainos.„Grūdų supirkimo kainos daro didžiausią įtaką ne tik žemės ūkio, bet ir kitiems sektoriams. Kviečių kainos nuo derliaus nuėmimo iki dabar pakilo dar 5 proc., todėl galima tikėtis, kad pavasarį turėtų šiek tiek didėti duonos, galbūt kitų miltinių produktų kainos – prognozuočiau 2–5 proc. brangimą“, – sakė A. Gapšys.

REKLAMA

Esą duonos gaminių brangimo turėtume sulaukti iškart, kai baigsis šildymo sezonas – žiemą prekybininkai kainų nekelia, nes vartotojai skiria didžiąją dalį pajamų šildymui, o maisto produktų vartojimas krenta.

Pieno kainos, anot specialisto, taip pat turėtų nežymiai kilti. „Prekybininkai labai mėgsta mažmenines kainas kelti pajutę perdirbėjų kainų didėjimą, o perdirbėjų kainos pakilo 3–5 proc., todėl prognozuočiau labai nedidelį, gal 3 proc. pieno produktų kainų kilimą“, – sakė A. Gapšys ir pridūrė, kad nuo žymesnio pieno produktų brangimo vartotojus greičiausiai gelbės lenkų verslininkai – esą praktiškai per dvejus metus pieno produktų importas į Lietuvą išaugo 30 proc. Tikėtina, kad jis didės ir kitąmet, o tradiciškai mažesnėmis kainomis pasižyminti lenkų produkcija Lietuvos verslininkams stipriai kainų kelti neleis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gera žinia pirkėjams – specialistai neprognozuoja mėsos kainų didėjimo. A. Gapšio teigimu, šiemet kilusios supirkimo kainos kitąmet išliks stabilios. Esą tikėtina, kad kiaulienos kainos dėl maro Latvijoje ir Baltarusijoje gali mažėti.

Mįslingos daržovių kainos

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija Cironkienė pasakojo, kad po Naujųjų galime sulaukti daržovių kainų padidėjimo – užpernai buvo rekordinis derlius, kainos krito, o šiemet kai kuriuose regionuose derlius mažesnis, todėl po Naujųjų prekyba turėtų suaktyvėti, kainos – padidėti. Didelės įtakos kainoms turės ir žiemos orai.

REKLAMA

„Užėjus dideliems šalčiams ir gausiai iškritus sniegui morkų ar kopūstų kainos gali padidėti. Kai kuriose ES šalyse (pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje) augintojai derlių „sandėliuoja“ laukuose ir jei orai nepalankūs, žiema šalta, daug sniego, atsiranda problemų produkciją pristatyti į prekybos tinklus. Bet jei tokia žiema užsitęs, o daržovės po šiaudų ir plėvelės priedanga nesušals ir liks didesnis kiekis parduoti vėliau, pavasarį kainos gali kristi“, – aiškino Z. Cironkienė.

Pasak pašnekovės, daugiausiai prielaidų kilti yra bulvių kainai – jų poreikis rinkoje šiuo metu didžiausias. Morkų ar kopūstų kainos ik šiol buvo stabilios, bet esą viską gali pakeisti šalčiai ir suaktyvėjusi prekyba. Įtakos mažmeninei daržovių kainai turės ir tai, kiek daržovių vartotojai yra užsiauginę savo poreikiams – sėklų pardavėjai teigia, kad vis daugiau daržovių sėklų parduoda mėgėjams.

REKLAMA

Skurdžiausiems bus lengviau

Kitąmet pigsiančių produktų sąrašas kur kas skurdesnis – Vyriausybė paliko galioti 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatas šildymui ir kompensuojamiems vaistams. Nuo kitų metų galios ir lengvatinis 9 proc. PVM tarifas keleivių ir bagažo vežimo reguliariaisiais maršrutais paslaugoms, laikraščiams, žurnalams ir kitiems periodiniams leidiniams bei 5 proc. tarifas neįgaliųjų techninės pagalbos priemonėms ir jų remontui. Tiesa, lengvatinis tarifas negarantuoja, kad laikraščiai ar žurnalai atpigs.

Vyriausybei padidinus minimalų mėnesinį atlyginimą (MMA) iki tūkstančio litų šiek tiek lengviau kainų pokyčius išgyvens mažiausias pajamas gaunantys gyventojai. Vis dėlto, kokį poveikį jos turės Lietuvos ekonomikai, spręsti kol kas sunku – mat Lietuvos pramonininkų konfederacija jau kurį laiką skelbia apie neigiamas pasekmes verslui, kurios gali ištikti pakėlus MMA.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų