REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šylant orams vis dažniau kalbama apie bundančią grėsmę – erkes. Nors apie erkių pernešamas ligas ir jų komplikacijas kalbama daug, TV8 laidoje „Sveikas rytojus“ gydytoja Eglė Marciuškienė teigė, kad medikai vis tiek dažnai lieka neišgirsti.

Šylant orams vis dažniau kalbama apie bundančią grėsmę – erkes. Nors apie erkių pernešamas ligas ir jų komplikacijas kalbama daug, TV8 laidoje „Sveikas rytojus“ gydytoja Eglė Marciuškienė teigė, kad medikai vis tiek dažnai lieka neišgirsti.

REKLAMA

Erkių aktyvumo sezonas prasideda ankstyvą pavasarį, balandžio mėnesį, ir tęsiasi iki lapkričio. Erkės aktyvios tampa vidutinei paros temperatūrai pasiekus vos 7 laipsnius šilumos. Lietuva priskirtina prie didelio erkių paplitimo kraštų.

„Erkės niekada nešokinėja, jos yra vampyrai, kurie šliaužioja ir ieško, kur iškeltų puotą ir prisisiurbtų kraujo. Siurbdama kraują ji kartu perneša ir ligas, o tai yra priežastis, kodėl erkių mes turėtume vengti ir saugotis“, – aiškino E. Marciuškienė.

Erkės moka labai švelniai ropinėti žmogaus odos paviršiumi ir įdomu tai, kad skirtingai nei kiti gyvūnai, moka įkasti ir pasiekti kraują žmogui nepajutus skausmo.

REKLAMA
REKLAMA

„Kai randa savo šventės vietą, jos įkiša galvą po oda ir įleidžia kokteilį įvairių medžiagų. Vienos iš jų yra skystinančios kraują, o kitos nuskausminančios, todėl erkių įkandimo mes nejaučiame ir labai dažnai netgi nematome. Manoma, kad iki 80 proc. žmonių, kuriems įsisiurbia erkė, jos nepamato“, – sakė gydytoja. 

REKLAMA

Pastarąjį dešimtmetį stebina sergamumo erkiniu encefalitu didėjimo tendencija, nes dėl šylančio klimato gausėja erkių populiacija. Jų pernešamų ligų spektras taip pat yra daug platesnis.

„Erkės perneša tikrai nemažai ligų. Jų paskaičiuoja iki 20-ies, o kai kurie mokslininkai netgi yra nustatę, kad erkių organizmuose gyvena iki 100 įvairių ligų sukėlėjų. Pačios dažniausios ir populiariausios ligos sukeliamos žmonės Lietuvoje yra Laimo liga ir erkinis encefalitas“, – teigė E. Marciuškienė.

Laimo ligą erkė žmogui gali perduoti tada, jei buvo įsisiurbusi ilgiau nei parą – tarp 24 ir 48 valandų. Taip yra dėl to, nes Laimo ligos sukėlėjas išskiriamas per erkių ekskrementus – išmatas.

REKLAMA
REKLAMA

„O erkinio encefalito sukėlėjas yra erkių seilių liaukose, todėl erkiniu encefalitu užsikrėsti galima jau tada, kai erkė tik įsisiurbia. Dėl to labai svarbu laiku pamatyti erkę ant savo organizmo, odos, drabužių ir ją pašalinti bei neleisti įsisiurbti“, – sakė gydytoja.

Pamačius įsisiurbusią erkę, ją reikia kuo skubiau pašalinti. Gydytoja įspėja, kad jokie skysčiai, pilami ant siurbimo vietos, situacijos nepakeis ir tikrai nepagerins.

„Jokiu būdu nieko nepilkite, jokių aliejų, jokio acto ar spirito, nes erkė liks gyva. Ji dažniausiai skysčiuose išlieka tam tikrą laiką gyva, o jeigu ji žus – ji išskirs sukėlėją. Jei erkė užkrėsta, mes netgi paskatinsime ir padidinsime mūsų tikimybę užsikrėsti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei pamatėme erkę, pasistenkime kuo skubiau ją ištraukti. Ankščiau pasakodavo, kad reikia erkę sukti pagal laikrodžio rodyklę ir ji kaip varžtukas išsisuks, bet iš tiesų visai nesvarbu, į kurią pusę mes erkę suksime. Svarbiausia, kad erkė būtų suimta kuo arčiau odos ir kad jos galva neliktų odoje. Jei ir liks, tai nėra didelė problema, nes ji kaip pašinas išeis“, – aiškino E. Marciuškienė.

O ką daryti su ištraukta erke, sužinokite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje. 

Laidą „Į sveikatą“ žiūrėkite kiekvieną šeštadienį 9 val. per TV3 televiziją.

VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:

Straipsnis parengtas pagal TV3 laidą „Į sveikatą“. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų