REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gydymas bičių nuodais: bakst – ir sveikas?

Kad bičių įgėlimas – skausmingas, paprastai sužinome dar vaikystėje. Tikriausiai kiekvienas prisimena pirmąjį kartą, kai basa koja užmynė ant pievoje dūzgiančios bitės ar netyčia brūkštelėjo per ranką kutenančią „smilgą“. Vienas neatsargus judesys – ir keliasdešimt minučių skausmo garantuota. O galbūt ši skausminga injekcija bent menka dalele prisidėjo prie jūsų sveikatos stiprinimo?

REKLAMA
REKLAMA

Kuo naudingi bičių nuodai?

Bičių nuodai – ypatingos bičių liaukos sekretas, išleidžiamas per geluonį bitei saugant palikuonis, lizdą arba tiesiog ginantis nuo tikrų ar menamų priešų. Iš išorės bičių nuodai skaidrūs, aštraus kvapo, kartūs ir deginantys. Šiuose nuoduose esama organinių rūgščių, mineralų, baltymų, įvairių fermentų. Dauguma jų – labai svarbūs žmogaus organizme vykstantiems biologiniams procesams.

REKLAMA

Bitininkai pastebėjo, kad darbas su bitėmis ir jų įgėlimai – puiki podagros, reumato, artrito ir kitų ligų profilaktika. Bičių nuodai kaip gydomoji priemonė naudoti jau Senovės Egipte, Graikijoje, Kinijoje ir Indijoje.

Ką tik gimusios bitės dar negelia – jų organizmas dar negamina nuodų. Negelia ir tranai – nes neturi geluonies. O bičių motinėlė gelia tik konkurentes. Daugiausia nuodų bitė darbininkė turi sulaukusi 17–18 dienų amžiaus (0,1–0,3 miligramus).

REKLAMA
REKLAMA

Bičių nuodai teigiamai veikia centrinę nervų sistemą, reguliuojančią pagrindines žmogaus gyvenimiškos veiklos sritis. Teisingai naudojami jie mobilizuoja apsauginius organizmo rezervus, saugo nuo infekcijų, stiprina imunitetą. Tai stiprus natūralus antibiotikas ir antiseptikas.

Farmakologinės bičių nuodų savybės išsiskiria itin plačiu poveikio spektru. Mažos bičių nuodų dozės veikia stimuliuojančiai, didesnės – kaip raminamieji, nuskausminamieji, traukulius slopinantys vaistai. Šie nuodai stimuliuoja širdies veiklą, plečia kraujagysles, mažina arterinį kraujospūdį, gerina kraujo apytaką smegenyse, mažina galvos smegenų patinimą, gerina nuotaiką, atmintį, miego kokybę, mažina priklausomybę nuo alkoholio ir nikotino, gerina kraujo mikrocirkuliaciją, virškinamojo trakto motorines ir sekrecines funkcijas, stimuliuoja kepenų veiklą, plečia bronchus, gerina atsikosėjimą, mažina cukraus kiekį kraujyje, stimuliuoja organizmo apsaugines savybes ir imunitetą, normalizuoja medžiagų apykaitą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be gydomojo efekto bičių nuodai suteikia teigiamą šalutinį poveikį. Jie mažina cholesterino kiekį kraujyje, silpnina kraujo krešumą, stabdo spazmus, pagerina organų aprūpinimą krauju.

Tiesa, alergiškiems žmonėms net viena dozė gali tapti lemtinga. Moterys ir vaikai bičių nuodams labiau jautrūs nei vyrai.

Kada įgėlimas pavojingas?

Pavojinga organizmo reakcija į nuodus laikomas ne deginimas ar patinimas įgėlimo vietoje, bet tokie reiškiniai kaip smarkiai kritęs kraujospūdis, pakilusi kūno temperatūra, padažnėjęs pulsas, apsunkęs kvėpavimas, galvos skausmas ar svaigimas, pykinimas, viduriavimas, vėmimas, šaltas prakaitas, stiprus troškulio jausmas, traukuliai, sąmonės praradimas.

REKLAMA

Jei įgėlė bitė, būtina kuo greičiau ištraukti geluonį ir pridėti prie įgėlimo vietos šaltu vandeniu suvilgytą skudurėlį, jį keisti keletą kartų, kol ims mažėti deginimo jausmas. Veikiant šalčiui susitraukia odos kraujagyslės, taip dalis nuodų išstumiama į odos paviršių, o vanduo juos nuplauna. Kad išvengtumėte tinimo, įgėlimo vietą galima sutepti medumi, česnako, svogūno, petražolių sultimis, taip pat spiritu ar pridėti žalią bulvę. Jei pajuntami bendro apsinuodijimo požymiai – būtina skubiai kreiptis į medikus.

REKLAMA

Kaip ištraukti geluonį?

Nagu ar kitu aštriu daiktu. Negalima geluonies traukti suspaudžiant jį dviem pirštais ar pincetu – taip daugiau nuodų patenka į žaizdą. Verčiau jį švelniai stumtelėkite nesuspausdami, kad išslystų į odos paviršių.

Kas gydoma bičių nuodais?

• Nervų sistemos ligos (osteochondrozė, radikuliarinis sindromas, nugaros smegenų išemija, neuritai, neuropatijos, liekamieji encefalito ir meningito reiškiniai, išsėtinė sklerozė, tikai, vaikų cerebrinis paralyžius ir kt.);

• Širdies ir kraujagyslių sistemos ligos: liekamieji miokardo infarkto reiškiniai, perikarditai, apatinių galūnių tromboflevitas, venų varikozė ir kt.);

• Plaučių ir kvėpavimo takų ligos: bronchinė astma, lėtinė pneumonija, pneumosklerozė, lėtinis bronchitas, pleurito liekamieji reiškiniai;

• Skrandžio ir virškinamojo trakto ligos: skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė, kolitai, gastritai, tulžies pūslės akmenligė, chiolecistitas, hemorojus;

• Endokrininės sistemos ligos: II tipo cukrinis diabetas, podagra, nutukimas, nervinė anoreksija;

• Kraujo ligos: spindulinė liga, anemija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bičių nuodų poveikis organizmui sudėtingas, tai daugelio nuodų komponentų poveikio įvairiems organams ir sistemoms kompleksas. Visų pirma sveikata gerėja todėl, kad bičių nuodai stiprina organizmo imunitetą, normalizuoja nervų ir kraujagyslių sistemos veiklą. Taip pat skatina nuo uždegimo saugantį hormonų išsiskyrimą, o tai padeda organizmui pačiam įveikti ligas sukeliančius procesus.

Skaudės ar neskaudės?

Bičių nuodai į organizmą gali patekti visai neskausmingai – pavyzdžiui, išgėrus jų pagrindu pagamintą tabletę ar įtrynus skaudamą vietą tepalu su bičių nuodais. Vis dėlto specialistai negailestingai teigia, kad veiksmingiausia, kai „injekciją“ padaro ne gydytojas, o pati darbštuolė bitė.

REKLAMA

Bitės įgėlimas. Natūraliai įgėlus bitei galite užsitikrinti geriausią gydomąjį efektą. Pagrindinis šio metodo trūkumas – tai, kad procedūra skausminga, be to, kartais sunku kontroliuoti dozę ir bet kuriuo metų laiku po ranka turėti gyvų bičių.

Standartinių preparatų injekcijos. Naudojantis šiuo metodu lengva kontroliuoti tikslią dozę, tačiau procedūra taip pat gana skausminga.

Tepalų įtrynimas. Dažniausiai naudojamas metodas. Tepalai įtrinami į raumenis, sąnarius nuolat didinant dozę. Metodo privalumas – jį patogu taikyti bet kokiomis sąlygomis, net ir namuose.

REKLAMA

Elektroforezė su bičių nuodais. Naudojama gydant osteochondrozę, radikulitą, neuritus, artritus. Tai neskausminga procedūra, bičių nuodų poveikis sustiprinamas elektros srove.

Akupunktūra. Injekcijos, įtrynimai ir kiti nuodų įpurškimo metodai derinami atsižvelgiant į akupunktūrinius taškus.

Tabletės ir kapsulės su bičių nuodais. Itin patogi, bet nelabai efektyvi priemonė. Bičių nuodus gana greitai sunaikina skrandžio sultys.

Kaip taikomas gėlimo metodas?

Bitė paimama pincetu ir uždedama ant vietos, kur reikia įgėlimo. Vos bitė įgelia, ji nuimama, o geluonis paliekamas dar kuriam laikui, kad ir toliau į organizmą išskirtų nuodus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kada negalima gydytis bičių nuodais?

Yra nemažai ligų, kuriomis sergantiems visiškai negalima gydytis bičių nuodais. Tai kepenų, inkstų, kasos ligos, I tipo cukrinis diabetas, piktybiniai navikai, aktyvi tuberkuliozė, infekcinės ir kraujo ligos, ūmi skrandžio opaligė. Gydymas bičių nuodais nerekomenduojamas nėščiosioms, maitinančioms mamoms ir vaikams iki 5 metų.

J. Motiejūtė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų