• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Grybautojai netveria džiaugsmu: grybavimo sezonas atidarytas. Dzūkijos miškuose pasirodė artėjančios šiltojo sezono pranašai – bobausiai. Tiesa, grybai dar labai maži ir teks kokią savaitę luktelėti, kol bus galima valgymui prisirinkti.

Grybautojai netveria džiaugsmu: grybavimo sezonas atidarytas. Dzūkijos miškuose pasirodė artėjančios šiltojo sezono pranašai – bobausiai. Tiesa, grybai dar labai maži ir teks kokią savaitę luktelėti, kol bus galima valgymui prisirinkti.

REKLAMA

O ir valgyti bobausius rekomenduojama atsargiai ir atsakingai – grybai turi nuodingų medžiagų, tad reikia gerai paruošti prieš valgant.

Alytaus rajono, Makniūnų kaimo gyventoja Dalė džiūgauja: grybavimo sezonas atidarytas: „Tenai auga, čia auga, kitoje vagutėje vėl auga. Pasaka.“

Dzūkijos miškuose pasirodė pirmieji pavasariniai grybai – bobausiai. Grybų, anot moters, yra ne tik šioje kirtavietėje. Su dar viena bičiule – irgi užkietėjusia grybautoja – buvo nuvažiavusios ir į kitas bobausių augimvietes. Ten grybai irgi jau dygsta. Dabar grybautojos, kaip pačios sako, atlieka tik žvalgybą.

„Be „karzinkų“. Tikras grybautojas niekada tokių spuogučių nelups, atsargiai pasivaikščiojome, pasidžiaugėme, pasigėrėjome, pasiųsime Lietuvai žinią. Bet reikia dar palaukti – pora savaičių ir tada galima jau su „karzinkaite“, – sako Dalė.

REKLAMA
REKLAMA

Dalės bičiulė Roma tikisi, kad oras labai neatvės ir nepristabdys bobausių augimo. Dzūkė sako, kad su nekantrumu laukia, kuomet galės griebti pintinę ir grybų prisirinkti valgymui.

REKLAMA

„Labai smagu, laukiame nekantriai, dar savaitėlę kokią ir jau bandysime. Kad tik mūsų vietelių neužeitų niekas šitų. Jau bandysime, skinti, ragauti. Na, jau kai žinome, kad yra mažulių – tai jau rūpi. Jau rūpi dabar labai. Dar mažuliai, kaip sagutės, ką čia privalgysi iš jų“, – kalba Roma.

Šiemet bobausiai pasirodė kiek anksčiau nei pernai. Praeitą pavasarį dzūkės pirmuosius aptiko savaite vėliau. Dabar reikia lietaus ir šilumos, kad pirmieji pavasariniai grybai pasipiltų.

Šioje kirtavietėje turėtų būti nemažai bobausių, konstatuoja bičiulės. Abi mėgsta ir valgyti juos. Roma sako, kad kai kurie jos draugai vengia šių grybų – nuo seno žinoma, kad bobausiai turi nuodingų medžiagų, tad reikia mokėti paruošti. O jei abejojama – geriau visai nevalgyti.

REKLAMA
REKLAMA

„Man patinka labai. Kai kurie mano draugai prisibijo, o man bile grybas šviežias, pirmutinis juo labiau. Pavasarį pirmutiniai“, – tvirtina Roma.

Bobausius būtina gerai nuvirti: rekomenduojama tris kartus po 15 minučių. Tada dar nuplauti po tekančiu vandeniu. Anot medikų, netinkamai paruošti bobausiai gali sukelti stiprų apsinuodijimą, o kartais net mirtį. Be to, patariama jai mėgautis nedažnai. Dalė juos skanauja su makaronais, gardu su bulvėmis ir spirgučiais. O kad natūralių vitaminų būtų daugiau, dzūkė bobausius ruošia su žalumynais iš gamtos.

„Auga dilgėlukės, kaip dzūkai sako, o bobausiai, pagaminti su dilgėlėmis, yra sveikas, turintis vitaminų pirmųjų, galima ir garšvų įdėti. Visa tai, ką pavasaris duoda – vitaminų bombą. Nusilpusiam po žiemos kūnui, imunitetui“, – kalba Dalė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bobausius galima ir džiovinti. Šiuos grybus superka kai kurios Dzūkijos miško gėrybių supirktuvės. Jos dar nedirba: anksti, grybai tik pasirodė. Gyvenimo be grybavimo neįsivaizduojanti Dalė iš bobausių ir vaistus daro. Užpila grybus, kaip sako, velnio lašais ir palieka. Tokia užpiltinė nuo seno žinoma kaip vaistas nuo sąnarių skausmo ar patinimų. Moteris sako, kad vienas artimas žmogus buvo koją susilaužęs: lūžis sugijo, tačiau koja vis dar patinsta ir skauda. Bobausių užpiltinė esą padeda.

„Matau,kad patinusi ta kojelė, ta vieta. Prieš tris mėnesius buvo susilaužęs. Patepu ir... Kiti sako, ai, Dale, čia placebas. Koks skirtumas – placebas ne placebas, bet padeda“, – tikina Dalė.

Priklausomai nuo oro it gamtos sąlygų, bobausiai dygsta auga iki gegužės mėnesio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų