REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tarp politikų ir teisininkų toliau verda ginčai dėl vadinamosios Lenko kortos. Abejojama, ar ją turintys Seimo nariai Michailas Mackevičius ir Valdemaras Tomaševskis taip nepažeidžia šalies pagrindinio įstatymo. Dėl šio atvejo dalis Seimo narių nori atsiklausti Konstitucinio Teismo, kiti ragina „nepykdyti Lenkijos“.

REKLAMA
REKLAMA

Dainius Žalimas: negi Lietuva nėra suvereni valstybė?

Tarptautinės teisės specialistas, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto docentas Dainius Žalimas sako esąs nustebintas kalbų, kad reikia nesikreipti į KT ir prašyti Lenkijos pakeisti savo įstatymus. „Kalbama apie strateginę partnerystę, tačiau gal strateginiai partneriai neturėtų versti vienas kito nepaisyti savo Konstitucijos? Lietuvos vidaus reikalas yra nustatyti kriterijus prisiekiantiems Seimo nariams, ir aš negaliu patikėti, kad tikras sąjungininkas galėtų spausti kitą dėl tokių dalykų“, – sakė D. Žalimas.

REKLAMA

D. Žalimas atkreipia dėmesį ir į tai, kad Lenko kortos kaimyninė šalis kažkodėl nesiūlo Čekijoje gyvenantiems lenkams. Pasak jo, problema yra Lietuvos politikų abejingas ir neleistinai lankstus požiūris į savo šalies Konstituciją. „Nereikia dangstytis strateginiais tikslais ir partnerystėmis, jei nėra valios paisyti Konstitucijos“, – sakė jis. Pasak jo, pagrindinį įstatymą galimai pažeidžia tai, kad Seimo nariai, gavę Lenko kortą, yra įsipareigoję „nekenkti kitos valstybės interesams“. Anot teisininko, vienintelis normalus kelias išsiaiškinti tiesą yra KT išaiškinimas.

REKLAMA
REKLAMA

Oponentai: prašykime lenkų pakeisti jų įstatymus

Kiek anksčiau Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas, konservatorius Stasys Šedbaras siūlė palikti ramybėje minėtus parlamentarus ir, užuot kreipusis į KT, paprašyti kaimyninės šalies pakeisti savo pačios įstatymus bei padaryti taip, kad tokių įsipareigojimų, gaudami minėtą dokumentą, mūsų parlamentarai tiesiog nebeturėtų duoti.

Dar anksčiau Užsienio reikalų ministerijos sekretorius Deividas Matulionis taip pat yra paraginęs nekreipti dėmesio į galimą konstitucinę koliziją. „Užsienio reikalų ministerija, išnagrinėjusi Lenkijos parlamento priimtus įstatymus, priėjo išvadą, kad joje nėra pasižadėjimo Lenkijos valstybei reikalavimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lenko kortelės išdavimą suprantame kaip Lenkijos siekį puoselėti lenkų kilmės asmenų tautinę tapatybę. Manome, kad siekis užtikrinti glaudesnį kiekvienos valstybės ryšį su savo tautiečiais užsienyje yra suprantamas ir natūralus“, – sakoma pareiškime.

Tiesa, prezidentas Valdas Adamkus dar anksčiau teigė, kad KT dalyvavimas sprendžiant šį klausimą yra būtinas. „Konstitucinio Teismo žodis čia reikšmingas ir būtinas ir, manau, laiku padarytas“, – aiškino Valdas Adamkus.

Skundą VRK dėl Lenko kortos parašė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovas, Seimo narys Gintaras Songaila. Abu Lenko kortą turintys parlamentarai išrinkti į Seimą nuo Lenkų rinkimų akcijos, vėliau prisijungė prie frakcijos „Tvarka ir teisingumas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų