REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ketvirti metai iš eilės Klaipėdos civilinės metrikacijos skyriaus statistika rodo, kad uostamiestyje gyvybė įveikia mirtį - mirusiųjų skaičius mažėja, o gimstamumas didėja.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Klaipėdos civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos Gražinos Misevičienės, per šiuos metus iki gruodžio 29 dienos buvo užregistruota ir mažiau skyrybų nei 2008-aisiais. Tačiau mažiau užregistruota ir santuokų.

REKLAMA

"Metai buvo finansiškai sudėtingi. Galima daryti prielaidą, kad kai kurios poros tiesiog nusprendė palaukti ir skirtis arba tuoktis tuomet, kai baigsis sunkmetis. Džiugu, jog mieste gimsta daugiau kūdikių. Manau, ši tendencija yra susijusi su valdžios iki šiol taikytomis lengvatomis tėvams. Tiesiog jiems buvo lengviau apsispręsti. Nedrįstu prognozuoti, ar gimstamumo statistika galėsime džiaugtis ir kitąmet", - svarstė G. Misevičienė.

REKLAMA
REKLAMA

Jos teigimu, galima pasidžiaugti ir tuo, kad iki šių metų gruodžio 29 dienos Klaipėdoje tuokėsi tik dvi nepilnamečių poros.

"Sutuoktinių amžiaus vidurkis, galima sakyti, jau kurį laiką nesikeičia. Tuokiasi 22-27 metų sulaukusios poros. Šiek tiek padaugėjo porų, kuriose nuotakos yra vyresnės už jaunikius. Santuokų su užsieniečiais skaičiai yra panašūs jau keletą metų", - teigė pokalbininkė.

Šie metai Klaipėdos civilinės metrikacijos skyriui buvo ypatingi naujovėmis. Teisingumo ministerijai leidus santuoką registruoti sutuoktiniams pasirinktoje vietoje, uostamiestyje buvo sutuokta pora Laikrodžių muziejuje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po ceremonijos G. Misevičienė sakė pastebėjusi, jog ši naujovė reikalauja naujų tradicijų diegimo, nes mainant aukso žiedus neįprastoje vietoje derėtų iš anksto pasirūpinti scenarijumi, kad nekiltų keblumų. Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos nuomone, jaunieji iš anksto turėtų žinoti, per kurias duris ir kuomet įeiti, kokia muzika skambės ir kaip baigsis santuokos ceremonija. Apie tai dar yra laiko pagalvoti kelioms poroms, kurios Tigro metais nutarė tuoktis Klaipėdos laikrodžių muziejuje ir prie jūros.

Skaičiai

    *      Iki 2009 m. gruodžio 29 d. Klaipėdoje užregistruoti 2 355 naujagimiai. 2008 m. - 2269.

    *      2009 m. Klaipėdoje užregistruoti 2 085 mirties atvejai, 2008 m. - 2 206.

    *      Santuokos: 2009 m. - 1 236, 2008 m. - 1 491.

    *      Skyrybos: 2009 m. - 606, 2008 m., - 660.

REKLAMA

Populiariausi mergaičių vardai 2009 m.

    *      Urtė - 36

    *      Emilija - 32

    *      Kamilė - 28

    *      Ugnė - 24

    *      Gabija - 25

Populiariausi berniukų vardai 2009 m.

    *      Dominykas - 29;

    *      Nojus - 27;

    *      Lukas - 25;

    *      Matas - 22;

    *      Dovydas - 21.

REKLAMA

Populiariausi mergaičių vardai 2008 m.

    *      Emilija - 32

    *      Kamilė - 26

    *      Gabrielė - 24

    *      Gabija - 22

    *      Austėja - 21

Populiariausi berniukų vardai 2008 m.

    *      Matas - 36

    *      Lukas - 26

    *      Nojus - 23

    *      Kajus - 22

    *      Martynas - 20



Gyvensime ilgiau?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Statistikos departamento duomenimis, šių metų liepą, rugpjūtį ir rugsėjį šalyje buvo fiksuotas natūralus prieaugis. Ėmus žymiai mažėti mirusiųjų skaičiui ir kartu didėjant gimstamumui Lietuvoje liepą gimė 472, rugpjūtį - 152, o rugsėjį - 437 žmonėmis daugiau nei mirė. Pastarąjį kartą natūralus gyventojų prieaugis per metus buvo užfiksuotas 1993 m.

Mirusių asmenų skaičius per aštuonis šių metų mėnesius, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, sumažėjo 1,1 tūkst.

Gyventojų mirtingumo sumažėjimas lėmė vidutinės tikėtinos gyvenimo trukmės ilgėjimą. 2008 m. vidutinė tikėtina vyrų gyvenimo trukmė buvo 66,3, moterų - 77,6 metų. Palyginti su 2007 m., vyrų amžius pailgėjo 1,4 metų, moterų - 4 mėnesiais. Tačiau Lietuvos vyrų vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė išlieka trumpiausia Europos Sąjungoje ir yra net 10 metų trumpesnė už ES valstybių narių vidurkį.

REKLAMA

Anot sociologų, dažnai demografinius rodiklius lemia ne esantis laikotarpis, o iš seniau atsiritusi demografinė banga. Dabartiniai statistiniai rodikliai gali būti koreguojami dar nuo pokario laikų.

"Pavyzdžiui, po karo prasidėjo gimstamumo bumas. Tačiau sąlygos buvo nekokios, tad tuomet gimę žmonės negalėjo pasigirti gera sveikata. Daugelis jų mirė taip ir nesulaukę pensinio amžiaus. Dėl to dabar, kai tuo metu gimusių žmonių liko nedaug, - ir mirtingumo rodikliai atrodo nedideli", - aiškina socialinių mokslų daktaras, profesorius Romas Lazutka.

REKLAMA

Anot jo, per daugelį metų stebint demografinius rodiklius galima įžvelgti tam tikrą atsikartojimą. Po sunkmečio paprastai šoktelėja gimstamumo rodikliai. Šitokie gimstamumo rodikliai leidžia tikėtis tolimoje ateityje didelių mirštamumo rodiklių, nes tuomet bus daug senų žmonių.

"Dėl ko vyrai miršta anksčiau? Tai yra posovietinių šalių palikimas. Dėl to, kad nesirūpina savo sveikata, rizikuoja keliuose. Šitie rodikliai ilgainiui turėtų vis gerėti, nes tam turės įtakos iš Vakarų ateinanti kultūra. Keičiasi žmonių gyvenimo būdas, tobulėja sveikatos apsauga", - kalbėjo R. Lazutka.

Vaida JUTKONĖ, Edita GUDAVIČĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų