REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Galvos skausmas: 100-ui ūkininko kankintų mustangų surasti namus

Bandos išlaikymas valstybei kainuoja tūkstančius

Vilniaus rajono Sirvydiškių kaime, ūkininko Algio Alfredo Kaušakio ūkyje laikyta laukinių arklių banda jau beveik pasiruošusi keliauti į naujus namus. Anot specialistų, per 100 arklių fiziškai sustiprėjo, tereikia paruošti dokumentus ir atlikti kitas pardavimui būtinas procedūras, kurios, deja, nevyksta taip greitai, kaip norėtųsi.

Vilniaus rajono Sirvydiškių kaime, ūkininko Algio Alfredo Kaušakio ūkyje laikyta laukinių arklių banda jau beveik pasiruošusi keliauti į naujus namus. Anot specialistų, per 100 arklių fiziškai sustiprėjo, tereikia paruošti dokumentus ir atlikti kitas pardavimui būtinas procedūras, kurios, deja, nevyksta taip greitai, kaip norėtųsi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagaliau – sveiki ir laimingi

Žiauriomis sąlygomis pas ūkininką laikyti arkliai, kurių dalis nugaišo nespėjus įsikišti atitinkamoms tarnyboms, Lietuvos žirgyno globoje prisikėlė naujam gyvenimui.

REKLAMA

„Arkliams šiuo metu viskas yra gerai – jie yra įmitę, puikios būklės, visi blizgantys ir laimingi“, - balsas.lt sakė Lietuvos žirgyno Sartų padalinio veterinarijos gydytoja Aurelija Pašvenskaitė. Anot jos, dabar labiausiai viliamasi, kad arkliams bus surasti juos auginti pasiryžę pirkėjai. „Tai jau nebėra veislinė banda, nes nebuvo nuosekliai vykdoma veislininkystės apskaita. Tam, kad būtų išlaikyta arklių veislė (žemaitukai – balsas.lt), turi būti specialiai parenkami veisliniai eržilai ir kumelės. Šie arkliai nuo 2007-2008 metų buvo laikomi kaip laukiniai mustangai, todėl galimi ir kraujomaišos atvejai“, - sakė veterinarė.

REKLAMA
REKLAMA

Specialistė tikisi, kad, kai tik arkliai bus paruošti pardavimui, juos bus galima įsigyti už patrauklią kainą. Pasak jos, nors bandos arkliai yra visiškai laukiniai, prijaukinus jie puikiai tiks darbui ar kitai veiklai.

„Jie visiškai laukiniai, tačiau pas žmogų eina noriai, bendrauja. Nelabai noriai priima tik įvairias veterinarines procedūras. Tačiau ir mūsų žirgus reikia pratinti prie rankos. Arkliai yra bendruomeninis gyvūnai ir savo bandoje turi savas taisykles, todėl natūralu, kad žmogui bandant kažką savo įpiršti jie tik juokiasi. Visgi, pasilikę vieni su savo nauju šeimininku jie natūraliai pradės bendrauti su žmogumi“, - sakė A. Pašvenskaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto, dalis bandos arklių, pasak specialistės, yra jau seni ir sunkiai perauklėjami, todėl jiems surasti šeiminkus gali būti sudėtinga. „Jie jau įpratę būti lyderiais, todėl savo lyderystę bandys primesti ir žmogui. O gyvūnas, visgi, yra didelis ir pavojingas“, - sakė žirgyno veterinarė.

Ruošia pardavimui

Lietuvos žirgyno direktorius Žilvinas Badikonis sako, kad nepaisant arklių amžiaus ar sudėtingo charakterio kalbėti apie gyvūnų užmigdymą negalima net galvoti. „Arkliai užmigdomi tik tuo atveju, jei turi rimtų sveikatos sutrikimų, todėl apie jokias mėsas negali būti net kalbos“, - sakė pašnekovas.

REKLAMA

Jo teigimu, šiuo metu vyksta priešpardaviminis arklių paruošimas – tvarkomi jų dokumentai, prieš pat pardavimą bus pasirūpinta ir prekine arklių išvaizda. Kai arkliai bus visiškai paruošti, apie galimybę juos įsigyti ir kitas sąlygas visuomenė bus informuota. Pasak žirgyno direktoriaus, jau šiuo metu yra besidominčiųjų, tačiau tokių, kurie sutiktų mokėti adekvačią kainą, mažai. Dauguma tikisi jaunus, sveikus ir išvaizdžius arklius įsigyti už kelis šimtus litų. Toks žmonių požiūris, anot Ž. Badikonio, stebina, nes net mažieji gyvūnai šiais laikais kainuoja tūkstančius.

REKLAMA

Kiek užtruks arklių paruošimo pardavimui procesas, tiksliai nežinoma, nes laukia daugybė procedūrų.

Planuojama, kad arkliai bus parduodami kiekvienas atskirai – dėl milžiniško jų kiekio ir laukinės prigimties surengti aukcioną yra neįmanoma. Lietuvos žirgyno vadovas užtikrino, kad tiesiogiai mėsos perdirbėjams, kaip baiminasi visuomenė, bandos arkliai tikrai nebus pardavinėjami. Tačiau jei pastarieji bandys arklius įsigyti per trečiuosius asmenis, sukontroliuoti bus praktiškai neįmanoma.

Pažadėjo nenutraukti išlaikymo

„Pašarų stoka arklių bandai pagausėjus 100 gyvūnų, o teritorijai nepadidėjus atitinkamai 100 hektarų, suprantama. Pernai žmonės padėjo prisidėdami pašarais, tačiau negalima tikėtis, kad tas pats bus ir šiemet“, - sakė Sartų žirgyno, kuriame dabar iš viso gyvena per 300 arklių, veterinarė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žemės ūkio ministerijos teigimu, šiuo metu ieškoma visų įmanomų galimybių skirti lėšas perimtų arklių gerovei užtikrinti. ŽŪM Gyvulinikystės skyriaus duomenimis, arklių bandos išlaikymas kainuoja apie 25 tūkst. Lt per mėnesį – tai ir pašarai, ir darbuotojai, stiprinantys vaistai. Nepaisant to, jos išlaikymo finansavimas bus užtikrinamas iki tol, kol arkliai bus parduoti. ŽŪM patikino, kad numatoma imtis visų įmanomų priemonių, jog žirgai būtų perduoti laikytojams ir nepatektų į mėsos perdirbėjų rankas.

Tam ministerija pažadėjo priimti Žirgų globos asociacijos ir kitų iniciatyvų pagalbą, padėsiančių šiuos arklius realizuoti.

Balsas.lt primena, kad žirgai iš A. A. Kaušakio buvo paimti 2013 m. balandį, kai buvo nustatyta, kad ūkyje krito mažiausiai 20 arklių, be to, jie buvo auginami tam nepritaikytomis sąlygomis. Pagal Europos sąjungos reglamentus neaiškios sveikatos būklės arkliai yra užmigdomi ir utilizuojami. Tačiau ŽŪM, atsižvelgdama į tai, kad žemaitukų veislė priklauso Lietuvos genofondui, ryžosi arklius išsaugoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų