REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žurnalas „Foreign Policy“ atliko tyrimą ir nustatė, kad pensininku dabar geriausia yra būti Meksikoje, Andoroje, Australijoje, Italijoje bei Japonijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Meksika

Vidutinė gyvenimo trukmė Meksikoje siekia 75,6 metus. Šioje šalyje 6 proc. gyventojų yra vyresni nei 65 metų amžiaus. Senyvo amžiaus piliečiai Meksikoje gali džiaugtis didelėmis privilegijomis: vyresniems nei 60 metų meksikiečiams prekybos centruose, vaistinėse, restoranuose ir viešajame transporte jiems taikomos iki 100 proc. siekiančios nuolaidos. Vyriausybė remia ir įvairiausias socialines programas. Ji išlaiko kone 7 tūkst. bendruomeninių centrų, kuriuos kasdien lanko apie 200 tūkst. žmonių Tai – pats didžiausias pasaulio socialinis tinklas. 2007 metais žurnalas „International Living“ paskelbė Meksiką pensininkų rojumi, nes šioje šalyje pragyvenimas yra ganėtinai pigus, be to, senoliams prieinama pigi bei aukštos kokybės medicinos pagalba, siūloma gausybė laisvalaikio praleidimo programų. Net ir pensininkai iš užsienio, turintys leidimą gyventi Meksikoje, gali džiaugtis daugiau nei šešiasdešimčia nuolaidų įvairiose srityse.

REKLAMA

Tačiau kone pusė Meksikos gyventojų dirba šešėlinėje ekonomikoje, o tai reiškia, kad jie negauna pensijų arba jos yra itin mažos. Tokių žmonių skaičiai ateityje tik augs, o per ateinančius porą dešimtmečių žmonių, kurie yra vyresni nei 65 metai, padaugės dvigubai. Dauguma šių žmonių susidurs su skurdu ir valstybės taikomos nuolaidos bus vienintelis kelias išgyventi.

Andora

Vidutinė gyvenimo trukmė Andoroje siekia 83,5 metų ir net 14 proc. visų gyventojų yra vyresni nei 65 metų amžiaus. Įsikūrusi Pirėnų kalnuose tarp Prancūzijos bei Ispanijos, Andora gali pasiūlyti gaivų kalnų orą, o be to, gyvenimo trukmė Andoroje yra ilgiausia pasaulyje. Pensininkai gali mėgautis ne tik ilgu bei sveiku gyvenimu, kurį iš dalies užtikrina Vyriausybės teikiama nemokama sveikatos apsauga, bet ir ganėtinai turtinga senatve. BVP vienam gyventojui Andoroje siekia 38 tūkst. dolerių ir šalis patenka tarp dvidešimties turtingiausių pasaulio valstybių. Andoroje nėra skurdo ir beveik eliminuotas nusikalstamumas. 80 proc. ekonomikos sudaro turizmo sektorius, o tai reiškia, kad Andoros gyventojai žino, kaip užtikrinti gerą laisvalaikio praleidimą.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Andora yra nykštukinė, atokiai įsikūrusi valstybė. Todėl pensininkai, kuriems reikia specialios priežiūros, turi keliauti į Prancūziją arba Ispaniją. 

Italija

Vidutinė gyvenimo trukmė Italijoje siekia 79,9 metų, o penktadalis visų gyventojų yra vyresni nei 65 metų. Italai gali pasigirti puikiu vynu bei maistu, įspūdinga kultūra, nuostabiais gamtovaizdžiais, architektūra. O be to, italai turi marias laiko visu tuo pasidžiaugti. Jei jūs esate 57 metų italas ir bent 35 metus mokate įmokas savo privačiam pensijų fondui, jau galite eiti į pensiją. Galimybė anksti eiti į pensiją ir viena iš ilgiausių pasaulyje vidutinė gyvenimo trukmė leidžia italams ilgai mėgautis senatvės malonumais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, Italijos sveikatos apsaugos sistema yra antra geriausia pasaulyje. Be to, pensininkai dėka Vyriausybės intervencijos į vaistų pardavimo rinką gali džiaugtis pigiais medikamentais.
Tačiau, kaip teigia analitikai, Italijos vyriausybei gresia „fiskalinis armagedonas“. Valstybės skola siekia 106 proc. metinio BVP, tad ankstyvo pasitraukimo į pensiją sistema yra vis didesnė našta, kurios gali tekti atsisakyti. Italija taipogi susiduria su vienu iš didžiausių visoje Europoje demografinių nuosmukių. Vienai moteriai tenka vos 1,3 naujagimiai. Jau dešimtmetį Italijos Vyriausybė palaipsniui kelia pensinį amžių ir 2013 metais į pensiją bus galima išeiti tik sulaukus 61 metų.

REKLAMA

Australija

Vidutinė gyvenimo trukmė Australijoje siekia 80,6 metų, o vyresni nei 65 metai asmenys sudaro 13 proc. visų gyventojų. Australija gali pasiūlyti lengvą gyvenimo stilių, puikų klimatą, aukštos kokybės visuotinę sveikatos apsaugą. Kai draudimo grupė AXA atliko 15 tūkst. žmonių apklausą 26 valstybėse, Australija buvo pripažinta patraukliausia pensininkams šalimi. Patys Australijos pensininkai irgi atrodo patenkinti savo gyvenimo būdu bei sąlygomis. Tos pačios apklausos duomenimis pusė visų Australijos pensininkų teigia gyvenantys taip pat gerai kaip ir tais laikais, kai dirbo, ir tik 29 proc. teigė, kad jų gyvenimo kokybė po pasitraukimo į pensiją smuko. Net 90 proc. Australijos pensininkų teigia esantys laimingi.
Tačiau Australija susiduria su pačia ilgiausia ir didžiausia sausra per pastarąjį šimtmetį. Visa tai lėmė ne tik apribojimus geriamo vandens naudojimui bei didesnes sąskaitas už vandenį, tačiau ir augančias maisto produktų kainas, nes sausra baigia sunaikinti didžiąją dalį grūdinių kultūrų derliaus. Visos šios problemos sunkiausiai gula ant pensininkų pečių.

REKLAMA

Japonija

Vidutinė gyvenimo trukmė Japonijoje siekia 82 metus, o vyresni nei 65 metai žmonės sudaro 21 proc. visų gyventojų. Japonijos visuomenė seno tokiais tempais, kad kalbos apie amžių apskritai tapo beprasmiškos. Dabar kas penktas japonas yra vyresnis nei 65 metai, tačiau senjorai ir toliau dideliais skaičiais sėkmingai darbuojasi, išlaidauja ir studijuoja universitetuose.

Verslas taipogi siekia prisitaikyti prie pensininkų: maisto pramonė gamina vis daugiau lengvai virškinamo maisto, kurio nereikia itin smarkiai kramtyti, parduotuvėse specialiai statomos žemesnės lentynos, kad žemaūgiams senoliams būtų lengviau pasiekti prekes, ant prekių klijuojamos didesnės ir dėl to lengviau perskaitomos etiketės, aukštai perprojektuojami taip, kad juose lengviau galėtų judėti invalido vežimėliuose sėdintys senoliai. Vyriausybė ir verslas netgi investuoja į specialiai senoliams skirtus robotus, kurie vienišiems žmonėms palaikytų kompaniją. Japonijos sveikatos apsaugos sistema yra viena geriausių pasaulyje, o Vyriausybė skiria 80 proc. visų sveikatos apsaugai reikalingų lėšų.

Tačiau, kaip ir Italija, Japonija susiduria su milžiniška skola, o senstanti visuomenė tikrai nepadės išspręsti šios problemos. 2050 metais kas trečias japonas bus vyresnis nei 65 metai, tad ant valstybės pečių guls milžiniška pensininkų išlaikymo našta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų