• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trečiadienį surengtuose Europos Parlamento debatuose bei jo priimtoje rezoliucijoje JAV buvo paragintos panaikinti vizų režimą naujųjų ES šalių ir Graikijos piliečiams. Šiam klausimui numatoma skirti dėmesio ir balandžio 30 d. Vašingtone rengiamame ES ir JAV vadovų susitikime.

REKLAMA
REKLAMA

„ES ir JAV partnerystė, grindžiama bendromis laisvės, demokratijos, teisėtumo ir pagarbos žmogaus teisėms vertybėmis, yra kertinis saugumo ir stabilumo euroatlantinėje zonoje akmuo“, –  sakoma Europos Parlamento rezoliucijoje.

REKLAMA

Europarlamentarai „ragina JAV ir visas kitas šalis, taikančias atvykimo vizų režimą tam tikroms atskiroms ES valstybėms, nedelsiant panaikinti šį režimą ir visų ES valstybių narių piliečių atžvilgiu taikyti vienodą tvarką“.

Parlamentas ragina „pasinaudoti 2007 m. balandžio mėn. ES ir JAV aukščiausio lygio susitikimu ir pradėti derybas dėl naujo transatlantinės partnerystės susitarimo, įskaitant tvirtesnę ES ir JAV transatlantinę rinką“. Deputatai pažymi, jog transatlantinė rinka sudaro 40 proc. pasaulio prekybos ir „tebėra varomoji pasaulio ekonomikos jėga“. Kita vertus, EP narių nuomone, mažinant rinkos kliūtis svarbu nepakenkti ES socialiniams, aplinkosaugos ir sveikatos standartams, Sąjungos konkurencijos politikai ar kultūrinei įvairovei.

REKLAMA
REKLAMA

Europarlamentarai „mano, kad kova su terorizmu ir su masinio naikinimo ginklų platinimu išlieka svarbiausias saugumo uždavinys abiem šalims partnerėms“. Tačiau jie pažymi, jog kovojant su tarptautiniu terorizmu būtina laikytis tarptautinės teisės ir žmogaus teisių. Deputatai dar kartą ragina JAV uždaryti Gvantanamo kalėjimą, taip pat nutraukti ypatingąjį sulaikymą ir perdavimą.

EP „ragina JAV padvigubinti savo pastangas siekiant konsultuoti ir aiškinti apie savo planuojamą NATO apsaugos nuo raketų sistemą, kad Aljansas ir Europa išliktų vieningi, galėtų atsilaikyti prieš išorės spaudimą ir nesusiskaidytų į skirtingo saugumo lygio regionus“. Deputatai ragina tęsti konsultacijas dėl šios sistemos per NATO ir Rusijos Tarybos susitikimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Deputatai ragina abi šalis partneres stiprinti bendradarbiavimą energetikos, energijos saugumo ir tvarios aplinkos klausimais. Jie taip pat ragina JAV persvarstyti savo poziciją dėl Kioto protokolo ratifikavimo bei imtis veiksmingų taršos mažinimo priemonių. Savo ruožtu Parlamentas ragina JAV paskatinti Pasaulio banko prezidentą P. Wolfowitz atsistatydinti dėl kilusio skandalo.

 
Debatai Europos Parlamente

Vokietijos Europos reikalų ministras Günter Gloser, kalbėjęs ES Tarybos vardu, pažymėjo, jog „tampri ES ir JAV partnerystė būtina abiem pusėms“, juolab kad „iš principo [jų] politikos kryptys sutampa, nors dažnai nuomonės ir skiriasi“. G. Gloser pažadėjo, kad vadovų susitikime ES iškels klausimą dėl bevizio režimo taikymo visų Sąjungos šalių piliečiams. Kalbėtojas taip pat pažymėjo būtinybę šalinti abiejų šalių prekybos kliūtis, užtikrinti intelektinių teisių apsaugą, taip pat gerbti žmogaus teises kartu kovojant su terorizmu. Be to, ministras pasidžiaugė, jog „keičiasi JAV požiūris į klimato kaitą“.

REKLAMA

Europos Komisijos atstovas Vladimir Špidla taip pat teigė, kad bevizio režimo išplėtimo visiems ES piliečiams galimybė bus viena svarbiausių vadovų susitikimo temų. Susitikime taip pat rengiamasi pasirašyti „atvirų padangių“ sutartį. Kalbėtojas dar pažymėjo ES ir JAV prekybos kliūčių mažinimo, klimato kaitos stabdymo įsipareigojimų, taip pat bendradarbiavimo Kosove, Afganistane ir Artimuosiuose Rytuose svarbą.

Vėliau kalbėjo EP frakcijų atstovai. Europos liaudies partijos lyderis Joseph Daul (Prancūzija) teigė, jog „europiečiai turi jaustis dėkingi JAV“ už pagalbą, suteiktą po Antrojo pasaulinio karo. Deputatas siūlė glaudžiau bendradarbiauti stabdant klimato kaitą, taip pat iki 2015-ųjų sukurti „transatlantinę rinką be jokių kliūčių“. Pakvietęs kartu su JAV siekti saugesnio pasaulio, J. Daul ragino kovojant su terorizmu laikytis tarptautinės teisės.

REKLAMA

Socialistų frakcijos atstovas Jan Marinus Wiersma (Nyderlandai) teigė, jog Demokratų partijos pergalė JAV Kongreso rinkimuose nulems stipresnę JAV paramą daugiašaliam pasaulio problemų sprendimui. Deputatas taip pat paragino ES užimti ryžtingą poziciją dėl Pasaulio banko vadovo P. Wolfowitz atstatydinimo.

Liberalų ir demokratų aljanso vadovas Graham Watson (Jungtinė Karalystė) ragino ES „priešintis JAV vienašališkumo tendencijoms“. Pasak deputato, „prezidentas G. Bush sekmingai „skaldo ir valdo“ Europą, ne prasčiau negu prezidentas V. Putinas“. Kalbėtojo nuomone, kankinimo, slaptų kalėjimų ir ypatingųjų perdavimų atsisakymas leistų „atkurti Amerikos reputaciją“. G. Watson dar ragino padėti Irako pabėgėliams bei paskatinti Pasaulio banko prezidentą P. Wolfowitz atsistatydinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sąjungos už tautų Europą lyderis Brian Crowley (Airija) teigė, jog ES ir JAV turi „daugiau bendrybių negu skirtumų“, todėl reikėtų siekti bendrai spręsti pasaulio problemas. Tuo tarpu Žaliųjų frakcijos atstovė Angelika Beer (Vokietija) išreiškė viltį, kad ES ir JAV vadovų susitikime „bus ištarti aiškūs žodžiai“ dėl demonstracijų išvaikymo Rusijoje. Deputatė dar paragino siekti, kad JAV pritartų mirties bausmės moratoriumui, nepažeidinėtų žmogaus teisių bei „pakeistų strategiją“ Afganistane.

Europos vieningųjų kairiųjų lyderis Francis Wurtz (Prancūzija)  įspėjo, kad transatlantinės rinkos liberalizavimas neturėtų reikšti visiško reguliavimo panaikinimo ar Europos socialinio modelio atsisakymo. Tuo tarpu Nepriklausomybės ir demokratijos frakcijos atstovas Godfrey Bloom (Jungtinė Karalystė) ragino neaštrinti santykių su JAV bei priminė, jog JAV yra viena svarbiausių Didžiosios Britanijos ekonominių partnerių.

Tapatybės, tradicijų ir suvereniteto frakcijos atstovo Frank Vanhecke (Belgija) nuomone, „kad ir kokie būtų JAV interesai, Turkija negali artimiausioje ateityje tapti ES nare“. Deputatas ragino kartu su JAV kovoti su terorizmu ir islamo fundamentalizmu „remiantis bendromis vakarietiškomis vertybėmis“. Pasak europarlamentaro, „JAV yra mūsų draugės“, o ES kritika jų atžvilgiu dažnai yra „nekonstruktyvi ir vienašališka“. Tuo tarpu frakcijoms nepriklausantis deputatas Roger Helmer (Jungtinė Karalystė) sakė, jog, atsižvelgiant į ekonomikos mastą, JAV geriau kovoja su klimato kaita negu ES, todėl Europai reikėtų „nustoti moralizuoti ir šiek tiek mandagiau bei pagarbiau elgtis su jos sąjungininke Amerika“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų