• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Liuksemburge įsikūrusios konsultacinės bendrovės "reGEN" atliktame tyrime teigiama, kad Europos šalių centriniai bankai turėtų prižiūrėti vertybinių popierių depozitoriumus. Tokiu būdu būtų padidinta atskaitomybė ir užkirstas kelias problemų išplitimui.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrime sakoma, kad teisinį depozitoriumų, kurie saugo milijonų investuotojų akcijas ir obligacijas, apibrėžimą reikėtų pakeisti taip, kad šioms institucijoms būtų taikomos Europos Sąjungos (ES) sutartys. "Tai sukurtų aiškią atskaitomybės Europos centriniam bankui (ECB) ar Europos centrinių bankų sistemai ribą, - sakė "reGEN" įkūrėjas ir tyrimo autorius Džonas Gilkristas (John Gilchrist). - Šiuo metu niekas neturi teisės įsikišti europiniu lygiu, jei atsitiktų kas nors blogo".

REKLAMA

Iš Europos centrinių vertybinių popierių depozitoriumų (CSD) galima paminėti Didžiosios Britanijos "Crest", Vokietijos "Clearstream Bank Frankfurt", kuris priklauso biržai "Deutsche Boerse", Italijos "Monte Titoli", priklausantį Milano vertybinių popierių biržai.

Tyrime teigiama, kad dėl bendros finansinių paslaugų rinkos Europos centriniai vertybinių popierių depozitoriumai tapo labiau priklausomi vienas nuo kito, todėl padidėjo problemų išplitimo pavojus. Kliringas ir atsiskaitymas rinkai yra labai svarbūs, nes būtent jie užtikrina investuotojų pinigų pakeitimą vertybinių popierių nuosavybe bei leidžia saugiai laikyti akcijas ir obligacijas.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrime sakoma, kad nuo centrinių vertybinių popierių depozitoriumų turėtų būti atskirti tarpininkai, kurie taip pat dalyvauja atsiskaityme, pavyzdžiui, "Clearstream" ar "Euroclear" bankininkystės padaliniai bei tokie bankai kaip "BNP Paribas" ir "Citigroup". Šias institucijas turėtų ir toliau prižiūrėti finansų rinkos reguliavimo tarnybos. Pastarosioms turėtų būti suteikti įgaliojimai įgyvendinti naujus kliringo ir atsiskaitymo standartus. Šiuos balandžio pradžioje pasirodysiančius standartus rengia Europos vertybinių popierių rinkos reguliavimo tarnybų komitetas (CESR).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Tarpininkai yra svarbūs sisteminiu požiūriu, - aiškino Dž. Gilkristas. - Tačiau jų svarba skiriasi nuo centrinių vertybinių popierių depozitoriumų, ir jie turi atitikti tuos naujus standartus. CESR turėtų būti suteikti įgaliojimai juos (standartus) įgyvendinti". Vienas standartus rengiantis pareigūnas šią savaitę sakė, kad įgyvendinant taisykles CESR tenka tik patarėjo vaidmuo, tad įgyvendinimas priklauso nuo nacionalinių rinkos reguliavimo tarnybų.

REKLAMA

Anot Dž. Gilkristo, leidžiant centriniams vertybinių popierių depozitoriumams susilieti su tarpininkais, nesklandumų atveju padidėja problemų išplitimo pavojus. Pastaruoju metu Europos kliringo ir atsiskaitymo rinka sparčiai konsoliduojasi, ir kai kurie centriniai vertybinių popierių depozitoriumai jau susiliejo su tarpininkais.Europos Komisija svarsto galimybę pasiūlyti direktyvą, kuri pašalintų kliūtis, kylančias pigesniam tarptautiniam atsiskaitymui už akcijas. Briuselio nuomone, dėl konsolidacijos poreikio turėtų apsispręsti pati rinka.

REKLAMA

Šiai pozicijai prieštaravo Dž. Gilkristas: "Tai tarsi leisti (dėl apskaitos skandalo žlugusiai JAV bendrovei) "Enron" nusistatyti apskaitos standartus". "reGEN" įkūrėjo nuomone, gali praeiti keleri metai, kol Europos Komisija imsis veiksmų. Per tą laiką rinka gali dar labiau konsoliduotis ir tapti rizikingesnė.

Anksčiau Dž. Gilkristas dirbo "Clearstream" ir Londono vertybinių popierių biržoje (LSE), o dabar konsultuoja biržas ir atsiskaitymo centrus.

Reuters-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų