REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo rytojaus parduotuvėse nebeliks elektroninių cigarečių su skoniais. Įsigalioja naujas draudimas, kuris nuo liepos pirmosios leis verslininkams prekiauti tik tabako skonio gaminiais. Nors valdžia taip siekia apsaugoti jaunimą, atbaidyti vaikus nuo minties patraukti braškinę, vyšninę ar arbūzinę elektroninę cigaretę, rūkaliams toks draudimas kelia šypseną – jie aiškina, kad į elektroninę cigaretę pilama skystį su skoniu susimaišys patys ir taip apeis naują tvarką.

Nuo rytojaus parduotuvėse nebeliks elektroninių cigarečių su skoniais. Įsigalioja naujas draudimas, kuris nuo liepos pirmosios leis verslininkams prekiauti tik tabako skonio gaminiais. Nors valdžia taip siekia apsaugoti jaunimą, atbaidyti vaikus nuo minties patraukti braškinę, vyšninę ar arbūzinę elektroninę cigaretę, rūkaliams toks draudimas kelia šypseną – jie aiškina, kad į elektroninę cigaretę pilama skystį su skoniu susimaišys patys ir taip apeis naują tvarką.

REKLAMA

Pinakolados, braškių, ananasų, kriaušių ir kivių skoniai. Nuo rytojaus parduotuvių lentynose šių elektroninėms cigaretėms skirtų skysčių su patraukliais aromatais nebeliks.

Nuo liepos pirmosios Lietuvoje įsigalioja nauja tvarka, kuri draudžia pardavinėti elektroninių cigarečių skysčius su skoniais. Išimtis bus taikoma tik vienam – tabako. Dalis parduotuvių klientų pasakoja, kad dėl šio draudimo bandys atsisakyti žalingo įpročio:

REKLAMA
REKLAMA

„Ką darysit, kai nebeliks tų skonių? – Baigsiu šituos ir nebegarinsiu daugiau.“

„Planuoju mesti iš viso. Gal visai išeis į naudą. Man labai nepatinka tabako skonio.“

„Tikriausiai garinsiu tai, ką pardavinės. – Tabako skonis netrukdys? – Netrukdys.“

„Neberūkysiu. – Nusprendėt, jau viskas? – Taip, tai va, paskutinis.“

Seimas uždrausti daugumą skonių nusprendė dar metų pradžioje. Pagrindinė priežastis: esą elektroninės cigaretės su skoniais per daug patrauklios vaikams.

REKLAMA

„Tik dėl vaikų daugelį dalykų ir darom. Dėl jaunimo, nes jaunimas yra, kaip aš sakau, jų smegenys surėdytos eksperimentams. Šituo metu jie linkę rizikuoti. Tas visas rizikas, jeigu gali tokiais būdais sumažinti, tai yra teigiamas dalykas“, – teigia Seimo narys, konservatorius Linas Slušnys.

„Tas skonis maskuoja kažkokį bjaurų, nemalonų skonį to paties nikotino ar kažkokį kitą ir sukuria žmogui patrauklumą, ypatingai pradedančiam vartotojui, kuris neturi priklausomybės“, – tvirtina Seimo narys, valstietis Aurelijus Veryga.

REKLAMA
REKLAMA

Draudimas galios ir pastaruoju metu labai išpopuliarėjusioms vienkartinėms elektroninėms cigaretėms, kurių galima rasti ne tik specializuotose parduotuvėse, bet ir degalinėse ar kitose prekybos vietose.

„Tos medžiagos, kvapiosios medžiagos, kurios yra naudojamos ir elektroninėse cigaretėse, ir maisto pramonėje. Į maistą mes jas dedam vienos formos, o elektroninėse cigaretėse ir skysčiuose tos medžiagos yra kaitinamos, garinamos, išsiskiria labai daug tų nepageidaujamų cheminių elementų, tarp kurių gali būti ir kancerogeninių medžiagų, ir sunkiųjų metalų“, – aiškina Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento vadovė Gražina Belian.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Elektroninių cigarečių prekyba užsiimantys verslininkai aiškina, kad įsigaliojus naujam draudimui, suklestės šešėlis, uždrausti skysčiai ir vienkartinės elektroninės cigaretės bus pardavinėjamos nelegaliai.

„Juodoji rinka yra didžiulė problema. Dažniausiai tai yra socialiniuose tinkluose, prekiaujama elektroninėmis cigaretėmis, pildyklėmis, skysčiais, ji yra opi problema, nes ten negali įsitikinti produkto kokybe ir perki kaip katę maiše“, – tikina „RoyalSmoke“ vadovas Lukas Kaleinikovas.

Anot verslo atstovų, nepilnamečiai negali legaliai nusipirkti elektroninių cigarečių ar jų skysčių. Dėl to esą valdžia turėtų ne įvedinėti naujus draudimus, o kovoti su nelegalia rinka.

REKLAMA

„Mes turime šiandien teisės aktus, kurie numato, kad nepilnamečiams draudžiama turėti, įsigyti ir disponuoti ar jiems parduoti elektronines cigaretes, mes jau turime teisinę bazę tokią, kuri yra pilnai veiksminga, užkardyti apraiškų, kurių mes nenorime“, – sako Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vadovas Arnas Neverauskas.

Nors vienkartinės elektroninės cigaretės su patraukliais skoniais iš lentynų dings, daugkartinių įrenginių naudotojai jau prakalbo apie galimą spragą ir aiškina, kad toliau galės garinti pačius įvairiausius skonius. Mat parduotuvėse vis dar bus galima atskirai nusipirkti beskonio skysčio ir šalia įsigyti ne tik elektroninėse cigaretėse naudojamų skonių koncentratų.

REKLAMA

„Toje pačioje Estijoje, mūsų kaimyninėje valstybėje, buvo irgi priimtas panašus draudimas. Vartotojams buvo pradėta parduoti atskirai skoniai, atskirai pačios elektroninės cigaretės, tie vartotojai patys maišydavosi“, – kalba A. Neverauskas.

„Pačiam žmogui namuose susimaišyti ir įsipilti, ką jis nori, mes negalim uždrausti“, – sako Vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovas Tadas Žentelis.

„Kvapiosios medžiagos, cheminiai aromatiniai mišiniai, tai yra produktas, kuriuo mes prekiaujame jau 8-eri metai, jis turi savo klientą, tai yra atskira sritis, atskira kategorija. Šie gaminiai yra plataus panaudojimo. Juos naudoja įvairiausiomis prasmėmis, tiek žvakėms, namų kvapams, difuzoriams, jie išlieka rinkoje“, – aiškina L. Kaleinikovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, skoniai ir kvapai per plačiai naudojami, kad juos būtų galima visiškai uždrausti.

„Jeigu jis būtų naudojamas tiktai elektroninėse cigaretėse, tai būtų galima lengvai uždrausti. Kadangi tie patys skoniai naudojami maisto pramonėje, totalus draudimas būtų apsunkinimas tų pramonės šakų, pačių vartotojų“, – teigia G. Belian.

Departamento atstovai pabrėžia, kad verslas turi elgtis atsakingai ir negali sudaryti sąlygų klientams prekybos vietose patogiai sumaišyti skonių su skysčiais.

Jei verslas nusižengs naujai tvarkai, bus skiriamos baudos iki 2-iejų tūkstančių eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų