REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
0
TV3

Egiptas šiandien: išgyvenantis permainas, bet svetingas

Ambasadorius D. Junevičius: Egipto kurortuose visada buvo saugu

Egipto turistiniai miestai pasiruošę priimti apretėjusias lankytojų gretas. Net ir Kairas, į kurį vis dar nerekomenduojama vykti turistams, ir kuriame vyko „TEZ TOUR“ organizuotas žurnalistų susitikimas su Lietuvos ambasadoriumi Egipte, gyvenantis savo chaotišką 20 mln. žmonių turinčio miesto gyvenimą, neatrodė panašus į revoliucijų apimtą miestą. O sustiprintą apsaugą galima pastebėti tik prie istorinių, valstybinių objektų ar kai kurių ambasadų.

Egipto turistiniai miestai pasiruošę priimti apretėjusias lankytojų gretas. Net ir Kairas, į kurį vis dar nerekomenduojama vykti turistams, ir kuriame vyko „TEZ TOUR“ organizuotas žurnalistų susitikimas su Lietuvos ambasadoriumi Egipte, gyvenantis savo chaotišką 20 mln. žmonių turinčio miesto gyvenimą, neatrodė panašus į revoliucijų apimtą miestą. O sustiprintą apsaugą galima pastebėti tik prie istorinių, valstybinių objektų ar kai kurių ambasadų.

REKLAMA

Faktai

Egipte gyvena apie 74 milijonus žmonių. Kaire į 500 kvadratinių kilometrų plotą sutelpa 22 milijonai žmonių. Sostinėje yra apie 4,5 mln. automobilių. Kairas yra žinomas kaip Šiukšlių miestas. Egiptietis savo naujagimę pavadino „Facebook“ garbei. Šis socialinis tinklas atliko reikšmingą vaidmenį 2011-ųjų revoliucijos metu. Mergaitės vardas – Facebook Jamal Ibrahim.

Saugumas

Taip, vis dar pasitaiko pavienių konfrontacijų tarp nusikalstamų grupuočių ir kariuomenės. Pavyzdžiui, praėjusią savaitę miestelyje šalia Kairo įvykdytas išpuolis, kurio metu žuvo trys kareiviai. Tačiau turistinėse zonose ramu. Prie įvažiavimo į miestus, kurortus ar viešbučius būriuojasi kariuomenės ar policijos tarnautojai, o vietos gyventojų automobiliai yra kruopščiai tikrinami.

REKLAMA
REKLAMA

Apskritai, Egipto kariuomenė, kurią JAV investicijų pagalba pavyko padaryti viena galingiausių regione (pagal Global Firepower indeksą užima 14 vietą pasaulyje), egiptiečių yra gerbiama. Abiejų pastarųjų dviejų metų revoliucijų įvykių sūkuryje būtent kariuomenė apsiėmė būti tuo „konstituciniu garantu“, kuris leido išvengti gausaus kraujo praliejimo.

REKLAMA

Vykstantys susirėmimai tarp Egipto kariuomenės ir proislamiškų jėgų yra lokalūs, o pranešimai apie tarpkonfesinius (tarp vietos krikščionių – koptų ir islamo pasekėjų) susidūrimus, dažnai gali virsti paprasčiausiais verslo įtakos zonų nepasidalinimais.

Kalbėdamas apie Egiptą Lietuvos ambasadorius Dainius Junevičius pažymėjo, kad turistiniuose miesteliuose čia visada buvo saugu. „Statistiškai užsieniečiai dažniausiai nukenčia autobusų avarijose. Kurortiniuose miestuose visuomet buvo saugu“, – kalbėjo diplomatas.

Trumpas įvadas į dabartinę Egipto politinę situaciją arba ko tikėtis artimiausiu metu

Antroji Egipto revoliucija kilo dėl valdžios nesugebėjimo įvykdyti duotus pažadus. Šiuo metu netgi susiduriama su problema, kad valdžią nuvertusi „opozicija“ neturi savo gretose stipraus lyderio, kuris norėtų kandidatuoti į prezidento postą.

REKLAMA
REKLAMA

Buvo daug dalykų pasakyta, kurie yra svarbūs egiptiečiams, tačiau M. Mursiui nepavyko jų pasiekti. „Jis laimėjo rinkimus labai nedidele persvara, per rinkimus turėjo tik 50 proc. gyventojų paramos. Buvo žadėta panaikinti kamščius gatvėse, šiukšles gatvėse – matomas kiekvienam gyventojui problemas“, – pasakojo ambasadorius D. Junevičius.

Gyventojai iš naujojo prezidento labai daug tikėjosi. Todėl, nepavykus įgyvendinti rinkimų pažadų, M. Mursi populiarumas stipriai krito, o į gatves rinkosi vis didesnės minios žmonių.

Po rinkimų paaiškėjus, kad nepavyksta įgyvendinti politinių pažadų, gyventojai Egipte dar labiau susiskaldė. Milijonai žmonių išėjo į gatves reikalaudami pakeisti vilčių nepateisinusį Musulmonų brolijos atstovą M. Mursį. Nors po M. Mursis nuvertimo praėjo jau keli mėnesiai, kai kur valstybėje vis dar įvesta komendanto valanda, o šalies ekonomika niekaip negali atsigauti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu šalyje vykdoma „kova su terorizmu“ – dažniausiai nuo to nukenčia nuverstojo prezidento šalininkai, kuriuos šalies kariuomenė be didesnių skrupulų suiminėja ar kitaip varžo jų teises. Todėl dalis gyventojų su nostalgija prisimena, kad H. Mubarako laikais tiek apsaugos gatvėse nebuvo, buvo vos kelios vietos, kurios buvo sustiprinta apsauga.

Politiniai pokyčiai kol kas yra daugiau paruošiamieji. Buvo sudaryta ekspertų grupė, kuri sudarė naująją pirminę Konstitucijos versiją, vėliau ji bus perduota Išminčių tarybai. Naujosios Konstitucijos dar laukia ir egiptiečių patikrinimas balsavimu.

Didžiausi šiai dienai iššūkiai Egiptui yra naujo lyderio paieška ir ateinančių rinkimų rezultatai. “Nėra aišku, kiek rinkimuose dalyvaus rinkėjų, kokia rinkimų metu bus Musulmonų brolijos pozicija”, – pasakojo D. Junevičius. Egiptas, kuriame per paskutinius kelis metus netrūko ryškiausio aktoriaus politinėje scenoje, šiuo atžvilgiu liko blankus ir nykus. Visus pagrindinius Musulmonų brolijos lyderius kariuomenė suėmė motyvuodama saugumu. Nė vienas kitas politikas neatėjo su naujomis idėjomis ar apskritai, bent jau parodė save.

REKLAMA

Bendravimo ypatumai

Dauguma aptarnaujančio personalo moka bent dvi – rusų ir anglų kalbas, – kurių pagrindines frazes supranta iš pusės žodžio. Jie niekada jums neatsakys neigiamai, tačiau esmę gali suprasti savaip, todėl svarbu aiškiai pasakyti, ko norite. Tikrai neišvengsite pardavėjų žaidimų tikintis arbatpinigių. Reakcija į šiuos žmones priklausys tik nuo jūsų. Pripratę prie europietiško tikslaus aptarnavimo, galite būti nemaloniai nustebinti, tačiau, žinodami kur važiuojate ir atsipalaidavę, galite smagiai pasijuokti iš įvairių vietinių „žaidimų“. Kiekvienas jus aptarnaujantis žmogus būtinai turės savų “triukų”, kuriuos, atnešdamas jūsų užsakymą, bandys įvykdyti. Tai gali būti pilnos gėrimo stiklinės persukimas, gali būti muzikinis „pasirodymas“ ar bėgiojimas slidinėjant marmuriniu grindiniu, o gal jums pasiseks ir išvysite ratu aplink stalą ir kėdes besisukantį ir dainuojantį padavėją.

REKLAMA

Visi jiems būsite geriausi draugai, į visus kreipsis „mister“, „sir“, arba „my friend“. Dėmesio iš jų gausite tikrai daug, pradedant rankšluosčius išduodančiais darbuotojais, barmenais ir baigiant viešbutyje dirbančiais animatoriais ar vadybininkais.

Kartais tai erzina, kartais prajuokina. Neturint išankstinio priešiško nusistatymo, galima tiesiog atsipalaiduoti ir nekreipti į juos dėmesio. Beje, nekreipti dėmesio į įkyruolius, nori ar nenori puikiai išmoksite, kai tik teks pabendrauti su vietos pardavėjais. Bet koks bendravimas yra suprantamas kaip noras pirkti, kiek bekartotumėte “ne” ar bandytumėte aiškinti, kad nenorite nieko pirkti, tai bus suprantama kaip derėjimasis. Nusiderėti galima labai įvairiai, bet mažiausiai dvidešimt procentų nuo kainos nusiderėti tikrai reikia. Pasitelkę kantrybę ir išmonę, galite nusiderėti ir šimtą ar daugiau procentų nuo pradinės kainos. Prieš pirkdami prekes, būtinai pasiteiraukite gido patarimo dėl kainų ir paprašykite nurodyti geriausias apsipirkimui vietas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuvykus į lankytinų vietų ekskursijas, jus daugiau ar mažiau apspis pardavėjai. Jeigu tikrai neturite noro ką nors pirkti, tiesiog nekreipkite į juos dėmesio. Visiškas ignoravimas yra vienintelis būdas atsikratyti įkyruolių, siūlančių pirkti suvenyrus. Tiesiog eikite ten, kur jums reikia eiti ir nesileiskite į kalbas, nepaisydami egiptiečių gatvės „verslininkų“ šūksnių. Patikėkite, jie išnaudos visas jėgas, bandydami parduoti jums savo siūlomą prekę.

Pinigai

Ekonomika šalyje paremta gausa, o ne efektyvumu. Stengiamasi, kad darbą turėtų kuo daugiau egiptiečių, kas „optimizavimą“ visur aplink reginčiai europiečio akiai gali pasirodyti neįprasta. Viešbutyje kylančias problemas ateina spręsti bent du žmonės, pavyzdžiui, dėl užsitrenkusių durų ateina vienas mokantis užsienio kalbą ir kitas su įrankiais rankose. Jaučiamas užsienio kapitalo trūkumas, visur “dirba” daugybė žmonių, kurių atliekamą funkciją perprasti sunku. Vartelius ateis ir pakels tam skirtas žmogus, o šalia jo stovės dar keli.

REKLAMA

Ekonomika yra socialiai orientuota su gausybe lengvatų ir pašalpų. Šalyje yra labai daug remiamų žmonių, kuriems skiriamos pašalpos maistui ir pragyvenimui.

Begalė visur fiksuojamų lapelių taip pat išmuša iš vėžių. Vos išlipus oro uoste, privaloma užpildyti asmens duomenų lapą, kurio įrašų vėliau niekas netikrina. Ta pati procedūra išvykstant. Išvykimo metu praeinant pasų kontrolę jums ant vizos pase uždės spaudą, kurį vos už trijų metrų privalote parodyti ant plastikinės kėdutės sėdinčiam pareigūnui, šalia kurio buriuojasi dar keli kolegos. Prasmės šiuose veiksmuose surasti nelabai pavyko, tačiau darbo vietos sukurtos, žmonės už tai gauna atlygį.

REKLAMA

Vėliau lapeliai lydėjo visą kelionę po Egiptą. Kuriozinė situacija kilo koncerto metu, kai, norėdamas įsigyti gėrimą, turėjau nueiti pas kažkokį asmenį baro gale, duoti jam pinigų, o už tai gavau lapelį, kurį vėliau su plačiausia šypsena, kaip brangiausią turtą, nešiau barmenui.

Lapeliai tikriausiai kažkaip įprasmina egiptiečio būtį, ir statusą. Beje, norėdamas „susituokti“ su ne musulmone egiptietis gauna kitą lapelį – vedybinės sutarties parodiją, kuris leis „jaunavedžiams“ apsigyventi kartu. Kol kas nors to lapelio nesuplėšo, taip paprastai ir visam laikui panaikindami administracinės teisės santykius.

Paprastumas

Santykių paprastumas jau aprašytas, bet tai ne viskas, kas Egipte atrodo labai paprastai išspręsta. Kelių eismo problema išspręsta lygiai taip pat paprastai – vietoje šviesoforu reguliuojamų kelių visur “kalneliai”. Įvažiavimas į žiedą? Kalnelis. Sankryža? Kalnelis. Pavojingas kelio ruožas? Kalnelis. Jau nekalbant apie Kairą, kuriame apskritai kelių eismas apibūdinamas kaip „nuolatinis kamštis“, o dauguma automobilių yra „švelniai daužti“. Pamatę Kaire šviesoforą, galite šalia fotografuotis, nes jų mieste iš viso yra vos aštuoni.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Baudos už bet kokį kelių eismo taisyklių pažeidimą – 150 egiptietiškų svarų (apie 50 litų). Nesvarbu, ar be teisių važiuojate, ar viršijote greitį – visiškai oficiali 50 litų bauda.

Visi egiptiečiams rūpimi reikalai tvarkomi „visų reikalų ministerijoje“ - Mugamma. Darbo diena ten trunka nuo 8 iki 14, valstybiniai darbai menkai apmokami (nuo 400 egiptietiškų svarų), natūralu, efektyvumas menkas, todėl gebėjimas greitai susitvarkyti kylančius klausimus yra gebėjimo suktis reikalas.

Kailiukai, padėti po kas antros mašinos stiklu neturi nieko bendra su sovietiniu įpročiu kalti kilimus prie sienos – jų paskirtis labai praktiška: jie puikiai surenka gausiai besikaupiančias dulkes.

REKLAMA

Visuomeninio transporto autobusai retai kada stoja sustojimuose, vėlgi, paties keliautojo įgūdžių reikalas spėti įšokti ar reikiamoje vietoje iššokti iš transporto priemonės.

Paprastai šioje šalyje sprendžiami visi reikalai – prie Kairo piramidžių Jums ramiai gali pasiūlyti įsigyti hašišo ir policininkas, nors ką tik siūlė eilinis prekeivis.

Tačiau tai yra tik viena Egipto žmonių dalis – turistinė, tiems žmonėms dėl mažų atlyginimų tiesiog reikia užsidirbti pinigų. Todėl atvykę į šią šalį, mėgaukitės šalies gamta, istorija ir kultūra. Apie didingus gamtos ir istorijos stebuklus rašyta jau labai daug, todėl siūlau patiems susipažinti su neišdildomą įspūdį paliekančia dykumų dvasia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų