REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vasario 6-16 d. įvyksiančio Berlyno tarptautinio kino festivalio daugelyje filmų bus nagrinėjami individualių žmonių ir visuomenės kovų su priespauda klausimai. Norėdamas pabrėžti prestižinio festivalio meninį lygį, direktorius Dieteris Kosslickas paskelbė oficialios temos pavadinimą "Tolerancijos link" ("Towards Tolerance").

REKLAMA
REKLAMA

Tai yra savotiškas festivalio iššūkis prognozuojamam ir numatomam karui Persijos įlankoje.

Filmai "Berlinalės" programoms yra renkami kiek kitokiu principu, nei tai daro Kanų, Venecijos ar Sundance festivaliai. Kiekvienais metais Berlyne mėginama suderinti Holivudo kino kompanijų komercinę produkciją ir nepriklausomą meninį kiną. Dieteris Kosslickas siekia, kad festivalio programose atsirastų vietos skirtingų pasaulio šalių filmams. "Jūs privalote atkreipti dėmesį, kad barzdoto lietuvių režisieriaus sukurtas filmas apie jogurtą ir prabangus teatrališkas miuziklas kaip "Čikaga" iš esmės visiškai niekuo nesiskiria ir teisėtai atstovauja toms pačioms kino formoms", - tokią dviprasmiškas mintis sukeliančią "Berlinalės" organizatorių frazę spausdina įtakingas leidinys "Screen International". Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad šį palyginimą perskaitę senosios kartos lietuvių režisieriai turėtų nejuokais įsižeisti. Kita vertus, mūsų kino kūrėjus pašiepiantys žodžiai patvirtina, kad ateityje lietuviški filmai gali patekti į Berlyno kino festivalį. Vis dėlto būtų labai įdomu sužinoti, apie kokį barzdotą lietuvių režisierių galvoja vienos prestižiškiausių pasaulinio kino forumo rengėjai.

REKLAMA

Sausio 10 d. Berlyno kino festivalio organizacinis komitetas oficialiai paskelbė 16 filmų iš konkursinės programos pavadinimus. Festivalio metu įvyks 3 vokiškų filmų pasaulinės premjeros, kuriuos sukūrė pasaulinėje arenoje mažiau žinomi režisieriai Wolfgangas Beckeris (tragikomedija "Sudie, Leninai!"), Oskaras Rohleris (meilės istorija "Pyktis") ir Hansas-Christianas Schmidas (drama "Tolimi žiburiai" apie gyvenimą Lenkijos ir Vokietijos pasienyje).

REKLAMA
REKLAMA

Daug garsesni vardai ryškėja Prancūzijos delegacijoje. Kultinis detektyvinių istorijų kūrėjas Claude'as Chabrolis dramatiškame trileryje "Blogio gėlė" ("La Fleur Du Mall"; "The Flower of Evil") pažvelgs į puikiai sutariančios vidutinės klasės šeimos problemas, kurias sukelia per ilgus metus nutylėta kaltė. Šiame įvykių sūkuryje yra įsipainioję populiarūs prancūzų aktoriai Nathalie Baye ir Benoit Magimelis. 2001 m. "Auksinio lokio" premiją laimėjęs prancūzų režisierius Patrice'as Chereau ("Intymumas") pristatys naujausią savo dramą "Jo brolis" ("Son frere") apie keletą metų nebendravusius brolius, kuriuos suvienija vieno iš jų mirtina liga. Dramos "Petites Coupures" režisieriui Pascaliui Bonitzeriui pavyko surinkti puikią aktorių komandą (Danielis Auteulis, Kristin Scott Thomas, Ludivine Sagnier, Emmanuelle Devos ir Jeanas Yanne'as), su kurios pagalba papasakos istoriją apie visiems žinomą širdžių ėdiką, niekaip nesurandantį sau tinkamos merginos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Oskaro" apdovanojimą jau iškovojęs italų režisierius Gabriele Salvatores dramatiškoje komedijoje "Aš nieko nebijau" ("Io Non Ho Paura"; "I'm Not Scared") nagrinės penkių jaunų žmonių ryšį su šiuolaikiniu pasauliu. O tikrais įvykiais pagrįstoje dramoje "Skirtingos pusės" režisierius Damjanas Kozole iš Slovėnijos atskleis tiesą, kaip nesąžiningi nusikaltėliai išnaudoja patiklius pabėgėlius. Savo ruožtu Senegalui atstovaujančio režisieriaus Moussa Sene Absa dramoje "Madame Broutte" bus vaizduojamos vienišos motinos iš Dakaro pastangos išsikovoti nepriklausomybę.

REKLAMA

JAV kino kompanijoms skirtos pozicijos jau yra paskirstytos režisieriams Stevenui Soderberghui, Stephenui Daldry, Spike'ui Jonze'ui, Spike'ui Lee ir debiutantui George'ui Clooney. Vienas iš šių filmų taip pat turi asociacijų su Lietuva: prieš 20 metų rusų režisierius Andrejus Tarkovskis perkėlė į ekraną lenkų rašytojo Stanislawo Lemo romaną "Soliaris", o pagrindinį vaidmenį tuo metų atliko lietuvių aktorius Donatas Banionis. Šiuolaikinėje amerikietiškoje filmo versijoje (rež. Stevenas Soderberghas) tą patį herojų vaidina Holivudo žvaigždė George'as Clooney. Argi nebūtų įdomu, jei Berlyno festivalio spaudos konferencijų salėje susitiktų du skirtingų laikų Krisai Kelvinai? Galbūt šiuo kilniu reikalu turėtų užsiimti ir Lietuvos kultūros ministerijos funkcionieriai, kad legendinis mūsų šalies aktorius sulauktų pripažinimo tarptautinėje arenoje. Savo ruožtu George'as Clooney ruošiasi pristatyti ne tik aktorinius, bet ir režisūrinius sugebėjimus. Jo sukurtoje veiksmo dramoje "Pavojingo žmogaus išpažintys" ("Confessions of Dangerous Mind") pasakojama apie populiaraus TV žaidimo "The Gong Show" vedėją, kuris paslapčia dirbo CŽV samdomu žudiku ir nutraukė gyvybę mažiausiai 33 žmonėms. Filme pagal Charlie Kaufmano ("Būti Džonu Malkovičiumi") scenarijų vaidina aktoriai Samas Rockwellas, Drew Barrymore, Julia Roberts, Rutgeris Haueris ir pats George'as Clooney, o epizoduose šmėkščioja Bradas Pittas su Mattu Damonu.

REKLAMA

To paties Charlie Kaufmano ir išgalvoto (realybėje neegzistuojančio) brolio Donaldo Kaufmano scenarijumi remiasi jaunosios kartos režisieriaus Spike'o Jonze'o dramatiška komedija "Adaptacija" ("Adaptation"), kurioje brolius dvynius vaidina Nicolas Cage'as, o jam talkina Meryl Streep, Chrisas Cooperis ir Tiltda Swinton. Tai pusiau autobiografinis filmas apie bandymą parašyti scenarijų rašytojos Susan Orlean romano "Orchidėjų vagis" ekranizacijai ir su tuo sudėtingu procesu susijusius išgyvenimus. Daug literatūrinių niuansų galima įžvelgti kitame "Brelinalės" filme. Amerikiečių pinigais finansuojamoje dramoje "Valandos" ("The Hours") britų režisierius Stephenas Daldry ("Bilis Eliotas") studijuoja trijų tarpusavyje nepažįstamų ir skirtingais laikais gyvenančių moterų gyvenimus, kuriems įtaką padarė rašytojos Virginios Wolf kūryba. Juostoje vaidina visiškai neatpažįstama ir po storu grimo sluoksniu paslėpta Nicole Kidman, Julliane Moore, Meryl Streep, Miranda Richardson, Claire Danes ir Toni Colette. Garsių vardų netrūksta ir režisieriaus Spike'o Lee dramoje "25-oji valanda" ("25th Hour"), kurioje aktoriaus Edwardo Nortono vaidinamas narkotikų prekeivis turės atlikti 7 metų bausmę kalėjime ir per likusias 24 valandas stengiasi apmąstyti savo padarytas klaidas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po ketverių metų pertraukos į kiną sugrįžta kultinių filmų "Vidurnakčio ekspresas", "Evita", "Angelo širdis", "Paukštukas", "Liepsnojančioji Misisipė" ir "Andželos pelenai" režisierius Alanas Parkeris. Berlyno festivalis jau užsitikrino teisę į pasaulinę dramos "Deivido Geilo gyvenimas" ("The Life of David Gale") premjerą. Praėjusiais metais visus festivalio svečius sužavėjęs amerikiečių aktorius Kevinas Spacey įkūnija Teksaso universiteto profesorių advokatą Deividą Geilą, kuris kovoja už mirties bausmės panaikinimą, bet netikėtomis aplinkybėmis yra apkaltinamas žmogžudyste. Visą teisybę apie šį nusikaltimą ir teisinės sistemos niuansus stengiasi išsiaiškinti žurnalistė Britsey Bloom, kurią vaidina britų kino pažiba Kate Winslet.

REKLAMA

Egzotišką Azijos kiną Berlyne atstovaus aukštų įvertinimų jau sulaukę filmai. Režisieriaus Yoji Yamada juosta "Nublankęs samurajus" ("Tasogare Seeibei"; The Twilight Samurai") apie XIX a. samurajų, kuris susiduria su gyvenimo nesėkmėmis ir neįprastais užsakymais žudyti, buvo pripažinta 2002 m. geriausiu Japonijos filmu. Tuo tarpu Kinijos kino akademija iškėlė epinės kovinės dramos "Didvyris" ("Ying Xiong"; "Hero") kandidatūrą "Oskaro" premijai geriausio užsienio filmo nominacijoje. Kino specialistų lyginamas su "Sėlinančiu tigru ir tūnančiu drakonu" ir "Auksinio gaublio" premijai jau nominuotas filmas suvienijo geriausius ir populiariausius Azijos aktorius Jetą Li, Zhang Ziyi, Tony Leungą ir Maggie Cheung.

REKLAMA

Anksčiau jau buvo pranešta, kad 53-ąjį Berlyno festivalį pradės miuziklas "Čikaga" ("Chicago"), o užbaigs režisieriaus Martino Scorsese epinė drama "Niujorko gaujos" ("Gangs of New York"). Visi kiti filmai turėtų būti paskelbti iki sausio 28 d. Spėjama, kad tame sąraše dar atsiras vietos danų režisieriaus Thomaso Vinterbergo ("Šventė") "antidogmos" stiliumi nufilmuotai futuristinei dramai "Viskas apie meilę" ("It's All About Love"), kuri debiutuos per "Sundance" kino festivalio uždarymo ceremoniją, didelio biudžeto istorinei dramai "Monsinjoras N" ("Monsieur N") apie Prancūzijos karžygį Napoleoną Bonapartą, Berlyne jau apdovanoto Lone Scherfigo ("Italų kalbos pradžiamokslis") komedijai "Vilburas nori nusižudyti" ("Wilbur Wants To Kill Himself") ir t.t.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Berlinalės" direktorius Dieteris Kosslickas pripažįsta, kad kovoti dėl filmų su daug stipresniu konkurentu Kanų festivaliu yra sunku. Daugelis garsių režisierių jau atmetė kvietimą dalyvauti 53-ajame Berlyno festivalyje, kad galėtų savo naujausius darbus pristatyti gegužės mėnesį Prancūzijos Rivjeroje. Pavyzdžiui, skandalingasis prancūzų režisierius Francois Ozonas netgi nukėlė iš anksto numatytą kriminalinio trilerio "Baseinas" ("The Swimming Pool") premjeros datą, vos tik sulaukęs oficialaus pakvietimo į Kanus. Dėl tos pačios priežasties Vokietijoje nebus bosnio Emiro Kusturicos, dano Larso von Triero, austro Michaelio Haneke, Jane Campion iš Naujosios Zelandijos ir kitų kultinių kino kūrėjų.

Tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad turtingus rėmėjus prarandančio Berlyno festivalyje nebus žvaigždžių. Kaip ir praėjusiais metais, "Berlinalės" organizatoriai stengiasi sukviesti į Vokietijos sostinę galimus pretendentus į "Oskaro" premijas, kurių nominacijos bus paskelbtos penktąją festivalio dieną (vasario 11 d.). Taigi festivalio spaudos konferencijų salėje aktoriai ir režisieriai galės pareikšti pirmąsias savo reakcijas. Nors oficialiai dar nėra patvirtinta, į Berlyną gali atvykti Nicole Kidman, Leonardo DiCaprio, Renee Zellweger, Nicolas Cage'as, Meryl Streep, George'as Clooney, Cameron Diaz, Kevinas Spacey, Kate Winslet, Richardas Gere'as, Julia Roberts, Edwardas Nortonas ir kiti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų