REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje pirkėjams siūlomų vogtų dviračių sumažėjo, pastebi specialistai. Tačiau galutinai jie esą niekur nedings tol, kol bus žmonių, kurie juos perka ir taip palaiko vagišių „verslą“.

Lietuvoje pirkėjams siūlomų vogtų dviračių sumažėjo, pastebi specialistai. Tačiau galutinai jie esą niekur nedings tol, kol bus žmonių, kurie juos perka ir taip palaiko vagišių „verslą“.

REKLAMA

Dviračių parduotuvių atstovų teigimu, žmonės yra arba naivūs, arba tiesiog apgaudinėja save, kai pirkdami dviratį už pusę kainos tiki, kad jis įgytas legaliai. Paprasčiausias būdas patikrinti, ar dviratis nėra vogtas, yra gauti jo dokumentus.

Jie nurodė, kad vogti dviračiai bus pardavinėjami ir toliau, jei nesikeis lietuvių mentalitetas, vertybės ir jie juos pirks. Taip jie paprasčiausiai dirba ranka rankon su nusikaltėliais.

Pašnekovai neslėpė, kad nelegaliai pirkdami brangų dviratį už pusę kainos, potencialūs pirkėjai jo nebenusiperka parduotuvėse, o tai yra skaudus smūgis sąžiningiems pardavėjams.

REKLAMA
REKLAMA

Vogtą perki – padedi vagims

Dviračių parduotuvės „Velonova“ atstovės Viktorijos Kaupienės vertinimu, Lietuvoje vis dar apie 15–20 proc. parduodamų dviračių yra vogti, ypač mažesniuose miestuose.

REKLAMA

Pasak pašnekovės, dažnai žmonės net netikrina dokumentų pirkimo metu ir nežino, kad dviratis yra vogtas: „Tikėtina, kad po karo Ukrainoje išaugo vogtų dviračių pasiūla, nes mažiau vogtų dviračių išveža į Rusiją ir Baltarusiją.“

Dviračių parduotuvės „Bikko.lt“ vadovas Julijus Zaura neslėpė, kad tikrai yra girdėjęs ir susidūręs su vogtų dviračių prekyba.

Jo teigimu, žmonės tik apgaudinėja save galvodami, kad už trečdalį ar pusę įprastos kainos parduodamą dviratį perka legaliai.

„Tai yra saviapgaulė, kad neprisidėsi prie to, nedirbsi ranka rankon su vagimis, pirkdamas tokį dviratį. Nes tokių dalykų, kaip už pusę kainos parduodamas daiktas, nėra. Tai yra nelegalus būdas gauti dviratį, tai yra vagystė.

REKLAMA
REKLAMA

Jų netyčia neatsiranda – viskas įvyksta kriminaliniu būdu. Žmonės, kurie bando save įtikinti, kad prie to neprisideda, turėtų susimąstyti, kas būtų, jei už pusę kainos būtų parduodamas ne dviratis, o automobilis. Ar taip pat naiviai galvotume, kad jis gali būti už pusę kainos?“ – retoriškai klausia J. Zaura.

Tai iškreipia legalią rinką

J. Zaura pastebi, kad vogtų dviračių pardavimas nebėra toks akivaizdus ir lengvai prieinamas, koks buvo anksčiau.

Jis nurodė, kad vis mato pranešimus, kaip vienas ar kitas tos grandinės tarpininkas būna pagautas. O tai, parduotuvės vadovo teigimu, irgi mažina tos neoficialios rinkos prieinamumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis tik, pasak pašnekovo, kol bus paklausa, tol bus ir pasiūla. O tą pasiūlą sukuria patys žmonės – jie padeda vagiams būdami naivūs.

„Bikko.lt“ atstovas neslėpė, kad skaudžiausias vogtų dviračių pardavimo segmentas yra brangiausių dviračių segmentas: „Kai yra užsieny pavagiami ir mūsų rinkose parduodami brangūs dviračiai, automatiškai jų nebenuperka parduotuvėse, kad ir brangesnį, bet legaliai.

Pačių vagysčių mažėja, vogtų dviračių rinkoje yra pastebimai mažiau nei buvo prieš 4–5 metus. Tai – gerėjanti tendencija. Bet tai tikriausiai neišnyks, kol nepasikeis žmonių savimonė.“

Dviračiai be dokumentų traktuojami kaip vogti

Lietuvos dviračių verslo asociacijos prezidentas ir dviračių parduotuvės „Vasarė“ direktorius Rytis Paulikaitis pripažino, kad tikslios dviračių vagysčių statistikos nėra, tad sunku ją komentuoti ir suvokti vogtų dviračių kiekį.

REKLAMA

Pasak R. Paulikaičio, į servisus taisymui dviračiai be dokumentų atvežami dažnai, o tai esą rodo, kad jis buvo įgytas nelegaliu būdu.

„Tarkime, atveža brangų elektrinį dviratį taisymui–diagnostikai, nustačius gedimą reikalinga pakeisti detalė, tačiau gamintojas be įsigijimo dokumento tokios dalies netiekia, nors dviratis praktiškai naujas. 

Taip žmonės apsigauna: turi įsigyti detalę savo lėšomis ir kaina beveik sutampa su iš parduotuvės įsigyto dviračio kaina. Taip pat turime atvejų, kai žmonės randa jų pavogtus dviračius, nes buvo registravę www.dviraciuregistras.lt duomenų bazėje.

Dviračiai randami policijai atlikus kratas arba žmogui tiesiog pamačius, kad tai – jo dviratis. Ir, pagal rėmo ir registro duomenis, buvo grąžintas savininkui. Savo klientams visuomet siūlome įsigijus dviratį būtinai užregistruoti, o perkant dėvėtą dviratį prašyti pirkimo dokumento ir sudaryti pirkimo–pardavimo sutartį su pardavėjo duomenimis“, – kalbėjo pašnekovas.

REKLAMA

Bendrovės „Dviračių arena“ Komercijos direktorius Silvestras Dabašinskas paantrino, kad Lietuvoje, antrinėje rinkoje, vis dar parduodami vogti dviračiai:

„Kadangi domimės dviračiais, sekame daugelį „Facebook“ dviratininkų grupių, kur dažnai parduodami dviračiai. Grupės nariams paklausus, ar dviratis su dokumentais, pardavėjų atsakymai būna lakoniški arba atsakymo išvis nebūna.“

S. Dabašinsko teigimu, jeigu skelbimuose įdėtas dviratis parduodamas be dokumentų, labai didelė tikimybė, kad jis buvo pavogtas kažkur Europoje ir atvežtas į Lietuvą pardavimui. Todėl rekomenduojama tokių dviračių nepirkti ir neskatinti nelegalios prekybos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reikia stiprinti kontrolę ir žmonių mentalitetą

Lietuvos dviračių verslo asociacijos prezidentas neslėpė, kad dėl nelegalios prekybos labai tikisi didesnės kontrolės, nes šiuo metu yra labai daug realizavimo galimybių.

„Taip pat laukiame, kada Aplinkos ministerija pradės plačiau ir aktyviau taikyti subsidijas įsigyjant elektrinius dviračius. Tokios subsidijos ne tik skatina darnų judumą, bet ir itin prisideda prie legalios prekybos konkurencingumo didinimo prieš nelegalią

Norint, kad nelegali prekyba mažėtų, reikia imtis gan stiprių papildomų kontrolės priemonių iš valstybinių institucijų. Taip pat žmonės turėtų pradėti keisti požiūrį ir norėti įsigyti kokybišką, iš patikimų rankų su visomis garantijomis dviratį“, – komentavo R. Paulikaitis.

REKLAMA

„Dviračių arenos“ atstovo teigimu, nelegali prekyba Lietuvoje su laiku turėtų mažėti, nes visuomenė europėja, į gerąją pusę keičiasi žmonių mentalitetas ir vertybės.

S. Dabašinskas tiki, kad galiausiai nelegali prekyba natūraliai bus išstumta iš Lietuvos. Vis tik jis neslėpė, kad ilgapirščiai visais laikais susiranda darbo.

„Lietuvoje atsirandant vis daugiau kokybiškų, brangių dviračių, vienintelis patarimas būtų: saugoti savo dviratį kiek įmanoma labiau, rinktis aukštos kokybės užraktus, signalizuojančias apsaugos sistemas ir nepalikti galimybės vagiams“, – rekomendacijomis dalinosi pašnekovas.

Kokių dar dokumentų ? Nauja pirkes buvau iš specialios dviračių parduotuvės, prieš 6 metus gal, senai nebėra to popieriaus.
Tau prištampuos tiek dokumentų,kad užsi.....si skaityti!
O koks skirtumas, jei neišgali nusipirkti dviračio už 15 tkst. e. Perki turguje, kad galėtum pavažiuoti o ne pasigrožėti – reikia pasigrožėti provincijų atlyginimais, kur dviratis – rimta susisiekimo priemonė.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų