• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuolat (su tam tikrais laiko intarpais) internete vis pasirodo straipsniai bei pranešimai spaudai apie elektroninius knygų skaitytuvus, jų populiarėjimą, vartojimo augimą ir neabejotiną naudą lyginant su knygomis. Nors Lietuvoje mes viso to populiarumo nejaučiame (bent jau šių eilučių autorius to nepastebėjo), bet protingi dėdės, kurie užsiima šių daikčiukų prekyba, vis kartoja „jau visai netrukus, tuoj, tik laiko klausimas..." ir žada knygų „mirtį". Keista, tačiau niekaip nesulaukiame tos revoliucijos (?).

REKLAMA
REKLAMA

Spausdintinės knygos jau įpusėjo skaičiuoti šeštajį šimtmetį (pirmoji spausdinta knyga - Johano Gutenbergo Biblija, atspausdinta 1455 m. vasario 23-ąją), o dabar susidūrė su nauju iššūkiu - elektroniniais failais. Pasitelksime keletą pagrindinių kriterijų ir palyginsime abi šias rašto formas: pabandysime išsiaiškinti ar daugiau nei pusę tūkstantmečio skaičiuojanti knyga sugebės įveikti naujai iškeptą konkurentą.

REKLAMA

1 raundas: kaina

Deja, bet skaitytuvai nėra pigus reikalas. Jų kainos vidutiniškai siekia 300-400 litų. Žinoma, pasitaiko pigesnių ir gerokai brangesnių įrenginių, tačiau tenka pripažinti, jog kaina nėra maža. Taip pat skaitytuvams rimtą konkurenciją kelia tiek nešiojamieji/stacionarūs kompiuteriai, tiek ir sparčiai pasaulyje populiarėjančios planšetės. Žinoma, elektroninį failą skaityti galima ir mobiliajame telefone, bet vargu ar tai bus labai patogu.

REKLAMA
REKLAMA

Be nemažos sumos, išleistos skaitytuvui, jums teks papurtyti piniginę ir kaskart norint įsigyti naują skaitinį. Pvz., E. M. Remarko knyga „Vakarų fronte nieko naujo" vienoje populiariausių el. knygų parduotuvių amazon.com kainuoja beveik 10 JAV dolerių. Tuo tarpu spausdintinių knygų vidutinė kaina svyruoja apie 30-40 litų. Žinoma, jas įsigysime išverstas į lietuvių kalbą. Minėtas E. M. Remarko darbas Lietuvos knygynuose kainuoja ~26 litus.

Verdiktas: spausdinta knyga kainuoja panašiai tiek, kiek ir elektroninio formato failas, tačiau pridėjus išties nemažą skaitytuvo kainą - 1:0 spausdintos knygos naudai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2 raundas: prieinamumas

Knygynų trūkumu skųstis tikrai neturėtume. Jie vis dažniau įsikuria didžiuosiuose prekybos centruose, kuriuose lankomės nuolatos, todėl prieinamumas yra itin patogus. Net ir didžiosiose parduotuvėse prie laikraščių ir žurnalų dažniausiai rikiuojasi kelios eilės įvairiausių knygų. Žinoma, pasirinkimas nėra toks gausus kaip knygyne, tačiau... viskas juk šalia, po ranka.

Elektroninių knygų šalininkai gali postringauti apie tai, jog norint įsigyti knygą el. formatu nereikai niekur žengti iš namų ir tik keliais klaviatūros mygtukų paspaudimais įsigysime norimą produktą, kuris atkeliaus iš karto į kompiuterį/skaitytuvą ir nereiks laukti, kol internetinio knygyno kurjerio ar kol knyga pasirodys knygynuose.

REKLAMA

Tas tiesa, tačiau negalime neatkreipti dėmesio į dar kelis svarbius faktus. Elektroninių knygų parduotuvių nėra daug. Ir ypač lietuviškų. Žinoma, užsienio portaluose rasime nemažą naujų knygų pasirinkimą, tačiau viskas bus anglų kalba. Be jokios abejonės, galime laukti, kol internete pasirodys lietuviškas knygos variantas (jeigu jis pasirodys apskritai), bet didesnė tikimybė, jog greičiau knygos sulauksite prie namų esančiame knygyne nei internetinėje parduotuvėje.

Verdiktas: dėl itin paplitusių knygynų ir lietuviškų vertimų internete (ne)„skubos", rašome dar vieną tašką spausdintam žodžiui - 2:0.

REKLAMA

3 raundas: išliekamoji vertė

Nusipirkę skaitytuvą turėsite jį visą ilgą (tikėkimės) jo veikimo laiką. Žinoma, technika genda, tačiau nieko nepataisomo nėra. O jeigu taisyti neapsimokės, galėsite panaudoti jį kaip pjaustymo lentelę. Tiesa, elektroninis failas su knygos turiniu taipogi gali prapulti. Ko gero, kiekvienam iš mūsų nors kartą gyvenime yra tekę susidurti su operacinių sistemų gedimais ir informacijos praradimais. Dėl to gali tekti pasirūpinti papildoma failų apsauga, kur prie kitų jūsų svarbių failų reikės ieškoti vietos ir įsigytoms knygoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu spausdinta knyga „nesuges" dėl neaiškių priežasčių (kaip tai nutinka su operacinėmis sistemomis). Suprantama, jeigu ugnies liepsnos ar vandens srovės pasieks kontaktą su knyga, didelė tikimybė, jog jai bus padaryta rimta žala ar knyga tiesiog bus sunaikinta, tačiau tokiu atveju neišgelbės ir skaitytuvas.

Vargu ar sukaupęs didelę elektroninių knygų „kolekciją" ir ją parodęs savo bičiuliams, padarysite didžiulį įspūdį. Greičiausiai jie jus palaikys dar vienu nuo technologijų ir elektronikos priklausomu keistuoliu, o ne išprususiu ir išmintingu asmeniu, kuris tyliai didžiuotųsi savo lentynomis, pilnomis įvairiausių knygų.

REKLAMA

Verdiktas: elektroninio failo nepaimsite į rankas, jo nepauostysite, nepadėsite į lentyną ir nepasigirsite bičiuliams. Skirtingai nei paprasta knyga. 3:0.

4 raundas: komfortas

Skaitytuve gali tilpti tūkstančiai jūsų sukauptų knygų ir jis nė kiek nepadidės. Ir toliau liks mažas, kompaktiškas, telpantis į bet kurį jūsų krepšį. Taip, jūs galite nešiotis visą savo mini biblioteką su savimi.

Paprasta knyga užima vietą. Ir kuo knygų daugiau, tuo daugiau reikia ir vietos joms. Namuose galbūt ir randame laisvesnį kampelį knygoms, tačiau vykdami į kelionę juk nepasiimsime atskiro lagamino vien tik knygoms. Nepatogu. Labai nepatogu.

REKLAMA

Tačiau dauguma vis dar vertina ryšį su knyga kaip su ypatingos vertės ir svarbos daiktu. Daugeliui kur kas romantiškiau ir smagiau skamba mintis šiltai įsitaisyti fotelyje su arbatos puodeliu ir gera knyga rankose, nei būti sukausčius žvilgsnį į dar vieną technologinę inovaciją. Negana to, jog darbe esame priversti naudotis šiuolaikinėmis technologijomis bei būti „prilipę" prie kompiuterių (bent jau dauguma iš mūsų), laisvalaikį irgi vis dažniau pasiglemžia kompiuteriai, išmanieji telefonai ir kiti žmonijos išradimai, kurie mums turi lengvinti gyvenimą, tačiau dažnai jį daro ir ne tokiu patraukliu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Verdiktas: nors dauguma vertina spausdintą knygą rankose, negalime paneigti skaitytuvų ir elektroninių knygų patogumo bei kompatiškumo. Darome kompromisą ir šioje kategorijoje skelbiame lygiasias.

Laimėjo skaitymas?

Iš improvizuotos „dvikovos" rezultato galime daryti išvadą, jog spausdintas žodis kaip reikiant mala į miltus naująsias technologijas. Žinoma, tai subjektyvi nuomonė - užkietėjusiam technologijų kiekviename žingsnyje šalininkui ir toliau atrodys, jog viskas, kas spausdinta, yra atgyvenęs reikalas. Taip pat neįrodysime konservatyviai nusiteikusiems romantikams, jog skaitytuvai gali būti gana patogūs.

REKLAMA

Bet kokiu atveju, skaitymo tendencijos nyksta. Vis mažiau žmonių laisvalaikį praleidžia su knyga - nesvarbu kokio pavidalo. Tad belieka tikėtis, jog leidėjų ir skaitytuvų gamintojų pastangos bus skirtos ne konkuruoti tarpusavyje, o siekti žmones įtraukti į skaitymą. Juk be knygų mūsų gyvenimai taptų kur kas niūresni.

Mindaugas Vasiliauskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų