REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tarptautinė plaukimo federacija suspendavo dviejų Rusijos olimpinės komandos atstovų dalyvavimą Tokijo olimpinėse žaidynėse. Likus vos savaitei dėl galimų antidopingo žaidynių taisyklių pažeidimų pašalinus sportininkus, tikimybės jiems pasirodyti žaidynėse yra minimalios. Rusiją pastaruosius metus krečia dopingo skandalai, kuomet 2016-aisiais paaiškėjo, kad šalis valstybiniu lygiu klastojo dopingo mėginius.

Tarptautinė plaukimo federacija suspendavo dviejų Rusijos olimpinės komandos atstovų dalyvavimą Tokijo olimpinėse žaidynėse. Likus vos savaitei dėl galimų antidopingo žaidynių taisyklių pažeidimų pašalinus sportininkus, tikimybės jiems pasirodyti žaidynėse yra minimalios. Rusiją pastaruosius metus krečia dopingo skandalai, kuomet 2016-aisiais paaiškėjo, kad šalis valstybiniu lygiu klastojo dopingo mėginius.

REKLAMA

Abu plaukikai turėjo pasirodyti Tokijo olimpinėse žaidynėse, tačiau Tarptautinė plaukimo federacija (FINA) nusprendė laikinai sustabdyti jų sportinę veiklą tarptautinėse plaukimo varžybose, rašoma „The Insider“. FINA remiasi Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) pateiktais duomenimis. Rusijos žiniasklaidoje skelbiama, kad šiuo atveju kalbama „apie 5 metų senumo įvykius“.

Dėl dopingo skandalo Rusija iki 2022-ųjų yra diskvalifikuota iš Olimpinių žaidynių ir pasaulio čempionatų. Tačiau tai nėra totalus draudimas. Šios šalies sportininkai gali dalyvauti Tokijo žaidynėse, tačiau po neutralia Rusijos olimpinio komiteto vėliava.

REKLAMA
REKLAMA

Viso Rusija delegavo 335 sportininkus (150 vyrų ir 185 moterų, tačiau po vieną abiejų lyčių plaukiką buvo diskvalifikuota, tai bendras skaičius dabar liko 333, – red. past.). Rusų sportininkai iškovojo galimybę kovoti dėl visų sporto rūšių medalių, išskyrus krepšinį, beisbolą, banglenčių sportą, riedlenčių sportą, softbolą, futbolą ir žolės riedulį.

REKLAMA

Sportininkams dėl galiojančio WADA draudimo iki 2022-ųjų gruodžio 16-osios yra draudžiama Olimpiadose ir pasaulio čempionatuose dalyvauti po Rusijos vėliava, naudotis herbu, himnu ir kitais nacionaliniais simboliais.

Neleido naudoti „Katiušos“

Rusijos rinktinė žaidynėse pasirodys kaip neutralūs sportininkai. Tai yra Tokijo žaidynėse dalyvaus ROC rinktinė (angl. Russian Olympic Committee). Griežtos taisyklės leidžia naudoti tik šią abreviatūrą, o ne pilną pavadinimą, kuriame yra šalies pavadinimas.

Kadangi žaidynės vyks be žiūrovų, tai Rusijos vėliavą jose išvysti faktiškai nebelieka galimybių. Sportininkams, rungčių metu – bet kokią Rusijos atributiką demonstruoti yra draudžiama. Tiesa, ant ROC vėliavos matyti olimpinė ugnis išdažyta rusiška trispalve, tai šiek tiek „rusiškumo“ TOK žaidynėse leidžia.

REKLAMA
REKLAMA

Rusijos himną pakeis P. Čaikovskio muzika. Apdovanojimo ceremonijų metu, kuomet ant pjedestalo atsidurs rusų atletai, skambės fragmentas rusų kompozitoriaus sukurto „Koncerto fortepijonui Nr.1“. Rusai bandė iš pradžių įsiūlyti „Katiušą“, tačiau TOK nesutiko.

Uniformose draudžiama naudoti Rusijos vėliavos motyvus, tačiau balta, mėlyna ir raudona spalvos yra leidžiamos, nes jos atsispindi ir ROC vėliavoje. Ankstesnėse žiemos olimpinėse žaidynėse taisyklės buvo daug griežtesnės – atletams nebuvo leidžiama net nagų dažyti Rusijos trispalvės spalvomis, rašoma „Sport Ekspress“.

Priežastys, kodėl Rusija susilaukė bausmės

Sporto Arbitražo Teismas 2020-ųjų pabaigoje paskelbė – Rusijos atletai turės Olimpinėse žaidynėse ir pasaulio čempionatuose dalyvauti po neutralia vėliava iki pat 2022-ųjų gruodžio. Tai reiškia, kad savo šalies atributikos jie negalės naudoti ne tik Tokijo, bet ir Pekino olimpinėse žaidynėse. Tačiau Tarptautinė antidopingo agentūra (WADA) reikalavo 4 metų diskvalifikacijos, todėl manoma, kad skirta per švelni bausmė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Diskvalifikacijos priežastis – dopingo skandalas. Pati istorija prasidėjo 2014-aisiais, kuomet pasirodė pirmieji kaltinimai, kad Rusija valstybiniu lygiu klastojo dopingo rezultatus 2014-ųjų Sočio žaidynėse. Kaltinimai pagrįsti buvusių Maskvos laboratorijos parodymų ir, manoma, duomenų bazės, kurią jiems pavyko išsaugoti, dėka. Vėliau daliai tų darbuotojų, baiminantis susidorojimo, teko bėgti į JAV ir keisti savo tapatybę.

Prasidėjus tyrimams buvo nustatyta begalė Rusijos sporto nomenklatūros padarytų pažeidimų, dopingo klastojimo atvejų prieš, per ir po Sočio olimpinių žaidynių. Į šią veiklą galimai buvo įsitraukusios ir šalies saugumo struktūros. Dėl padarytos žalos sportui Rusijos atletams teko po neutralia vėliava atstovauti ir ankstesnėse vasaros olimpinėse žaidynėse Pjongčange.

REKLAMA

2020-ųjų pabaigos Sporto Arbitražo Teismo (CAS) sprendimas netenkino nei WADA, nei Rusijos valdžios atstovų. Teismas tuomet nustatė, kad Rusija privalo išmokėti baudą, o sportininkams teks po neutralia vėliava atstovauti Tokijo ir Pekino žaidynėse. Tačiau CAS taip pat nusprendė, kad „nesusitepę“ sportininkai, tai yra tie, kurių kaltė nebuvo įrodyta ir jie nebuvo diskvalifikuoti dėl dopingo vartojimo, galės pasirodyti žaidynėse.Nepaisant abiejų suinteresuotų pusių nepasitenkinimo dėl tokio sprendimo, skųsti šio sprendimo nesiėmė nei WADA, nei RUSADA.

WADA tuomet pareiškė, kad yra nusivylusi teismo sprendimu, nes keturių metų diskvalifikacija „būtų buvusi teisingesnė“. Didžiosios Britanijos antidopingo agentūra pasidžiaugė, kad draudimas buvo išsaugotas, tačiau apgailestavo dėl sutrumpinto laikotarpio. JAV antidopingo agentūra pavadino CAS sprendimą „silpnu“ ir pareiškė, kad tai yra katastrofiškas smūgis teisingam sportui ir teisės viršenybei.

Rusija taip pat nebuvo patenkinta sprendimu, pareiškusi, kad „teismas neatsižvelgė į visus Rusijos teisininkų argumentus“.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų