REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trečiadienį Lietuvoje laikinai sustabdytas skiepijimas „AstraZeneca“ vakcina, gavus pranešimų apie tai, kad ja paskiepytiems asmenims susidarė kraujo krešuliai. Kokia šios vakcinos ateitis ir ar ši situacija nepadėjo galutinio taško jau ir taip trapiai jos reputacijai?

Trečiadienį Lietuvoje laikinai sustabdytas skiepijimas „AstraZeneca“ vakcina, gavus pranešimų apie tai, kad ja paskiepytiems asmenims susidarė kraujo krešuliai. Kokia šios vakcinos ateitis ir ar ši situacija nepadėjo galutinio taško jau ir taip trapiai jos reputacijai?

REKLAMA

Apie tai TV3 Žinių „Dienos komentare“ su žurnalistu Vladimiru Laučiumi kalbėjosi sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Pasaulio sveikatos organizacija, kaip ir Europos vaistų agentūra, rekomenduoja toliau skiepyti „AstraZeneca“ vakcina, tačiau Lietuva sustabdė skiepijimą šia vakcina. Kodėl mes nepasitikime šių organizacijų rekomendacija?

Mes tikrai pasitikime visomis šiomis organizacijomis, tačiau matome, kad įvykiai labai keičiasi ir dar vakar Pasaulio sveikatos organizacijos Vakcinų saugumo komitetas rinkosi į specialų posėdį, taip pat išleido visoms šalims laišką, kuriame pakvietė nacionalinius ekspertus dalytis naujausia informacija.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat yra žinoma, kad mokslo institutai ir nacionalinės institucijos yra informavę ir kitas šalis apie vis atsirandančius pranešimus apie galimus šalutinius poveikius ir dabar mes jau turime šešiolika Europos ekonominės bendrijos valstybių, kurios yra pristabdžiusios vakcinavimą šia vakcina iki Europos vaistų agentūros neeilinio posėdžio, kuris yra paskelbtas, kad įvyks ketvirtadienį.

REKLAMA

Lietuvoje pranešta apie keturis galimus kraujo krešulių susidarymo atvejus, paskiepijus „AstraZeneca“ vakcina. Ar yra nustatyta, kad šių keturių atvejų priežastis buvo skiepai?

Mes tikrai nenorėjome ir niekam nelinkėtume priiminėti tokiais klausimais politinių sprendimų, nes tai labai kenkia ir pačios vakcinos reputacijai, tačiau, deja, vakar darbo pabaigoje gavome Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos išvadą, kurioje jie mus įspėjo, kad yra gavę tokių pranešimų, kad jie bus tiriami ir kad kol bus aiškumas, ir kol paskelbs Europos vaistų agentūra akumuliuotas išvadas, rekomenduojama pristabdyti vakcinavimą šitą vakcina.

REKLAMA
REKLAMA

Tai kol kas mes remiamės tik savo Vaistų kontrolės įspėjimu? Kodėl būtent mūsų Vaistų kontrolės įspėjimas tapo lemiamu veiksniu?

Lemiamu veiksniu tapo visa visuma. Aš noriu dar kartą pakartoti, kad šešiolikoje valstybių yra priimti sprendimai, vadovaujantis įvairių nacionalinių agentūrų sprendiniais, o Europos vaistų agentūra yra išleidusi tik rekomendaciją ir nuomonę. Tiesiog įvykiai lenkia mūsų lūkesčius ir norus, tai yra negera žinia šitos vakcinos reputacijai ir visam vakcinavimo procesui.

AstraZeneca“ reputacija, jūsų manymu, jau galutinai sužlugdyta ar jai pavyks atsigauti? Kaip žmonės turėtų reaguoti Lietuvoje, kai bus nuspręsta, kad gali skiepytis toliau – eis ir skiepysis?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Na, žinot, aš asmeniškai tikiu, kad tikrai bus visi tyrimai greitai atlikti ir greitai bus paskelbtos tos išvados ir bus užtvirtintos ir Europos vaistų agentūros, ir Pasaulio sveikatos organizacijos, ir nacionalinių agentūrų, ir mes toliau galėsime vakcinuotis šia vakcina. Aš tikrai būsiu vienas pirmųjų, kai tik bus galimybė, pats tai darysiu būtent šita vakcina.

Ką daryti tiems žmonėms, kurie jau pasiskiepijo pirmą kartą „AstraZeneca“ vakcina ir dabar bijos skiepytis antrą kartą po to, kai šios vakcinos reputacija taip sugadinta?

Aš tikiuosi, kad tie klausimai bus išspręsti anksčiau nei gegužės mėnuo. Norėtųsi jų artimiausių dienų ar bent savaičių bėgyje. O antrasis skiepas „AstraZeneca“ vakcina pagal tai, kaip mes pradėjome vakcinuoti, bus gegužės mėnesį, tai aš tikiuosi, kad iki to laiko mes tikrai turėsime visą pilną aiškumą.

Visą pokalbį žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų