REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aktorė Doloresa Kazragytė į susitikimus rieda ir autobusais: savęs nacionaline vertybe nevadina. Ne vieną įsimintiną vaidmenį sukūrusi ir keletą knygų išleidusi aktorė sako, kad šiandien Lietuvai trūksta Jono Krikštytojo, kuris šauktų tautą.

REKLAMA
REKLAMA

- Ne vienas aktorius pasuko į politiką. Įsivaizduojate save Seime?

- Nė per kur! Niekada! Nestojau į jokias partijas, nors tarybiniais laikais ir ragino. Pasakysiu J. Grušo žodžiais: "Nė viena politika neverta nė vieno kraujo lašo". O Modė (aktorės vaidinama herojė iš spektaklio "Haroldas ir Modė". - Red. past.) sako: "Nacijos, sienos, patriotizmas... Visa tai neturi jokios reikšmės".

REKLAMA

Bet jei žiūriu žinias, o ypač su sūnumi, labai įsikarščiuojame. Aš jam šaukiu: "Nekreipk dėmesio! Nusisuk ir nusispjauk į tuos - kiaulės akimis, praradusius sąžinę. Tegul jie tarpsta tarp savo sklypų, namų". Tikiu, kad tai nėra laimė, tik trumpalaikis dalykas.

Balsavau už D. Grybauskaitę, nors šiaip seniai nebebalsuoju. Jei būtų koks pranašas... Reikia Jono Krikštytojo, kvieslių. O jų nėra. Jei šauks - eisim. Bet kas šauks?



- Kur dingo pranašai?


- Tikrieji gal nuseno, kitus nustūmė, naujų neišsiugdėme. Nėra asmenybių. Kad genijus dirbtų ir užaugtų, reikia terpės, oro, atmosferos. Jei šito nėra - jis bus geras amatininkas, bet nebus pranašas.

REKLAMA
REKLAMA

Pagaliau - gal reikia kataklizmų, stresų? Nebežinau, kas darosi su pasauliu - turtais, bankais, politikais. Atrodo, kad nebegalima sustoti: žmogaus materialėjimas, robotizmas, kažkoks dvasinis genocidas.

- Mes per daug kantrūs ar abejingi?

- Manau, kad daugiau yra kantrybės: ai, aš kaip nors... Jei ką nors darysiu, gal darbo neteksiu, nervus suardysiu, susirgsiu.

Žvejys nuo Kuršių marių pasakė: kol turės bulvių, duonos, - lietuvis nešauks ir nelėks prie Seimo.

Mes pjauname šaką, ant kurios sėdime. Atrodo, kad su mumis gali daryti, ką nori. Ir jie tą žino. Jie tą pajuto. Kas jiems, kad keli šimtai pensininkų ar menininkų atėjo prie Seimo ir kažką pakalbėjo!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prieš 15 metų, kai būdavo paviešinama apie machinacijas, dar sukrusdavo. O dabar - nusispjaut. Parodė per televiziją? Dar geriau - reklama! Kaune Savivaldybė pastatė būdelę už milijoną. Ir ką?

Vienintelę išeitį matau J. Brodskio žodžiuose: "Aš netikiu civilizacijos išsigelbėjimu. Tačiau aš tikiu atskiro žmogaus išsigelbėjimu".



- Parašėte ir išleidote keletą knygų. Ar knygose ir gyvenime Jūs - ta pati?


- Knygose, kuriose rašau apie savo jausmų pasaulį, vaidmens kūrybą, šiek tiek esu ta pati.

Rašydama noveles iš savęs išspaudžiu daugiau šviesos, nei iš tiesų jos yra gyvenime. Esu visiškai viena, viena... Kaip ir mano vardas, kuris reiškia kančią ir skausmą. Vienai - daugiau liūdesio ir pesimizmo.

REKLAMA

Jei netikėčiau, kad yra Dievas, gyvenimo prasmė, kad gyvenimas yra kančia, bet ji sielai duoda kai ką, kas tave praplečia, ko gero, nerašyčiau. Rašyti absurdo apysakas ar juodą romaną aš nenorėčiau. O jei neturi pasakyti, kas žmonėms teikia vilties, nėra ko ir rašyti.

Taip esu auklėta. Nepaisant to, kokie anie laikai buvo: idealizmo, romantikos buvo daugiau - tarnauti žmonėms, kelti jų dvasią.

Žmogus ir taip kartais nori kilpą ant kaklo užsinerti. Bet jei aš žinau, kad gyvenimas nėra beprasmis, tai kad ir kokią tamsią pjesę vaidinčiau, kad ir koks neigiamas būtų personažas, sakau: kiekviename blogame žmoguje yra švieselė.

REKLAMA

Atsimenu tą keistą jausmą: sėdi salėje kokie 500 žmonių, vaidini "Šauksmą" ar "Paskutiniuosius", bet kiekvienam žiūrovui tarsi sakai: "Negyvenk taip. Daryk ką nors su savo gyvenimu".

Būdavo kontaktas su žiūrovais, gaudavau daug laiškų; jų turiu pilną maišą. Nebuvo interneto, bet dvasingumo buvo daugiau.

Dabar laiškų ateina retai. Kontaktą su žmonėmis jaučiu, daug važinėju po mažus miestelius. Bibliotekose matau, kokios mano knygos aptrintos. Kartais žmonės paskambina, padėkoja. Ko man daugiau reikia?



- Lengviau rašyti ar kalbėti?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Aš nesu rašytoja, esu rašanti aktorė. Tai tarsi tam tikras aktorystės tęsinys, lyg sceninių vaizdelių kūrimas.

Man rašyti lengviau, nes nejaučiu tokios atsakomybės, kurią jaučia profesionalai rašytojai ar kokią jausdavau kaip aktorė profesionalė. Rašau, kada noriu. Man nereikia eiti į spektaklį, kai kas nors lūžta gyvenime. Nereikia vaidinti vaidmens, kuris praeitą dieną buvo sudirbtas.



- Vienoje iš knygų rašote, kad labai nemėgstate frazės "Žmogus - savo likimo kalvis". Kodėl?

- Kuo daugiau kalsi, tuo labiau prakalsi pro šalį. Kiekviena aistra, pasipūtimas sprogsta.

Jaunystėje tas šūkis gal ir tiktų, ji turi turėti veržlumo etapą. O kai ateina išmintis, svarbiausias dalykas - išmokti į nieką labai aistringai nesikabinti ir daryti gražius dalykus pagal savo pašaukimą.

REKLAMA

Verstis per galvą dėl pinigų, karjeros - dvasinis pragaras, tarsi sandėris su šėtonu. Juk kaip valdžios vyrai pasikeičia - gobšumas, turtų troškimas.

Tas pats su kiekvienu žmogumi. Su paralyžiuota koja lipti į sceną ir dar vaidinti? Kam? Reikia laiku sustoti, nes viskas praeina. Gali atrasti kitus dalykus. Knygose, debesyse, žmonių likimuose ar anūkuose.

Nebenorėjau teatro, bet gyvenimo režisūra ne nuo tavęs priklauso, pjesę rašo kažkas kitas. Tau reikia suvaidinti, suprasti kaip pjesę.

J. Miltinis sakė, kad aktoriams scenoje riba - 50 metų. Bet aš manau, kad tai priklauso nuo režisieriaus: ką jis mato senatvėje, kaip jis ją supranta. Buvo dar galima pastatyti gerų spektaklių su Rūta Staliliūnaite.

REKLAMA

Kai suvaidinau spektakliuose "Haroldas ir Modė", "Čia gyvena žmonės", pajutau, kaip atsiranda jėgų, energijos. Ir jaunesni aktoriai žiūri išpūtę akis - patirtis, technika. Mano laikais teatre buvo visos kartos: nuo 80 metų iki jaunų, iš konservatorijos ateinančių aktorių. Bet dabar - toks laikas.

- Užaugote Mosėdyje, akmenų krašte. Ar skaudūs Jūsų gyvenimo akmenys?


- Akmenys asocijuojasi su kliūtimis, užtvaromis. Aktoriaus profesija ir yra amžinos kliūtys, amžini akmenys, kuriuos turi perlipti. Gal žemaitiškas charakteris, vaikystė be perteklių ir tėvo, griežta mama užgrūdino. O gal prigimtis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mokykloje viskas ėjo skandžiai, įstojau į konservatoriją: iš pradžių mokytis muzikos, paskui perėjau į teatrinį skyrių. O čia ir prasidėjo. Katedros vedėja manęs nemėgo, gal jai atrodė, kad negaliu būti aktore. Verkdavau užsidariusi Konservatorijos tualete, nes už aktorinį meistriškumą gaudavau labai blogus pažymius. Ir taip - trejus metus, kol atėjo Vytautas Čibiras.

Buvo režisierių, kurie aktorius scenoje žemindavo, bet manęs nepalaužė.

Akmenys ir asmeniniame gyvenime... Abu su vyru buvome aktoriai (D. Kazragytės vyras - velionis Viktoras Šinkariukas. - Aut. past.). Viena vertus, bendra kūryba ir pokalbiai, supratimas. Kita vertus - aktoriaus gyvenimas yra gyvas nervas, gyvos emocijos, įtampa.

REKLAMA

Daug aktorių paslysta. Alkoholis, atsipalaidavimas. Vienas žūva, kitas ne. Laimingo kelio be akmenų negali būti. Akmenys padeda savo dvasioje atrasti tikrąjį "aš".

- Viena iš seimūnių save prilygino nacionalinei vertybei. Galėtume save taip pavadinti?

- Ne. Jau ir dabar manęs jaunesni nepažįsta. Didžiausia vertybė - kad vyresni žmonės, sutikti Kaune, nusišypso. Tai man yra didžiausia vertybė, net ne nacionalinė. Nacionalinė vertybė yra Čiurlionis.

Po 50 metų sužinosime, kas buvo tikrosios šio laikmečio vertybės.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų