REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

SEB nuo liepos 1 d. pradėjo taikyti litą per mėnesį sieksiantį sąskaitos tvarkymo mokestį, kurį jau taiko dauguma mūsų šalyje veikiančių bankų. Aktyviai banko paslaugomis besinaudojantys gyventojai įvairių smulkių skirtingų mokesčių per metus sumoka bent dešimt.

REKLAMA
REKLAMA

Bankų įkainiai – daugelio šalių centrinius bankus dominantis klausimas. Lietuvos bankas (LB) taip pat jau yra pradėjęs tyrimą dėl bankų įkainių pagrįstumo. Juo siekiama nustatyti, kiek bankams kainuoja grynųjų pinigų tvarkymo, kredito pervedimų, tiesioginio debeto, debeto ir kredito kortelių operacijos, kortelės tvarkymo ir kitos operacijos, ir kokių sąnaudų dalis padengiama pajamomis. Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, toks pats tyrimas pradėtas ir dar 15 Europos Sąjungos (ES) šalių.

REKLAMA

Pažvelgus į LB internetinėje svetainėje pateikiamas mažiausių standartinių įkainių lenteles, daugiausiai dominuoja mažesnieji lietuviški bankai – Medicinos, Šiaulių ar Ūkio, filialus Lietuvoje įkūrę užsienio bankai arba mokėjimo įstaigos. Pastarosios tampa itin konkurencingos, kai mokesčius reikia mokėti grynaisiais.

Siūlo rinktis planus

Sąskaitos tvarkymo mokestį įvedusiame SEB banke jį turės mokėti tie klientai, kurių sąskaitos nesusietos su kredito ar debeto kortelėmis ir kurie neturi vertybinių popierių ar indėlių sąskaitų. Pasak banko atstovų, toks mokestis pradėtas taikyti, nes bankas patiria išlaidų administruodamas sąskaitas.

REKLAMA
REKLAMA

Sąskaitų tvarkymo mokestį taiko dauguma didžiųjų Lietuvoje veikiančių bankų – „Danske“, DNB, SEB, „Swedbank“, „SMP bank“ jis taip pat siekia vieną litą per mėnesį. Šio mokesčio netaiko „Nordea“, taip pat Medicinos ar Ūkio bankai, jei juose atliekate kokias nors operacijas (žr. lentelę).

Palyginus LB svetainėje esančias standartinių paslaugų kainas, vienas kainų „lyderių“ atliekant standartines operacijas yra SEB. Pavyzdžiui, mokėdami už paslaugas grynaisiais čia sumokėsite 5 litų mokestį, o kiti bankai taiko 3 litų arba mažesnį. Pavedimas internetu naudojantis SEB banko paslaugomis jums kainuos vieną litą – tokį mokestį taiko tik SEB ir „Nordea“, kituose bankuose jis mažesnis. Daugiausiai SEB banke kainuoja ir lėšų, gautų iš kitų bankų, įskaitymas – 1,4 lito, o kituose bankuose – 1,2 lito (žr. lentelę).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak SEB banko atstovo spaudai Arvydo Žilinsko, pagal standartinius įkainius dar negalima spręsti apie banko kainas. Esą SEB klientams taiko specialiuosius planus, kuriuos pasirinkus galima gerokai sutaupyti ir standartinėmis paslaugomis naudotis neribotai už tam tikrą mokestį.

„Paslaugų planų kainodara yra paremta mėnesinio mokesčio principu – klientas mokėdamas fiksuotą mokestį, priklausantį nuo pasirinkto plano, per mėnesį gauna visą būtiniausių banko paslaugų paketą. Paslaugų plano mėnesio mokestis yra nuo 5 iki 15 litų, o senjorams toks paslaugų paketas yra nemokamas“, – aiškino A. Žilinskas.

REKLAMA

Anot pašnekovo, tokius planus yra užsisakę per 30 tūkst. banko klientų.

Reikalingas reguliavimas

Pasak asociacijos „Už sąžiningą bankininkystę“ vadovo Kęstučio Kupšio, jau kuris laikas matyti tendencija, kad bankai didina įkainius, ir galima įtarti, kad tai daro nepagrįstai.

„Pastaraisiais metais per krizę bankai ėmė didinti tuos mokesčius, nuo kurių klientai nebegali pasislėpti. Jie taip daro todėl, kad vis mažiau uždirba iš paskolų – jų vis mažiau išduodama“, – aiškino K. Kupšys.

Pasak pašnekovo, įtarimai dėl nepagrįstų bankų įkainių kyla lietuviškų bankų įkainius palyginus su kai kuriais senesnes bankines tradicijas turinčių šalių įkainiais.

REKLAMA

„Užsieniečiai nustemba sužinoję, kad mes turime pinigų įskaitymo mokesčius (žr. lentelę – aut. past.), – pasakojo pašnekovas. – Lietuvoje veikiančių bankų įkainiai pagal mūsų perkamąją galią yra gerokai per aukšti.“

K. Kupšio nuomone, jei bankų įkainiai ateityje nebus reguliuojami, didės ir toliau.

Tiesa, pašnekovas pridūrė, kad vilčių kelia tai, jog į Lietuvą atkeliauja alternatyvūs pinigų pervedimo būdai: K. Kupšys prisiminė pats neseniai matęs, kaip lietuvė perlaidą iš Lietuvos į Briuselį padarė už tarpininkavimą sumokėdama vos daugiau nei litą, o mūsų bankuose ši paslauga kainuoja apie 40 litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paskelbs rudenį

LBA prezidentas Stasys Kropas, paklaustas apie nevienodas užsienyje ir Lietuvoje taikomas kainas, aiškino, kad jos neretai skiriasi dėl skirtingų kainodaros strategijų. Esą tokiose šalyse kaip Prancūzija ar Italija banko sąskaitos mokestis yra 300 (1 030 Lt) eurų per metus, tačiau jį sumokėjus visas operacijas galima daryti nemokamai, o pas mus sąskaitą atidaryti nieko nekainuoja, tačiau esą reikia mokėti už kitas operacijas.

„Bankų įkainiai yra populiari tema. Mes tikimės, kad LB pradėto tyrimo pagrindu bus galima baigti spekuliacijas apie bankų įkainius“, – paklaustas apie LB tyrimą dėl bankų įkainių pagrįstumo atsakė S. Kropas.

REKLAMA

Pasak LB vyriausiojo ekonomisto Šarūno Grigo, banko pradėto tyrimo tikslas – nustatyti visas su mokėjimo paslaugomis susijusias sąnaudas ir jų sąsają su paslaugų įkainiais.

„Mokėjimo paslaugų sąnaudų tyrimas yra nuoseklus etapas suteikiant mokėjimo paslaugų rinkai daugiau skaidrumo“, – sakė Š. Grigas. Detalesnės informacijos apie tyrimą ekspertas sakė galėsiąs pateikti rudenį.

Faktai: Bankų įkainiai

Grynųjų išėmimas iš bankomato debeto kortele visuose bankuose, išskyrus „Swedbank“ ir „Citadelle“ išimamas sumas iki 5 000 Lt/mėn., kainuos po 1 litą

Debeto kortelė, jeigu netaikomos specialios akcijos, brangiausiai kainuoja DNB banke – tiek išdavimas, tiek tvarkymas – po 17 litų

Įmokos už paslaugas grynaisiais banko skyriuje daugiausiai kainuoja SEB – čia šis mokestis siekia 5 litus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų