• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV gynybos ministerijos technologijų agentūra (Defense Advanced Research Projects Agency, DARPA) kibernetinius karus planuoja kariauti, pasitelkusi „Planą X“ (angl. Plan X).

REKLAMA
REKLAMA

Šis planas nėra labai užslaptintas, o jo esmė – sukurti tokią programinę ir aparatinę įrangą, kad ir mažiau techniškai įgudę žmonės galėtų ir stabdyti internetines atakas, ir patys jas rengti.

REKLAMA

Tai DARPA paskelbė savo oficialiame pranešime, tuo pačiu kviesdama teikti pasiūlymus įrankių, kurie suteiktų žymų pranašumą kibernetiniuose karuose, kūrimui.

Kibernetiniai karai jau tapo ne fantastinių filmų ir knygų siužetais, tačiau realybe, o naujienų antraštės apie svarbių duomenų, tame tarpe ir karinių, vagystes, sutrikdytas svarbias infrastruktūros sistemas – visai įprastomis. Panašu kad dalis šio nematomo fronto praeina ir per Lietuvą.

REKLAMA
REKLAMA

Viena iš didžiausių tokių karų problemų – labai ribotas skaičius žmonių, turinčių pakankamai techninių žinių kibernetinių atakų vykdymui arba gynimuisi nuo jų.

Todėl DARPA pradėjo ieškoti būdų, kurie leistų ir gerokai mažesnę kvalifikaciją turintiems identifikuoti tokias atakas, imtis veiksmų prieš jas ir net patiems pradėti kontrpuolimą prieš užpuolikus. DARPA „Plano X“ tikslas ir yra sukurti naujas technologijas, siekiant geriau suprasti, planuoti ir valdyti kibernetines misijas dideliuose ir nuolat nesikeičiančiuose kompiuteriniuose tinkluose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kol kas žinoma, kad kuriamos programinės įrangos sąsaja labai primena kompiuterinius žaidimus, o konkrečiai „World of Warcraft“ – žaidėjui (gal tiksliau kibernetiniam kariui) rodoma tinklo topologija, visai kaip kompiuteriniame žaidime, jis gali pasirinkti misiją (ji, priklausomai nuo iškilusios grėsmės lygio, bent jau kol kas yra kuriama žmonių), o piktogramos rodo pasirenkamus įrankius – ginklus. Žaidėjas gali keliauti tinklu, gindamas savo kompiuterius ir ieškodamas būdų, kaip apsisaugoti nuo galimų išpuolių, rasdamas „blogiečius“ vykdančius atakas. Jei misijos užduotis leidžia, jis ir pats gali pradėti puolimą.

Pagrindinis tokios sistemos privalumas – leisti vartotojui „susikauti“ su kibernetiniais priešais, neturint specialių informacinių sistemų žinių ir nesigilinant, kas vyksta programinės įrangos lygyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų