REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Keletas Lietuvos įmonių valstybės paramą išleido automobiliams, o ne išdalijo savo darbuotojams. Darbdaviai ir įprastomis sąlygomis nėra linkę dalytis pelnu, teigė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Keletas Lietuvos įmonių valstybės paramą išleido automobiliams, o ne išdalijo savo darbuotojams. Darbdaviai ir įprastomis sąlygomis nėra linkę dalytis pelnu, teigė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

REKLAMA

Kodėl taip yra, tv3.lt naujienų portalo laidoje „Dienos pjūvis“ atsakė Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danukas Arlauskas ir Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Pone Inga, jūs minėjote, kad tų įmonių, kurios gavo paramą ir pirko prabangius automobilius, darbuotojų atlyginimai tikrai ne patys didžiausi, bet, kaip suprantu, yra darytas ne vienas tyrimas, kad Lietuvos verslininkai nėra mėgėjai dalytis pelnu. 

I. Ruginienė: Tikrai taip ir, kai pradedame kalbėti apie didesnius atlyginimus arba geresnes sąlygas, tuoj pat išgirstame mūsų oponentų tam tikrus argumentus, kad jokiu būdu to neįmanoma padaryti ir tai tolygu masiniam bankrotui ar panašiai. 

REKLAMA
REKLAMA

<...> Ir aš nesutinku, kad nereikia minėti šių įmonių pavadinimų. Man gaila, kad politikai pasiduoda spaudimui ir pradeda išsisukinėti iš įmonių pavadinimų minėjimo. Aš manau, kad mes turime viešinti tokias įmones ir aiškiai sakyti, kad šios įmonės neatitinka etikos standartų. 

REKLAMA

Mūsų verslininkai labai vaikosi tokių garsių apdovanojimų kaip socialiai atsakingas verslas, patikimiausia įmonė ir daugybė panašių pavadinimų, bet kai pasigilini, kas vyksta viduje, kartais net šiurpais nueina visas kūnas ir pakraupsti nuo tos realybės. 

Neseniai turėjome pavyzdį, kai įmonės vadovas turi du automobilius, o darbuotojai turi prekes išvežioti savo automobiliais ir netgi naudoti savo kurą. Aš manau, kad tokie pavyzdžiai garbės verslui tikrai nedaro. 

Ponas Arlauskai, kodėl Lietuvos verslininkai taip nenori dalytis pelnu? 

D. Arlauskas: Aš nesakyčiau, kad nenori, viską lemia teisinė bazė. Jeigu paimsime Ameriką, ten yra atvejai, kai įmonė duoda akcijų ir tada darbuotojas tampa bendraautorius, įmonės savininkas, bet ten yra tam tikros išlygos – kuriam laikui, kokiomis proporcijomis. 

REKLAMA
REKLAMA

Mes neturime teisinės bazės, kuri leistų įmonėms tinkamai dalintis kapitalu. Aš manau, kad tai yra didelis trūkumas. Dabar įsivaizduokite, ką reiškia išdalinti akcijas arba kaip padalinti pelną. Tai reiškia, kad tu turi tapti įmonės savininku. 

Pone Arlauskai, o didesnių algų negalima mokėti? Šitaip dalytis negalima?

D. Arlauskas: O kaip jūs įsivaizduojate? Vienais metais pelnas yra, kitais metais pelno nėra. Suprantate, čia nėra taip paprasta.

Mano kolegė Inga dabar juokiasi, tai jiems siūlyčiau rimčiau pasižiūrėti į tą problemą ir pasiūlyti, kaip iš tikrųjų būtų galima pasidalinti. Tai mes galėtume svarstyti Trišalėje taryboje, bet dalintis pelno kaip darbo užmokesčio, tai čia yra teisinė nesąmonė, taip neišeina. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mes kalbame apie pompastiškus dalykus, bet mes gyvename teisinėje valstybėje ir ji suformuoja teisinius santykius.

Tai, miela kolege Inga, pasiūlykite atitinkamą įstatymo pakeitimą. Aš manau, Trišalėje taryboje mes tikrai galėsime svarstyti ir aš netgi sveikinsiu jus su tuo. Geriau daugiau energijos skirkite darbuotojų apsaugai, darbuotojų poreikių tenkinimui per tai, apie ką ir kalbame, pavyzdžiui, kaip padalinti pelną. Dabar tinkamo mechanizmo mes neturime. 

Tai ponia Inga, kaip jūs žiūrite į tokius pono Arlausko žodžius, kad sunku sugalvoti, kaip tą padaryti?

I. Ruginienė: Aš tikiuosi, kad ponas Arlauskas atsisuks šitą laidą ir paklausys, ką jis ką tik pasakė, nes net nežinau, kaip tai pakomentuoti. Jei jau darbdavys neįsivaizduoja, ką reiškia atlyginimų kėlimas, ir jam dar reikia kažkokių teisės aktų pakeitimų, kad pakeltų savo darbuotojų atlyginimą, tai man juokas pro ašaras, liūdnas vaizdelis. 

REKLAMA

Prie ko čia akcijos? Prie ko kiti instrumentai? Jei kalbame apie akcijas, tai kalbame apie darbuotojų dalyvavimą įmonės valdyme, bet jei kalbame apie pasidalinimą uždirbtais pinigais, tai kalbame apie darbuotojų darbo sąlygų gerinimą, apie atlyginimų augimą ir jų indeksavimą, kaip ir nurodo Darbo kodeksas. 

Atsiprašau, bet tai yra jūsų – darbdavių – pareiga tai daryti. Jūs privalote pasirūpinti darbuotoju, kuris atneša jums pridėtinę vertę, ir jei jūs net neįsivaizduojate, kaip tai padaryti, tai prašau nesiskųskite, kad neberandate darbuotojų. Nesistebėkite, kodėl jie neateina į jūsų įmones dirbti, nes todėl ir neateina – nusibodo dirbti vergiškomis sąlygomis su alinančiais krūviais už vos didesnį nei minimalus atlyginimas.

Visą pokalbį žiūrėkite reportaže, esančiame straipsnio. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų