REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prekybininkai ir gamintojai prognozuoja, kad maisto produktai Lietuvoje ir toliau brangs. O didesnis kainų šuolis esą numatomas po Naujųjų metų, kuomet brangs beveik visas maistas, nuo mėsos iki pieno produktų. Tačiau kainų stebėjimo specialistas tikisi kainų burbulo sprogimo.

Prekybininkai ir gamintojai prognozuoja, kad maisto produktai Lietuvoje ir toliau brangs. O didesnis kainų šuolis esą numatomas po Naujųjų metų, kuomet brangs beveik visas maistas, nuo mėsos iki pieno produktų. Tačiau kainų stebėjimo specialistas tikisi kainų burbulo sprogimo.

REKLAMA

Prekybos tinklo „Norfa“ vadovas Dainius Dundulis prognozavo, kad nuo kitų metų gali brangi daugelis maisto produktų. Esą tai yra susiję su didinamais akcizais kai kuriam iškastiniam kurui.

„Produktus brangins tie gamintojai, kurie gamyboje naudoja suskystintas dujas. Pavyzdžiui, mes naudojame jas savo gamykloje Šilalėje, kur gaminame mėsos produktus. Taip pat suskystintas dujas naudoja ir kiti gamintojai, pavyzdžiui, pienininkai“, – sakė prekybos tinklo vadovas.

Jis pabrėžė, kad šis brangimas nėra susijęs su konkrečiais produktais, bet su tuo, kad nuo kitų metų didėja suskystintų dujų akcizas.

REKLAMA
REKLAMA

O kalbėdamas apie artėjančio šventinio laikotarpio apsipirkinėjimą, D. Dundulis jo nesureikšmino.

„Jau daugelį metų stebime tas pačias tendencijas. Rugsėjį ir sausį išgyvename kritimą, o gruodį pakilimą. Tačiau kiekvienas mėnuo yra skirtingas.

REKLAMA

Ankstyvos kalėdinės reklamos atveda pirkėjus, tačiau jos brangina produktus. Mes norime parduoti kuo žemesne kaina. Todėl renkamės tiesioginę, o ne perkeltinę reklamą“, – tikino D. Dundulis.

Užsienyje gyvenantys lietuviai stebisi kainomis

Žinių radijo laidoje „Verslo pozicija“ kainų lyginimo portalo pricer.lt įkūrėjas ir vadovas Arūnas Vizickas stebėjosi optimistiniais gyventojų lūkesčiais dėl jų pačių ir valstybės finansinės padėties artimiausiu metu.

„Galbūt gyventojai nori pasirodyti geresni, negu yra iš tikrųjų, ir kai jų paklausia, ar gerai gyvena. Jie tikina, kad gerai. Tačiau latvių ir estų nuotaikos yra kur kas realistiškesnės, netgi pesimistiškos“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Anot A. Vizicko, pastaruoju metu Lietuvos parduotuvėse maisto prekių kainos traukiasi gana lėtai.

„Pigiausias krepšelis brango mažiau – 36 proc. Dabar jis atpigo tik 10 proc. O brangesnių prekių kainos didėjo daugiau daugiau – 40 proc.

Dabar prieššventiniu laikotarpiu gyventojai leis daugiau pinigų, tačiau sausį ir vasarį pasitiks tuščiomis piniginėmis. Tai lems šildymo sąskaitos, didesnės būsto paskolos įmokos. Galime matyti ir nedarbą“, – įspėjo kainų specialistas.

A. Vizickas pastebėjo, kad prekybininkų pardavimai, jei skaičiuotume prekių kiekį, po truputį jau krenta, tačiau juos vis dar kompensuoja išaugusios kainos. Kitaip tariant, parduodami mažiau prekybininkai dar gali uždirbti daugiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kainų augimą palaiko augantys atlyginimai. Tačiau jis kompensuojamas gamybos, pardavimo automatizavimu. Matome, kad daugėja savitarnos kasų.

Lietuviai maistui išleidžia apie 20 proc. savo pajamų, kai tuo metu Europos Sąjungos (ES) vidurkis siekia apie 10 proc. Užsienyje gyvenantys lietuviai stebisi kainomis ir klausia, kaip mums sekasi išgyventi. Vokietijoje, Anglijoje, Norvegijoje gyvenantys lietuviai tikina, kad už prekes moka mažiau“, – komentavo kainų ekspertas.

Jis kritiškai vertino siūlymą leisti prekybininkams pardavinėti maistą, kurio galiojimo terminas geriausias iki jau yra pasibaigęs.

„Reikėjo iš karto medikų klausti, kaip šis sprendimas atsilieps žmonių žarnynui. Juk tam ant etiketės ir rašoma, iki kada geriausia suvartoti tam tikrus produktus. Jeigu prekė bus brangi, jos vis tiek nenupirks, o kol ji gulės lentynoje didės rizika apsinuodijimui“, – įspėjo A. Vizickas.

REKLAMA

Pasak jo, šiuo metu kainos maisto kainos turėtų kristi, nes pinga žaliavos, energetikos kainos susireguliavo, krenta vartojimas.

„Defliacija (t.y. kainų mažėjimas, red. past.) sureguliuotų išpūstas kainas. Tačiau verslas lauks paskutinio momento ir, kai nebeturės kur dėtis, tik tada mažins kainas“, – prognozavo A. Vizickas.

Į buvusį kainų lygį nebegrįšime?

„Daug kas nori, kad kainos grįžtų į tą lygį, kuris buvo prieš 2 metus. Akivaizdu, kad to nebus, bet kad kainos turėtų judėti į apačią, manau, tai mes matysime“, – prognozavo SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas.

Pasak jo, staigiai išaugusios kainos žemyn leisis lėtai, galbūt iki pavasario. Be to, nors rugsėjį mažmeninės prekybos apyvarta nežymiai smuko, metinei infliacijai kritus iki trijų procentų, pirkėjų piniginės pamažu vėl atsiveria.

„Metinis pokytis buvo arti 7 proc. Apyvarta nominali, kiek paaugusi. Iš atsiskaitymų kortelėmis duomenų irgi matom panašų augimą. Metinė infliacija traukiasi, žmonių perkamoji galia pradeda atsigauti“, – sakė T. Povilauskas.

gal bankrutuos ponu centrai
gal bankrutuos ponu centrai
Matyt prekybos bosai nori kad zmones nebeitu i ju parduotuves pirkti maisto, vieni vaziuos i Lenkija, kiti eis i turgu, gal kaip nors isgyvensim, tegu bankrutuoja tu ponu-besociu firmos...
Pisk konservui i snuki
Pisk konservui i snuki
Šimonytės rojus realybėje. Tuoj konservu pensinykai protezus padziaus. Paskui kanopas užvers.

Bus gerai.
Tai galesi i sikna susikist savo maista ir savitarna
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų