• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo sausio 1 d. įsigaliojo įstatymo draudimas prekiauti alumi didesniuose nei 1 ltr talpos pakuotėse ir nebeprekiaujama stipresniu nei 7,5alkoholio tūrio alumi. Vakar Sveikatos komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė užregistravo šio įstatymo pataisą siūlančią naikinti įsigaliojantį draudimą, tad šį rytą laidoje „Ryto tema“ kalbėjome su pataisos autore, Seimo nariu Antanu Matulu, mažųjų aludarių atstove Lina Šileikiene ir medicinos mokslų daktaru Aurelijumi Veryga.

REKLAMA
REKLAMA

Diskusijos pradžioje,Sveikatos komiteto reikalų pirmininkė pasidžiaugė, kad praeitoje kadencijoje priimta daug gerų ir naudingų įstatymų ir nutarimų. O komentuodama dabartinę situacijojądėl alkoholio kontrolės įstatymo, parlamentarė teigė, kad buvo pažeistos pačios įstatymo priėmimo procedūros. „ Kartu su Ūkio ministerija mes parengėme lygiai tokias pačias nuostatas su kaikuriomis korektūromis, kurias sieksime suderinti su Europos Komisija (EK). Tikimės, jog jau kovo mėnesį pataisytą ir patvirtintą įstatymą priimsime“, - teigė D.Mikutienė.

REKLAMA

Anot Seimo narės, priimantįstatymo projektą, nebuvo tinkamai informuota EK. O pagal galiojančią tvarką, tai turėjo būti padaryta.

„Šios mano pataisos, kai kurias straipsnio dalis skelbia netekus galios. Jos yra paruoštos tam, kad mūsų pareigūnai nuvykę į EK, apgintų projektą ir jį suderinęgrįžtų į Seimą“, - sako D.Mikutienė. Pasak buvosio Sveikatos komiteto pirmininko A.Matulo, kai buvo priimamas įstatymo draudimas, jokių pastatbų dėl neatitikimo iš atsakingų žmonių nebuvo.

REKLAMA
REKLAMA

Mažųjų aludarių atstovė Lina Šileikienė laidai teigė, kad alkoholiopardavimai krenta žaibiškai. Apie 50 proc. mažesni, lyginant su praeitu laikotarpiu, todėl ir buvo pateiktas skundas EK, kadangi įstatymasprieštarauja laisvų prekių judėjimui, blogina konkurencines sąlygas.

„Ir kodėldraudimas galioja tik alui, alaus gėrimams ir sidrui? Pagrindinis šio įstatymo argumentas - mažinti alkoholizmą. Bet šiai dienai, to poveikio nėra, nes sidras pervadintas kitaip, atsirado spirituoto vyno, didesnėje nei įprastoje taroje. Mes manome, kad tai yra susidorojimas su mažaisiais aludariais, kadangi mes gaminame geros kokybės alų, pagal senąsias tradicijas. Juk pigus ir stiprus alus yra ne mažųjų aludarių produktas“, - laidai sakė pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daktaro A.Verygos teigimu, nieko keista, kad šis įstatymas susilaukia tokio pasipriešinimo.„Tai - natūralus procesas. Visiškai normalu, jog bet koks ribojimas sulaukia priešpriešos. Nebuvo nė vienos alkoholio kontrolės priemonės, kuri būtų priimta su džiaugsmu“, - teigia Medicinos mokslų daktaras.

„Nereikėtų skirstyti alkoholio gamintojų,nėra daugiau ar mažiau kaltų, nes visi gamintojai turi vieną tikslą – pagaminti ir parduoti kaip galima daugiau savo produkcijos, nes tokiu principu dirba visas privatus verslas. O valstybė siekia visiškai priešingo rezultato – t.y. sumažinti alkoholio pardavimą,vartojimą, pabloginti prieinamuną“, - apie vykstančias diskusijas savo nuomonę dėstė A.Veryga.

REKLAMA

Statistikos departamento duomenimis, vienam 15 metų ir vyresniam gyventojui 2011 m. teko daugiau kaip 14 litrų absoliutaus (100 proc.) alkoholio. Pasak daktaro, „šie skaičiai yra baisūs, tad stengiamasi šią situaciją pakeisti. Tik gamintojų ir visuomenės sveikatos specialistų supratimas, kokių priemonių reikia imtis, skiriasi iš esmės. Alkoholio gamintojai bando visus įtikinti, jog yra mistinis būdas padaryti taip, kad perkant gėrimų tiek pat, galima suvartoti mažiau. Tačiau tokios galimybės, deja, nėra.“

Daktaro teigimu, yra tik viena galimybė – mažinti gamybą ir prieinamumą. Tik tokiu atveju galima pakeisti esamą situaciją. Yra įrodyta, kad efektyviausia priemonė mažinant alkoholio vartojimą yra kaina, nes vartojimo prasme nėra svarbu, iš kokio tūrio vartojamas alokoholis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų