REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Epidemiologinei situacijai negerėjant, kai kurie universitetai ir fakultetai priėmė sprendimą naują pusmetį pradėti nuotoliniu ugdymu. Į nuotolinį ugdymą kuriam laikui pereina Vytauto Didžiojo universitetas, bent vienas Vilniaus universiteto fakultetas, kituose universitetuose bus studijuojama mišriu būdu.

Epidemiologinei situacijai negerėjant, kai kurie universitetai ir fakultetai priėmė sprendimą naują pusmetį pradėti nuotoliniu ugdymu. Į nuotolinį ugdymą kuriam laikui pereina Vytauto Didžiojo universitetas, bent vienas Vilniaus universiteto fakultetas, kituose universitetuose bus studijuojama mišriu būdu.

REKLAMA

Diskusijos dėl nuotolinio ugdymo vyksta ir šalies aukštosiose mokyklose. Kai kurie studentai piktinasi, kad epidemiologinei situacijai negerėjant, yra priimtas sprendimas studijas tęsti kontaktiniu būdu.

Vis dėlto universitetai sako pastebintys, kad studentai esą patys nori grįžti į kontaktinį ugdymą, o tai padaryti epidemiologinė situacija leižia.

Studentai piktinasi

Portalo tv3.lt redakciją pasiekė Vilniaus universiteto (VU) ketvirto kurso studentės Karolinos (vardas pakeistas – aut. past.) pasipiktinimas.

REKLAMA
REKLAMA

Mergina pasakoja į nuotolines studijas perėjusi dar prieš dvejus metus. Nors buvo girdėti diskusijų apie grįžimą į kontaktinį ugdymą, fakultetas atsižvelgė į sudėtingą epidemiologinę situaciją ir studentų pageidavimus, tad studijos ir visus dvejus metus tęsėsi nuotoliniu būdu.

REKLAMA

Tačiau dabar, kai per dieną nustatomi apie 10 tūkst. naujų užsikrėtimų, fakulteto vadovybė, pasak Karolinos, su studentais esą net neina į kalbas.

„Argumentas iš universiteto yra toks – beveik visa universiteto bendruomenė yra pasiskiepijusi. Tačiau dabar serga ir miršta net ir pasiskiepiję žmonės“, – tv3.lt pasakoja Karolina.

Studentės įsitikinimu, jei bus grįžta į auditorijas, dalis studentų neabejotinai užsikrės.

„Dauguma auditorijų yra nevėdinamos. Net ir prieš pandemiją kai kurios buvo be langų, ventiliacijos. Studentai net ir prieš COVID-19 prasidedant būdami be kaukių alpdavo. Nemanau, kad kažkas pasikeis, tik kaukes arba respiratorius užsidėsime. Toks sprnedimas yra prasilenkiantis su tikrove. Susidaro vaizdas, kad mus moko būti prisitaikėliais, kai kažkas pasako, o mes taip ir darome“, – svarsto Karolina.

REKLAMA
REKLAMA

VU: sprendimai gali būti priimami atsižvelgiant į kelis dalykus

Portalas tv3.lt jau yra gavęs VU studentų skundų dėl sprendimo studijas nuo vasario tęsti kontaktiniu būdu. Universiteto viešosios komunikacijos poskyrio vadovė Gretė Gerulaitytė komentavo, kad VU sprendimą dėl studijų pavasario semestre priėmė dar pernai metų lapkritį.

Pasak G. Gerulaitytės, keičiantis epidemiologinei situacijai sprendimas buvo persvarstytas.

„Atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimus bei rekomendacijas buvo nuspręsta ir toliau studijų veiklas vykdyti didžiąja dalimi kontaktiniu būdu.

Nuotoliniu būdu ir toliau bus vykdomi bendrauniversitetiniai studijų moduliai, taip pat tie dalykai ar studijų programos, kuriems nuotolinis studijų vykdymo būdas yra įprastas ar net efektyvesnis nei kontaktinis“, – tv3.lt komentavo G. Gerulaitytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atsižvelgiant į vykdomų studijų specifiką ar konkretų studijų dalyką, gali būti priimami ir kitokie sprendimai, tačiau, kaip nurodo G. Gerulaitytė, jie nebus masiniai.

„Nuolat stebime COVID-19 atvejų statistiką VU bendruomenėje ir už pandemijos valdymą atsakingų institucijų rekomendacijas švietimo įstaigoms. Jei jos keisis, studijų organizavimo tvarka taip pat gali pasikeisti“, – teigia VU atstovė.

Kiek vėliau portalo tv3.lt redakciją pasiekė naujienos, kad epidemiologinei situacijai prastėjant iki vasario 28 d. VU TSPMI visos studijos bus vykdomos nuotoliniu būdu.

„Nors virusas ir nėra toks pavojingas, bet būtų labai sunku užtikrinti gyvą studijų procesą nuolat augant susirgimų skaičiui Lietuvoje ir VU TSPMI“, – rašoma studentams išplatintame laiške.

REKLAMA

VDU studentai mėnesį studijuos nuotoliniu būdu

Vytauto Didžiojo universitete (VDU) pirmąjį semestro mėnesį, nuo vasario 1 iki 28 d., vyks nuotoliniu būdu. VDU atstovė Indrė Sekevičienė nurodo, kad nuotoliniu būdu vyks visas studijų procesas – paskaitos, laboratoriniai ir praktiniai darbai.

Šis sprendimas, pasak VDU atstovės, priimtas įvertinus dabartinę situaciją šalyje ir siekiant apsaugoti visą universiteto bendruomenę.

„Vilnius Tech“ – dalis užsiėmimų kontaktiniu būdu, dalis nuotoliniu

Nuotoliniu būdu mokysis ir dalis „Vilnius Tech“ studentų. Kaip komentuoja universiteto Studijų direkcijos direktorė Nora Skaburskienė, kontaktiniu būdu mokysis I ir II kurso studentai, o III ir IV kurso studentams paskaitos vyks nuotoliniu būdu, bet praktiniai užsiėmimai – kontaktiniu. Magistro ir ištęstinės studijos vyks mišriuoju būdu.

REKLAMA

„Esame techniškasis universitetas, kuriame praktinė studijų dalis yra be galo svarbi. Todėl būtent šią studijų dalį studentams sieksime teikti tik kontaktiniu būdu.

Pastebime, kad ir studentai, ypač bakalauro studijų, nori gyvo studijų proceso. Tai leidžia ne tik susitikti su studijų draugais, tačiau ir geriau išsiaiškinti tam tikrą temą su dėstytoju“, – tv3.lt komentuoja N. Skaburskienė.

Universiteto atstovės teigimu, patalpose yra laikomasi visų saugumo reikalavimų ir rekomendacijų, todėl visos pandemijos metu protrūkių išvengta.

„Vertinant naujų susirgimų bei pasveikusių studentų skaičių, jis svyruoja tarp 17–22. Šiuo metu COVID-19 serga 9 dėstytojai. Tai sudaro labai mažą dalį universiteto bendruomenės, nes „Vilnius Tech“ yra daugiau nei 800 akademinio personalo, o studentų – beveik 10 tūkst.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Švietimo sektoriuje prioritetas teikiamas kontaktiniam darbui, ypatingai – egzaminų sesijos metu. Atsižvelgdami į esamą padėtį Lietuvoje, suteikėme galimybę sergantiems studentams arba visai grupei, kurioje buvo daug susirgimų, atidėti sesiją. Kadangi šalyje nėra ribojami susibūrimai, sunku įvertinti, ar užsikrėtimų būta ir universiteto patalpose“, – teigia N. Skaburskienė.

Nuotolinis ugdymas galimas tik tam tikro dydžio grupėms

Mykolo Romerio universitete (MRU) studijos pavasario semestro metu vyks kontaktiniu būdu. Pasak universiteto Komunikacijos ir rinkodaros centro vadovės Jurgos Strimaitienės, bus siekiama sudaryti saugias sąlygas studijoms.

REKLAMA

Universiteto patalpose bus reguliuojami studentų srautai, numatytos išimtys ir sprendimai, kaip užtikrinti ugdymo procesą COVID-19 sergantiems ar saviizoliacijoje esantiems studentams.

Universitetas taip at ketina siūlyti sąlygas studentų saviizoliacijai bendrabučiuose bei ketina teikti psichologinę pagalbą.

„Universiteto patalpose privaloma nešioti medicinines kaukes ar respiratorius, auditorijos reguliariai vėdinamos ir aprūpintos dezinfekcijos priemonėmis, į patalpas galima patekti tik pateiktus galimybių pasą arba lygiaverčius dokumentus“, – tv3.lt komentuoja J. Strimaitienė.

Pasak jos, didžioji dalis universiteto bendruomenės narių yra pasiskiepiję nuo COVID-19, tad didelio susirgimų skaičiaus buvo išvengta. Ir toliau bus dedamos pastangos, kad protrūkių nekiltų.

REKLAMA

„Paskaitos, kuriose dalyvaus 40 ir daugiau studentų, bus vykdomos nuotoliniu būdu. Kitos paskaitos, kuriose studentų skaičius neviršys 40 asmenų bei seminarai, vyks kontaktiniu būdu.

Studentų srautai Universitete bus nedideli, ne tik dėl taikomos 40 plius taisyklės, bet ir dėl to, kad daugumoje bakalauro ištęstinių studijų programų ir magistro studijose yra taikomas mišrus studijų modelis, kai dalis užsiėmimų vykdomi nuotoliniu būdu.

Taip pat MRU numato išimtį, leidžiančią atsižvelgti į didžiosios studijuojančių grupės dalies, jeigu jie serga ar dėl kitų priežasčių yra saviizoliacijoje, pageidavimą ir laikinai perkelti mokymąsi į nuotolinį būdą“, – aiškina J. Strimaitienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panašiai elgsis ir Kauno technologijos universitetas (KTU). Kaip aiškina universiteto atstovas žiniasklaidai Mantas Lapinskas, dėl to, kaip vyks studijos, sprendžia Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) bei Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

„Šią akimirką planų pereiti prie nuotolinio mokymo nėra – vienintelė išimtis KTU numatyta paskaitoms, kuriose bus daugiau nei 50 studentų. Tokios paskaitos, esant poreikiui, gali vykti nuotoliniu būdu, tačiau įprasta tvarka jos tebevyks kontaktiniu būdu.

Pasitikime savo studentais – nuomonių dėl studijų proceso formos (kontaktinio/nuotolinio) gali būti įvairių, tačiau svarbu suprasti, kad tik kontaktinis mokymosi būdas leidžia užtikrinti studijų kokybę“, – tv3.lt komentuoja M. Lapinskas.

REKLAMA

LSMU lieka prie kontaktinio ugdymo

Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) studijos vyks kontaktiniu būdu. LSMU studijų centro vadovė Laura Malakauskienė informuoja, kad išlieka galimybė prireikus dalį studijų proceso bei darbo funkcijų vykdyti nuotoliniu būdu.

„Universiteto administracija nuolat stebi šalies epidemiologinę situaciją ir, keičiantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimams dėl COVID-19 pandemijos valdymo, universitetas reaguos savalaikiai ir taikys kitus studijų vykdymo būdus“, – tv3.lt komentuoja L. Malakauskienė.

Pasak jos, LSMU studentai siekia kiek įmanoma geresnių studijų rezultatų, tad praktiniai įgūdžiai ir kontaktinis darbas yra neatsiejama to dalis.

REKLAMA

„LSMU studentai aktyviai dalyvauja priimant sprendimus dėl studijų proceso organizavimo, taip pat jiems patogu būdu – vieno langelio principu, teikia siūlymus ir reiškia nuomones dėl įvairių su studijų procesu susijusių veiklų gerinimo“, – teigia L. Malakauskienė.

MRU teiks pagalbą studentams

MRU studentai, kurie gyvena bendrabučiuose Vilniuje, susirgę COVID-19 ar turėję artimą kontaktą su sergančiuoju, galės nemokamai izoliuotis bendrabučiuose. Kaip teigia J. Strimaitienė, tokia galimybė skatina studentus pajutus simptomus testuotis ir nesijaudinti dėl saviizoliacijos vietos.

„Studentams, kurie atvyksta studijuoti ir jei, pagal Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) reikalavimus, reikalinga saviizoliacija, universitetas dengia 50% saviizoliacijos apgyvendinimo išlaidų. Izoliavimuisi skirti kambariai aprūpinti mikrobangų krosnelėmis, šaldytuvais, virduliais, turi atskirus įėjimus į dušus ir tualetus.

REKLAMA
REKLAMA

Studentų užsisakytą ir pristatytą maistą, budėtojai nuneša į tam skirtą patalpą, iš kurios izoliacijoje esantis studentas, gali saugiai pasiimti“, – teigia J. Strimaitienė.

Prireikus psichologinės pagalbos, ji bendruomenei bus teikiama nemokamai anglų ir lietuvių kalbomis, nuotoliniu būdu arba gyvai.

„MRU sprendimas grįžti į įprastą studijų procesą pavasario semestre buvo priimtas atsižvelgus į eilę aspektų: siekį, užtikrinti kuo aukštesnę studijų kokybę ir maksimaliai laikytis akredituotų studijų programų reikalavimų; į MRU Studentų atstovybės (MRU SA) išsakytą nuomonę grįžti prie gyvų kontaktinių studijų; pasiskiepijusių studentų rodiklį; bendrą Lietuvos universitetų poziciją, išsakytą Lietuvos universitetų rektorių konferencijoje (LURK)“ – sako J. Strimaitienė.

Galiojantys reikalavimai 

Studijuojant uždarose patalpose privaloma dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius ir laikytis 2 metrų atstumo, jei tai leidžia veiklos ypatumai.

Patalpos turi būti vėdinamos ir dezinfekuojamos. Jei užsiėmimams naudojamas inventorius, jis turi būti išvalomas ir dezinfekuojamas po kiekvieno panaudojimo.

Taip pat turi būti sudarytos sąlygos rankų higienai ir dezinfekcijai.

Darbuotojų, mokinių sveikatos būklė stebima: sudaromos sąlygos matuotis temperatūrą. Kontaktinėse veiklose negali dalyvauti asmenys, kuriems pasireiškia ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymiai (pvz., karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.).

REKLAMA

Jie turi nedelsdami palikti mokymo vietą. Rekomenduojama pasitikrinti dėl COVID-19 ligos registruojantis Karštąja koronaviruso linija tel. 1808 arba adresu www.1808.lt.

Pagal dabar galliojančius reikalavimus, nustačius COVID-19 atvejį, vykdant tęstinį profesinį mokymą ar aukštojo mokslo studijas, izoliuojamas asmuo, kuriam patvirtinta koronaviruso infekcija.

Kitiems asmenims taikomos bendros izoliacijos taisyklės: visi su sergančiuoju artimą kontaktą (uždaroje erdvėje, mažesniu nei 1 m atstumu, ilgiau nei 4 val.) turėję asmenys privalo izoliuotis 7 d.

Kitiems asmenims, kontaktą su sergančiuoju turėjusiems išlaikant saugius atstumus, bendrose socialinėse erdvėse, izoliacija netaikoma. Jiems, jei yra galimybė, rekomenduojama dirbti ar mokytis iš namų, atlikti greituosius savikontrolės testus pagal nustatytą algoritmą.

Izoliuotis ir testuotis nereikia asmenims, COVID-19 persirgusiems prieš mažiau nei 90 dienų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų