REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Buvęs Australijos armijos vadas ketvirtadienį perspėjo savo šalį, kad jai nederėtų „aklai palaikyti“ Jungtinių Valstijų, kai buvo paviešintos tyrimo išvados, kritikuojančios Britanijos įsitraukimą į Irako karą.

Buvęs Australijos armijos vadas ketvirtadienį perspėjo savo šalį, kad jai nederėtų „aklai palaikyti“ Jungtinių Valstijų, kai buvo paviešintos tyrimo išvados, kritikuojančios Britanijos įsitraukimą į Irako karą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Australija pasiuntė 2 tūkst. karių, palaikydama 2003 metais surengtą JAV ir Britanijos pajėgų invaziją. Tuo tarpu trečiadienį buvo paskelbta Britanijos vyriausybinės komisijos parengta ataskaita, kurioje sakoma, kad buvęs ministras pirmininkas Tony Blairas įtraukė savo šalį į nesėkmingą karą, naudodamas klaidingą žvalgybos informaciją, „visiškai neadekvatų“ planavimą ir perdėtą įsitikinimą, kad Jungtinė Karalystė pajėgi daryti įtaką Jungtinėms Valstijoms.

REKLAMA

Peteris Leahy, vadovavęs Australijos armijai 2002–2008 metais, sakė, kad išnagrinėjusi tą ataskaitą Australija turėtų iš naujo svarstyti, kokiais atvejais šalis turėtų įsitraukti į karo veiksmus.

„Mums ... reikėtų saugotis aklai palaikyti savo vyresniuosius strateginius partnerius“, – nacionaliniam transliuotojui „Australian Broadcasting Corp.“ sakė P.Leahy, dabar dirbantis profesoriumi Kanberos universiteto Nacionalinio saugumo institute.

REKLAMA
REKLAMA

„Kalbant atvirai, kai kurie Jungtinių Valstijų, mūsų vyresniosios partnerės strateginiame aljanse, per pastaruosius 20–30 metų priimti sprendimai buvo šiek tiek negarbingi“, – teigė jis.

Tuo tarpu užsienio reikalų ministrė Julie Bishop, kuri dirbo premjero Johno Howardo konservatyvioje vyriausybėje, nusprendusioje pasiųsti australų karių į Iraką, sakė televizijai „Seven Network“, kad tas sprendimas buvo „pagrįstas ... tuo metu mūsų turėta geriausia informacija“.

„Vyriausybė prisiima atsakomybę dėl visų vyriausybės priimamų sprendimų – ir mes prisiimame atsakomybę dėl šio“, – pabrėžė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

J.Bishop sakė, kad tas sprendimas buvo „abiejų partijų pozicija tuo klausimu“, nors opozicinė Leiboristų partija nuosekliai prieštaravo dėl Australijos kariuomenės įtraukimo į Irako karą.

Buvęs Australijos žvalgybos pareigūnas Andrew Wilkie, 2003 metais paviešinęs žvalgybos duomenų apie padėtį Irake trūkumus, paragino savo šalį inicijuoti tyrimą, panašų į atliktą Britanijoje, vadovaujamą Johno Chilcoto.

„Tiesa, kad invazija į Iraką ir vėliau vykęs karas, kuriame buvome aktyvūs veikėjai, ... yra didžiausia užsienio politikos ir saugumo klaida per šios šalies istoriją“, – žurnalistams sakė A.Wilkie, kuris dabar yra nepriklausomas įstatymų leidėjas.

„Dabar tai yra aiškiau negu bet kada, remiantis Chilcoto tyrimo Jungtinėje Karalystėje ataskaita“, – pabrėžė jis.

Australijos vyriausybė turi teisę paskelbti karą neprašydama šalies parlamento leidimo. Kai kurie kritikai argumentuoja, kad tokį sprendimą privalėtų tvirtinti parlamentas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų