REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tęsiantis karantinui Vilniaus naujų būtų pardavimai beveik sustojo. Balandžio mėnesį buvo parduota 93 procentais mažiau butų negu prieš karantiną, apie tai feisbuke paskelbė NT ekspertas, įmonės „RealData“ vadovas Arnoldas Antanavičius. Nekilnojamo turto (NT) ekspertas tikina, kad vystytojai tikisi greito rinkos atsigavimo, tačiau potencialūs pirkėjai laukia žemesnių kainų o jos tikėtina, kad kris.

Tęsiantis karantinui Vilniaus naujų būtų pardavimai beveik sustojo. Balandžio mėnesį buvo parduota 93 procentais mažiau butų negu prieš karantiną, apie tai feisbuke paskelbė NT ekspertas, įmonės „RealData“ vadovas Arnoldas Antanavičius. Nekilnojamo turto (NT) ekspertas tikina, kad vystytojai tikisi greito rinkos atsigavimo, tačiau potencialūs pirkėjai laukia žemesnių kainų o jos tikėtina, kad kris.

REKLAMA

NT ekspertas, įmonės „RealData“ vadovas Arnoldas Antanavičius remdamasis NT vystytojų internetinėse svetainėse pateiktais duomenimis teigia, kad balandžio mėnesį Vilniuje buvo parduota mažiau negu 50 butų.

„Vystytojų skelbiamų duomenų nėra registrų centre, nes jie skelbia ir išankstinius susitarimus dėl butų pardavimo. Dalis tokių susitarimų įvyksta dar vykstant statyboms. Tokiais atvejais dažniausiai būna sudaromos preliminarios pirkimo ir pardavimo sutartys.

REKLAMA
REKLAMA

Lyginant prieš karantininį laikotarpį. Matome, kad sausio, vasario mėnesiais buvo parduodama apie 500 butų, o balandį pardavimai sumažėjo 93 procentais“, – teigia A. Antanavičius.

REKLAMA

Didelė tikimybė, kad kainos mažės

Pasak A. Antanavičiaus, kalbėti apie ateitį visada sudėtinga, tačiau žiūrint į šią situaciją tikimybė, kad kainos mažės, yra tikrai didelė.

„Perkamoji žmonių galia jau yra sumažėjusi. Todėl natūralu, kad pardavėjams parduoti butus yra sunkiau. O vystytojai turi įsipareigojimų ir darbuotojams, ir rangovams. Todėl pajamų srautas negali sumažėti, taip, kaip sumažėjo dabar. Vienintelis išsigelbėjimas vystytojams būtų, jeigu situacija greitai pasitaisytų ir pardavimai grįžtų į senas vėžias. Priešingu atveju – kainų mažėjimas neišvengiamas.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, mano nuomone, šiuo metu yra maža tikimybė, kad rinka atsigaus greitai. Šiuo metu daugelis verslo sričių išgyvena sunkmetį, taip pat auga nedarbas, todėl žmonių nuotaikos tikrai nėra pačios optimistiškiausios.

Be to, nors karantinas švelninamas ir kalbama apie jo pabaigą, tačiau koronaviruso problema nėra iki galo išspręsta. Jau kalbama apie antrąją ar netgi trečiąją viruso bangą. Nors viruso grėsmės yra sumažėjusios, bet ateityje jos gali pasikartoti“, – aiškina NT ekspertas.

Pasak A. Antanavičiaus, žmonės šiuo metu nežinioje, dauguma nėra tikri dėl savo pajamų, todėl imti būsto paskolų kol kas nerizikuoja.

„Toks žmonių elgesys suprantamas. Juk pasiėmus paskolą, o paskui praradus darbą kils daug rūpesčių. Todėl verta palaukti ne tik dėl geresnių kainų, bet ir norint išvengti nereikalingo streso“, – tvirtina NT ekspertas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, būsto rinka nėra greitai besikeičianti, ypač kalbant apie būtų pirkimą ir pardavimą.

„Pavyzdžiui, nuomos rinka iškart sureagavo ir prisitaikė prie pokyčių, per kelias savaites nukrito nuomos kainos.

Tačiau pardavėjai yra linkę palaukti. Daugelis tikisi, kad rinka greitai atsistatys, todėl neskuba mažinti kainų. Šis laukimas ir lemia, kad kainos kol kas nekrenta. Tačiau tikėtina, kad po 3 ar 4 mėnesių matysime realesnę statistiką ir bus aiškiau kokius sprendimus priimti tiek būstų vystytojams, tiek pirkėjams“, – sako A. Antanavičius.

Oficialiais duomenimis pardavimai krito trečdaliu

Balandžio mėnuo buvo pirmasis mėnuo, per kurį įregistruotų užbaigtų NT sandorių duomenys tapo pirmąją oficialia indikacija, parodančia, kokią įtaką koronavirusas ir šalyje vis dar besitęsiantis karantinas turi NT rinkai. Palyginti su pastaruosius keletą metų per mėnesį fiksuotais NT sandorių skaičiais, balandis buvo trečdaliu kuklesnis, skelbia sukauptus įregistruotų NT sandorių duomenis analizuojantis Registrų centras.

REKLAMA

„Kelis pastaruosius metus kiekvieną mėnesį visoje šalyje būdavo įregistruojama po beveik 11 tūkst. užbaigtų NT sandorių. Per šių metų balandį Registrų centre įregistruota 7,4 tūkst. NT sandorių, arba beveik trečdaliu mažiau nei įprastai.

Vis dėlto, pastarieji metai NT rinkoje pasižymėjo seniai regėtų aktyvumu, kiekvieno mėnesio rezultatas būdavo vis geresnis, todėl nereikėtų tikėtis, kad šiandienėmis sąlygomis pavyks išlaikyti tokį pat aukštą tempą“, – duomenis komentavo Registrų centro Duomenų sprendimų ir analizės departamento vadovo pareigas laikinai einantis Paulius Rudzkis.

Balandį, palyginti su praėjusių metų balandžiu, įregistruotų NT sandorių skaičius sumažėjo 29 proc., tačiau palyginti su šių metų kovo mėnesiu, balandžio rezultatas yra 6 proc. geresnis. Per pirmus keturis šių metų mėnesius bendras įregistruotų NT pardavimų skaičius siekia 34,8 tūkst. ir yra beveik dešimtadaliu mažesnis nei pernai sausio–balandžio mėnesiais.

REKLAMA

„Lėtesnės apsukos stebimos visose pagrindinėse NT objektų kategorijose. Praėjusiais metais arti visų laikų rekordų buvę butų pardavimai nuo pastarųjų metų mėnesio vidurkio šių metų balandį atsiliko trečdaliu.

Gyvenamųjų namų pardavimai balandį buvo penktadaliu mažesni nei buvome įpratę matyti pastaruosius keletą metų. Dalis balandį oficialiai baigtų ir įregistruotų NT sandorių galėjo įvykti dar iki karantino paskelbimo, todėl realesnį pandemijos poveikį rinkai pamatysime jau ateinančiais mėnesiais“, – svarstė Registrų centro duomenų analitikas P. Rudzkis.

Šiemet per pirmus keturis mėnesius visoje šalyje įregistruota 10,1 tūkst. butų pardavimų – 9 proc. mažiau nei praėjusių metų sausio-balandžio mėnesiais. Vien tik per balandį įregistruota mažiau nei 2 tūkst. butų savininkų pasikeitimų, arba 35 proc. mažiau nei 2019 metų balandį ir 8 proc. mažiau nei šiemet kovą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiais metais taip pat įregistruota beveik 3,2 tūkst. parduotų individualių gyvenamųjų namų – 3 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu metu (3,2 tūkst.). Vien tik per balandį įregistruota apie 715 gyvenamųjų namų sandorių, arba ketvirtadaliu mažiau nei pernai balandį, bet 5 proc. daugiau nei šių metų kovą.

Per sausį-balandį įregistruota ir apie 16,5 tūkst. žemės sklypų savininkų pasikeitimų – 8 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu metu. O vien tik per balandžio mėnesį įregistruota 3,7 tūkst. sklypų sandorių – 25 proc. mažiau nei 2019 metų balandį, bet 16 proc. daugiau nei šių metų kovą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų