• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seime pristatytas Valstybės biudžeto projektas sulaukė labai skeptiškų vertinimų. Vieni jį vadino niūriu ir fantastiniu, kiti – priešrinkininiu ir švaistūnišku.

REKLAMA
REKLAMA

Krikščionių partijos lyderis Gediminas Vagnorius kitų metų biudžetą vadina rinkiminiu, su pripiešta, 2 mlrd. litų dirbtinai padidinta pajamų dalimi.

REKLAMA

„Tai – nerealus biudžetas. Bandoma apgauti ir rinkėjus, ir valdančiosios koalicijos narius. Ir pati vyriausybė tai pripažįsta, nes to paties įstatymo 19 str. įsipareigoja netrukus keisti 2011 m. biudžetą“, – teigė pašnekovas.

Pasak jo, nėra nei rinkos gaivinimo, nei verslo kreditavimo atnaujinimo, mokesčio pertvarkymo, realių priemonių kovoti su šešėline ekonomika planų. „Politikai, turintys bent šiek tiek praktinės patirties, žino, kad pradėjus bet kokią naują priemonę, rezultato galima tikėtis tik po pusmečio. Nei viena ekonomikos gaivinimo priemonė nepradėta, neveikia būsto renovacijos programa, nenumatoma jokių pokyčių verslo kreditavime, todėl artimiausiu pusę metų negalime tikėtis jokių pragiedrulių“, – savo prognozėmis dalijosi pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA

Švaistūniškos išlaidos

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ vadovas Andrius Mazuronis biudžeto pajamų planavimą vadino priešrinkiminiu. „Biudžetas – politinis dokumentas, tik išdėliotas skaičiais. Jis liudija kaip mes kitąmet gyvensime. Nors kalbama apie krizę, išlaidos – per didelės. Švaistūniškos“, – teigė politikas.

Pasak jo, akivaizdžiausias pavyzdys – po Kultūros ministerijos stogu užmaskuoti keliasdešimt milijonų, skirtų Valdovų rūmams.

„Gerai, užbaigsime pirmąjį rūmų statybų etapą. Tačiau kuo greičiau mes juos atidarysime, tuo didesnį akmenį po kaklu pakabinsime, nes dar daugiau milijonų suris eksploatacija, – teigė V. Mazuronis. – Reikia palaukti, kol biudžetas bus suderintas (pagal Ingridą Šimonytę – 2013–2014 metais). Juk nedega. Bažnyčias šimtmečiais statydavo.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nedarbas ir emigracija mokesčių surinkti tikrai nepadės“, – įsitikinęs V. Mazuronis. Anot jo, šis biudžetas – tik politinis dokumentas, pritaikytas savivaldybių rinkimams.

Mažai tikėtinas planas

Ekonomistas Rimantas Rudzkis teigia esąs nuviltas. Jis tikėjosi, kad vyriausybė gerai pasiruoš ir dar rugsėjį pateiks suformuotą biudžetą. Tačiau nutiko priešingai: labai rizikingas biudžetas buvo pristatytas paskutinę minutę.

„Prisiminkime, kaip biudžetas buvo sudarinėjamas pernai. Finansų ministerija buvo labai atsargi: pajamas prognozavo labai konservatyviai. Manau, kad jie elgėsi teisingai, nes žinojo mūsų Seimo pomėgį švaistytis. Šių metų pajamos be Europos Sąjungos (ES) lėšų sudarys apie 14,5 mlrd. litų.

REKLAMA

Ką matome šiemet? Juk Finansų ministerija kitąmet nesitiki spartaus ekonomikos augimo. O prognozė priešinga – bus surinkta daugiau nei 17 mlrd. litų. Augimas – 16 proc. Kodėl taip pasikeitė Finansų ministerijos požiūris? Pernai prognozavo atsargiai, šiemet – rizikingai. Manau, kad pajamų planas yra pernelyg optimistinis ir mažai tikėtinas“, – teigia ekonomistas.

Kodėl Finansų ministerija elgiasi taip neprotingai?

„Mano įsitikinimu, tai susiję su rinkimais. ES spaudžia šalis, kad jos mažintų biudžeto deficitą. Kitų metų Lietuvos tikslas – sumažinti iki 5,8 proc. Pats paprasčiausias ir logiškiausias kelias – mažinti išlaidas. Tačiau vasario mėnesį – rinkimai, o žmonės labai nepalankiai žiūri į išlaidų, skirtų švietimui ir socialinei apsaugai, mažinimą. Randamas saliamoniškas sprendimas: pasirodo, galima surinkti net 16 proc. daugiau pajamų. Taigi, manyčiau, kad biudžetas – priešrinkiminis, o pajamų surinkimo planas – pernelyg optimistinis“, – savo išvadas pateikė analitikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų