REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Biržą užvaldė neprognozuojama panika

Finansų specialistų raginimai nepulti išparduoti akcijų nuėjo perniek. Vakar Baltijos šalių vertybinių popierių rinkose siautėjo tikra audra: akcijos buvo toliau masiškai išparduodamos, rašo "Vilniaus diena".

REKLAMA
REKLAMA

„Nauja savaitė prasidėjo akcijų kursų kritimu Azijos biržose, Europos rinkos pasekė jų pavyzdžiu. Europos akcijų indeksai smigo žemyn ir kritimas buvo panašus į tą, kurį praėjusią savaitę demonstravo Baltijos šalys. Taigi dabartinę situaciją rinkoje galima apibūdinti kaip nevaldomą paniką. Klausimas, ar ilgai tai tęsis?“ – vakarykštę prekybą vertybiniais popieriais apibūdino finansų makleriai ir pripažino, kad kainų kritimo pabaigos, atrodo, nematyti.

REKLAMA

Vilniaus vertybinių popierių biržoje prekiauta 29 įmonių akcijomis, iš kurių vos keturių bendrovių kilo, o likusių – smuko. Daugiausia savo vertės neteko „DnB Nord“ banko vertybiniai popieriai – 8,54 proc.

„OMX Vilnius“ indekso vertė vakar smuko mažiausiai tarp Baltijos šalių rinkų – 2,43 proc., „OMX Riga“ krito daugiausia – 4,57 proc., „OMX Tallinn“ – 3,02 proc. Lenkijos biržos indeksas WIG20 vakar popiet buvo kritęs 4,21 proc., Rusijos RTS – 6,71 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Užkrečiamas pavyzdys

Besivystančių rinkų akcijų kursai raudonai nusidažė sekdami senųjų Europos ir Azijos šalių biržose vykusia prekyba. Pirmadienį Japonijos „Nikkei 225“ indeksas smuko beveik 3,9 proc., Kinijos „Hang Seng“ – 5,5 proc. Londono indeksas FTSE 100 vakar vidurdienį buvo netekęs 3,6 proc., Prancūzijos „Cac-40“ – 6,7 proc., Vokietijos „Dax“ – 5,4 proc. Apie vakarykštę prekybą naujienų portalo BBC kalbinti prekeiviai sakė, kad tai – „dar viena baisi diena“. JAV dėl valstybinių švenčių prekyba nevyko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Likvidžiausių Europos bendrovių indeksas „FTSEurofirst 300“ vakar nukrito 2,47 proc., žemiausiai nuo 2006 m. rugpjūčio. Nuo 2008 m. pradžios šis indeksas jau prarado 11 proc. Vakarų Europoje biržas žemyn labiausiai tempė bankų akcijos, šio sektoriaus indeksas „DJ Stoxx“ nukrito 2,98 proc., o labiausiai krito bankų „BNP Paribas“ (-4,15 proc.), UBS (-1,60 proc.) ir „Societe Generale“ (-4,86 proc.) akcijų kainos.

JAV gąsdina Europą

Finansų maklerio įmonės „Finasta“ ekspertai susidariusią padėtį rinkose pavadino nevaldoma panika. Makleriai atsisako prognozuoti, kad galima tikėtis jos pabaigos – „prognozės nebepadeda“.

REKLAMA

„Vienintelis dalykas, kuris šiuo metu labai smarkiai veikia rinkas – tai baimė, kad JAV ekonomika perėjo į nuosmukio fazę. Tai labai gąsdina Europą, Aziją, kurios labai priklausomos nuo JAV, o tai aidu atsiliepia besivystančioms rinkoms“, – aiškino Mantas Galinis.
Tačiau kaip ir anksčiau jis tvirtina, kad objektyvaus pagrindo panikai ir griūčiai nėra, įmonių rezultatai labai geri, „tačiau per dieną akcijų rinkoje įmonių vertė gali nukristi 30–40 mln. litų.“

Pasak pašnekovo, labiausiai dėl panikos nukentės neprofesionalūs žaidėjai, kurie, išgąsdinti kritimo, parduos akcijas pigiau, nei jas pirko. Toks didelis kritimas neigiamai atsilieps rinkoms, nes sumažės pasitikėjimas jomis, atbaidys potencialius investuotojus.

REKLAMA

Žlunga investicijos

Dėl neatsigaunančių viso pasaulio rinkų teigiama linkme nuo metų pradžios nepajudėjo ir investiciniai bei pensijų fondai. Daugumos fondų investiciniai vienetai nuo metų pradžios iki dabar nuvertėjo nuo 5 iki 10 proc. Fondų valdytojai pripažįsta, kad yra investuotojų, kurie atsiima savo pinigus. Tačiau dauguma investuojančiųjų į fondus yra neprofesionalai, jie pernelyg nesidomi situacija rinkose ir investuoja lėšas ilgam.

Dabartinėje situacijoje matyti, kad vis dar šį tą uždirba obligacijų ir fondų fondai. Tai gali būti saugus užutėkis norintiesiems investuoti ir bijantiesiems netekti lėšų akcijų rinkose.

Pasak „DnB Nord investicijų valdymo“ vadovo Mindaugo Vaičiulio, dabar daugiau išlošia tie, kurie investuoja ne daug iškart, o nedidelėmis dalimis. Mat akcijų kainoms smarkiai svyruojant taip galima daugiau išlošti ir įsigyti akcijų bei investicinių vienetų pigiau.

Jolita Skinulytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų