REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV ruošiamos atsakomosios sankcijos Rusijai už opozicijos lyderio A. Navalno nuodijimą ir vėlesnį įkalinimą. Šiuo metu yra delsiama dėl atsako, tačiau to priežastis gali būti bandymas pasirengti galimai Rusijos įvykdytam įsilaužimui į „SolarWinds“ programinį kodą, kas leido gauti prieigą prie daug valstybinių institucijų ir IT bendrovių duomenų bazių.

JAV ruošiamos atsakomosios sankcijos Rusijai už opozicijos lyderio A. Navalno nuodijimą ir vėlesnį įkalinimą. Šiuo metu yra delsiama dėl atsako, tačiau to priežastis gali būti bandymas pasirengti galimai Rusijos įvykdytam įsilaužimui į „SolarWinds“ programinį kodą, kas leido gauti prieigą prie daug valstybinių institucijų ir IT bendrovių duomenų bazių.

REKLAMA

„Politico“ šaltinių teigimu, artimiausiomis savaitėmis bus su sąjungininkais Europoje, kurie, anot jų, jau yra susipažinę su šiuo klausimu, bus suderinti veiksmai dėl sankcijų A. Navalno klausimu.

Šaltiniai: sankcijos jau buvo parengtos, tačiau vyksta derinimas

Šie atsakomieji veiksmai reikštų atotrūkį nuo ankstesnės administracijos, kuri paruošė sankcijų paketą po A. Navalno apnuodijimo, tačiau taip ir neįvedė jo, pasakojo šaltiniai. Aukštas pareigas užimantis administracijos valdininkas atsisakė komentuoti konkrečius veiksmus, kurių galėtų imtis JAV, tačiau pakartojo, kad „mes svarstome prieinamus politikos variantus“.

„Pakanka pasakyti, kad mes nebūsime pasyvus šių žmogaus teisių pažeidimų stebėtojai“, – pridūrė jis.

A. Navalno apnuodijimas, kurį suorganizavo Rusijos saugumo pajėgos praėjusių metų rugpjūtį ir jo neseniai įvykdytas pasodinimas už grotų buvo laikomi pakankamu pagrindu nevilkinti sankcijų atsako, tačiau platesnio masto JAV politikos Rusijos atžvilgiu peržiūrėjimas, kurį amerikiečių prezidento administracija pradėjo dar sausį, vis dar tęsiamas, „Politico“ pasakojo žmonės, kurie dalyvauja vidinėse valdžios diskusijose.

REKLAMA
REKLAMA

Keletas Rusijos ekspertų mano, kad JAV nederėtų delsti su atsaku, ypač po to, kai Maskvoje buvo nuspręsta perkelti A. Navalną į koloniją.

„Jie teisūs, gilindamiesi į labiau platų spektrą, tačiau dėl Navalno jiems derėtų imtis priemonių anksčiau, – cituojamas Danielis Friedas, buvęs JAV valstybės sekretoriaus patarėjas Europos ir Eurozacijos klausimais nuo 2005 iki 2009 metų. – Aš nemanau, kad mes galime sutrukdyti (Rusijos prezidentui) Putinui išsiųsti Navalną į pataisų koloniją. Tačiau, jeigu greitai imtis veiksmų dabar, Putinas, tikėtina, suvoks, kad JAV yra pasirengusios veikti“.

REKLAMA

Primenama, kad Kremlius neigia savo ryšį su A. Navalno nuodijimu, tačiau JAV valstybės departamentas viešai susiejo išpuolį su Rusijos saugumo agentais dar praėjusių metų gruodį.

Su situacija susipažinusių šaltinių teigimu, J. Bideno administracija sankcijas Rusija kuria „ne nuo nulio“ – sankcijų paketą ji paveldėjo dar iš ankstesnių Baltųjų rūmų šeimininkų.

Neaišku, kodėl sankcijos, kurios, buvusių valdininkų teigimu, buvo parengtos jau sausio pradžioje, taip ir nebuvo įgyvendintos iki D. Trumpo kadencijos pabaigos. „Tačiau, buvęs prezidentas, deja, nenorėjo bausti Kremliaus arba tiesiogiai konfrontuoti su Vladimiru Putinu, o sankcijų paketas turėjo būti palaimintas jo paties“, – aiškinama „Politico“. Kaip naujoji administracija benuspręstų sureaguoti, mažai tikėtina, kad ji imtųsi to paties plano, kaip ir ankstesniojo prezidento komanda. Pasak dviejų portalo šaltinių, dabartinė Nacionalinio saugumo taryba šias sankcijas vertina kaip vienašales, o J. Bideno komanda norėtų glaudesnio ryšio su šalimis-partnerėmis imantis tokių užsienio politikos žingsnių.

REKLAMA
REKLAMA

Sankcijų delsimo priežastimi gali būti „SolarWinds“ istorija

Rusija taip pat kol kas gali džiaugtis tuo, kad JAV delsia įvesti sankcijas „Nord Stream 2“ dujotekio statybų vykdytojams. „Politico“ teigimu, to priežastimi gali būti noras pagerinti santykius su ekonominę naudą iš naujo dujotekio siekiančia išgauti Vokietija.

CNN skelbia, kad sankcijos Rusijai yra ruošiamos ne tik dėl A. Navalno, bet ir dėl įsilaužimo į „SolaWinds“ sistemas, apie kurį viešai paskelbtą 2020-ųjų gruodį.

Galimai būtent dėl šio išpuolio, kurio metu buvo patekta į mažiausiai 9 valstybės institucijų sistemas ir į dešimčių IT bendrovių tinklus, ir anot „Microsoft“ galėjo būti pasitelkta „ne mažiau nei 1 tūkst. patyrusių inžinierių“, vis dar yra delsiama su atsaku Rusijai. Šiuo metu Senatas kaip tik apklausia nukentėjusias puses ir bando išsiaiškinti tikrąjį įsilaužimo mąstą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

J. Bideno administracijos atstovai tvirtina, kad šiuo metu vyksta žvalgybos duomenų rinkimas tam, kad būtų galutinai išsiaiškinta tikroji situacija prieš paskelbiant savo atsaką į Rusijos veiksmus. Renkama ataskaita apima „SolarWinds“ įsilaužimą, Rusijos kišimąsi į 2020-ųjų rinkimus JAV, Rusijos cheminio ginklo panaudojimą prieš A. Navalną ir galimus premijų už JAV karių Afganistane gyvybes paskyrimus, rašoma CNN.

65-erių M. Warnigas nemėgsta viešumos. Klausiamas, kaip dažnai jis susitinka su V. Putinu, pastarojo draugas ir buvęs „Stasi“ agentas atsakė, kad Rusijos prezidentas neturi mobilaus telefono, tačiau pridūrė: „Jeigu man reikia su juo pasimatyti, tai mes jau tai suorganizuojam“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų