• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus Bernardinų vienuolynui įpusėjus vykdyti projektą  „Vilniaus Bernardinų istorinio-architektūrinio ansamblio pritaikymas viešojo turizmo reikmėms“, Lietuvos dailės istorikų draugija (LDID) išreiškė pasipiktinimą Kultūros paveldo departamentui, neva tokios rekonstrukcijos gali sunaikinti autentišką gotikinio stiliaus kultūrinį paminklą - vienuolyną.

REKLAMA
REKLAMA

Projektas turizmo reikmėms

Vilniaus apskrities viršininko administracija, kartu su Bernardinų vienuolyno broliais įkūrusi viešąją įstaigą „Pranciškonų namai“ ir gavusi 9 mln. litų paramą iš Europos Sąjungos, ėmėsi vykdyti projektą.

REKLAMA

„Vykdant projektą - pritaikant Bernardinų vienuolyno patalpas ne tik sakralinėms, bet ir turistinėms reikmėms, jau suremontavome laiptus, kurie kyla į palėpę, esančią virš bažnyčios. Čia planuojama rengti parodas ir ekspozicijas, susijusias su tam tikrais istoriniais laikotarpiais, įvairiais religiniais momentais ir atributais. Siekiame šį kultūros paminklą pritaikyti viešajam interesui, kad ne tik parapijiečiai, bet ir turistai norėtų lankyti šią vietą, planuojame įrengti ir turizmo centrą“, - kalbėjo Vilniaus apskrities viršininko administracijos Regioninės plėtros departamento direktorius Ričardas Sabaliauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Direktorius tikina, kad LDID pirmininkė Dalia Vasiliūnienė nepagrįstai kreipėsi į Kultūros paveldo departamentą, kaltindama projekto užsakovus sugadinsiant vienuolyno autentiškumą.

„Norėdami tinkamai išnaudoti visas Bernardinų vienuolyno erdves, planuojame rekonstruoti ir vidinį kiemelį, kuris šiuo metu yra nenaudojamas. Projekte numatyta virš jo uždengti stiklinį stogą, kuris kiemą paverstų uždara erdve ir jame galėtų bet kuriuo metų laiku vykti kultūriniai bei religiniai renginiai, koncertai, žmonės turėtų galimybę rengti susibūrimus. Taip pat norėtume įrengti ir stiklinį liftą-keltuvą, kuris bažnyčios bokštu į palėpę pakeltų neįgaliuosius lankytojus, senyvo amžiaus parapijiečius. Turime ir visus reikiamus ekspertų leidimus.  Kadangi jis būtų įrengtas ant specialių stovų bokšto viduje, tad tikrai neardytų pastato sienų“, - aiškino R.Sabaliauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarbiausia bendruomenė

Vienuolyno provincijolas Br. kun. Astijus Kungys, atsakingas už projekto realizavimą, sako, kad svarbiausia jam yra santykis su bendruomene, galimybė kuo daugiau piliečių pritraukti į bažnyčią.

„Negalime gyventi griuvėsiuose, reikia leisti žmonėms pamatyti praeities grožį, pajusti dvasią, todėl ir reikia techninių dalykų“, - kalbėjo Br.  Astijus Kungys.

REKLAMA

Jo manymu, bendruomenei reikalingos patalpos, kuriose jie galėtų gerai jaustis, būti autentiškoje aplinkoje. Todėl, pasak brolio, uždengus kiemelį stikliniu stogu atsirastų tokia jų privilegija. Tačiau jis sakė nesuprantąs, kodėl D.Vasiliūnienė taip priešinasi, kad Bernardinų vienuolyno teritorija būtų taikoma ir viešajam interesui.

REKLAMA

„Aš nenoriu apie tuos žmones kalbėti blogai. Mano, kaip vienuolio, kompetencija to neleidžia. Viską darome viešai ir tvarkingai, nieko neslepiame ir pinigų nepasisaviname, kadangi finansavimas ateina, tik įvykdžius remonto darbus. Tam tikrų veiksmų imamės tik pasikonsultavę su architektais, paminklosaugininkais ir specialiomis institucijomis.  Suprantu, kad LDID rūpinasi freskų bei kitų vienuolyno pastatų autentiškumu, bet tikrai nesiekiame sugadinti istorinio palikimo“, - skundėsi brolis Astijus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, neseniai vienuolyne lankėsi ir Valstybinė paminklosaugos komisija, kurios pirmininkas Jonas Glemža apie tolimesnę projekto plėtra įrengiant stiklinį stogą, liftą, kylantį bokštu į palėpę, bei keturis stoglangius, atsiliepė gana teigiamai ir žadėjo komisijos posėdyje tai išnagrinėti.

„Kol kas darbai trumpam sustabdyti, nes dar neturime komisijos patvirtinimo juos tęsti. Tačiau tikimės jų pritarimo, nes kompetentingi specialistai pateikė visą informaciją apie tolimesnio patalpų rekonstravimo galimybes ir pasekmes. Mes tik norime šį kultūros paminklą pritaikyti turizmui ir parapijiečiams“, - ryžto neslėpė kunigas.

REKLAMA

Pavojus autentiškai gotikai

Tuo tarpu LDID pirmininkė D.Vasiliūnienė tvirtina, kad neaišku, ar projekto rengime dalyvauja kompetentingi meno ir architektūros specialistai. Ji teigia, kad Bernardinų vienuolyno ansamblis yra ne tik kultūros židinys, bet ir didelės meninės ir istorinės vertės objektas.

„Įrengus liftą, bei stogą virš kiemelio, jie sugadintų ne tik gotikinį paveldą, kuris yra vienas iš unikaliausių Lietuvoje, bet ir sugadintų bažnyčios klimatą. Neaišku, kaip uždengus stogą pakistų sienos, kaip tai paveiktų originalias freskas“,- nerimavo D.Vasiliūnienė.

REKLAMA

Anot jos, tokie tyrimai, patvirtinantys būsimas pasekmes bažnyčios autentiškumo pakitimui, nebuvo atlikti. Pirmininkė tvirtina, kad vienuolyno brolija nėra gavusi visų reikiamų leidimų, todėl darbų tęsti negali.

Pasak brolio Astijaus, D.Vasiliūnienė gali turėti kitų motyvų. „Nežinau, kodėl ji taip priešinasi, rašo raštus įvairioms paminklosaugos institucijoms, o pati neateina ir nesiaiškina, kas ir kaip yra daroma“, - apgailestavo vienuolyno brolis.

Kamilė Šulcaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų