REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ilgalaikiai bedarbiai, norėdami gauti nemokamą medicininę pagalbą, turės kas mėnesį susimokėti 50 eurų Privalomojo sveikatos draudimo įmokas. Bedarbiai jau piktinasi, kad nebeliks pinigų pragyvenimui. Tačiau ministrė Monika Navickienė žada padėti jiems susirasti darbus ir drastiškai sumažinti bedarbių būrį, kurių šiuo metu yra apie 170 tūkst.

Ilgalaikiai bedarbiai, norėdami gauti nemokamą medicininę pagalbą, turės kas mėnesį susimokėti 50 eurų Privalomojo sveikatos draudimo įmokas. Bedarbiai jau piktinasi, kad nebeliks pinigų pragyvenimui. Tačiau ministrė Monika Navickienė žada padėti jiems susirasti darbus ir drastiškai sumažinti bedarbių būrį, kurių šiuo metu yra apie 170 tūkst.

REKLAMA

Panežėžio rajono Paįstrio seniūnijoje gyvenantis Zenonas pripažįsta esantis ilametis bedarbis. Savo ūkyje šeimininkaujantis vyras tvirtina 20 metų niekam kitam nedirbantis ir toliau nesirengia.

„Užtenka, žmona dirba, važiuoja į darbą, kaime, sodyboje, turi vienas sėdėti namie“, – sako bedarbis Zenonas.

Tokiems kaip Zenonas ilgalaikiams bedarbiams valdantieji ruošia naują apynasrį – ketina reikalauti susimokėti PSD – kas mėnesį po 50 eurų, antraip grasina nebegydyti nemokamai, tik sunkiais atvejais suteikti būtinąją medicininę pagalbą.

REKLAMA
REKLAMA

„Man nereikalingas tas sveikatos draudimas, greičiau nudvėsti. Eisiu pas gydytoją blogiausiu atveju. Žolę geriau graušiu, geriau gydo negu gydytojai“, – kalba Zenonas.

REKLAMA

Štai ir kiti seniūnijos bedarbiai, šiuo metu tvarkantys aplinką, kad gautų bedarbio išmokas, stebisi, už ką jiems valdantieji ruošia bausmę – atimti nemokamą gydymą:

„Nesąmonės, kas gali žmogui taip daryti. Buvo taip, o dabar padarys, kad nebegali. Aš senelis jau, ką nuims? Sunku, reiks nebevalgyti.“

„Kaip susimokėti, išgyventi? Visai bepročiai, nebeįmanoma, nebegalvoja apie mus. Kaip pasiekti darbą? Čia nieko nebus.“

Valdantieji užsimojo pakeisti Sveikatos draudimo įstatymą ir ilgalaikių bedarbių nebegydyti nemokamai, jei jie kas mėnesį nesusimokės po 50 eurų siekiančio PSD mokesčio. Tai gresia apie 50-čiai tūkstančių lietuvių, besiskelbiančių, kad be darbo sėdi metus ir ilgiau. Valdantieji tvrtina, kad dauguma tokių tariamų bedarbių iš tikrųjų dirba, tik nelegaliai, tad vos tik paaiškėjus nelegalaus darbo faktui iškart brauks iš bedarbių sąrašų ir atims nemokamą gydymą.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai ta kategorija žmonių, kurie būtų pagaunami nelegaliai dirbantys. Su nelegaliu darbu tenka kovoti, tikslas ištraukti ši šešėlio, neturi būti paskatų, kad dirbant nelegaliai žmonės yra valstybės draudžiami“, – kiek anksčiau sakė Seimo komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė.

Ilgalaikiai bedarbiai sudaro apie trečdalį visų registruotų bedarbių, kurių šiuo metu yra apie 170 tūkst. Iš 50 tūkst. ilgalaikių bedarbių dešimtadalis – 5 tūkst apskritai legaliai nėra dirbę. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė mėgina raminti, esą ne visi ilgalaikiai bedarbiai praras nemokamą gydymą. Tik tie, kurie atsisakys siūlomų darbų ir nenorės mokytis, persikvalifikuoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ilgiau kurie nedirba, mes juos vadiname besirengiančiais darbo rinkai, jiems reikia daugiau paslaugų. Jokiu būdu tai nereiškia, kad tie žmonės bus staiga išbraukti, negaus sveikatos draudimo. Jei žmogus turi priklausomybių, įsiskolinimų, gyvena nutolusioje vietovėje, šios aplinkybės turi būti sprendžiamos savivaldybių per paslaugas, tokie žmonės negali būti braukiami iš Užimtumo tarnybos sąrašų“, – aiškino ministrė Monika Navickienė.

Visgi opozicijos atstovai perspėja, kad reformos realybė gali būti visai kitokia.

„Tiesiog norima sutvarkyti statistiką. Ilgalaikiams bedarbiams suteikiamas naujas statusas, o jo suteikimas sukelia labai daug klausimų. Atsiranda teisių ir privilegijų struktūra. Ilgalaikiai bedrbiai būtų priskirti besiruošiantiems darbo rinkai ir numatyta, kad žmonės neterminuotai būtų nmokamas PSD, jie būtų draudžiami, net jei nededa aktyvių pastangų įsidarbinti“, – kalbėjo buvęs ministras Linas Kukuraitis.

REKLAMA

Nevyriausybinės organizacijos taip pat abejoja, ar daug ilgalaikių bedarbių turės galimybes dalyvauti ministrės siūlomose pasirengimo darbui veiklose.

„Ta reforma gaunasi, kažkas daroma, daryti reikia, bet koks bus rezultatas ir pasekmės žmonėms, ar jie tikria susiras darbus, realizuos save, neaišku“, – kalba skurdo mažinimo tinklo vadovė Aistė Adomavičienė.

O savivaldybių atstovai jau nerimauja, kaip reikės tvarkytis su bedarbiais, kurie nesusimokėję 50 eurų kasmėnesinio PSD mokesčio ims sirgti.

„Nesusimokės, tu žmogaus galiausiai vis tiek griovy nepaguldysi, kia susirgs. Bus permestas savivaldai ir seniūnija kažkaip spręs, įstatymas neleidžia, bet reikės rasti lėšų, kaip jį gydyti, galų gale palaidoti“, – teigė Paįstrio seniūnas Virginijus Šležas.

Seniūnas pasakoja, kad aplinkiniuose kaimuose bedarbių būtų tikrai mažiau, jei jie turėtų galimybę nuvažiuoti į miestus dirbti, mat dėl minimalaus atlyginimo važinėti ne tik nuosavu automobiliu, bet net ir viešuoju esą tiesiog neapsimoka.

Jei manot ,kad tiems lodariams labai gerai,kas jums trukdo mesti darbus stoti į į darbo biržą ir gyventi atsipūtus . Bet matyt nenorėtumėt gyventi iš 140 eu pašalpos,taigi nepavydėkit vargšams,jei norit išlieti tulžį tai pulkit visokio plauko biudžetinius ,kurie ima tūkstantinius atlyginimus ir geria kavutę darbe.
Labas įteisinkit pagaliau aplinkos valytoju darba kiekviena seniunatė žino savo žmones kiek jų yra ir darbus paskirstitu
Tuose darbuose 10 sedi administracijoj,2 vnt lupa juodai uz visus 10 sedinciu..Panaikint darbo birza ir sutaupysit....
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų