REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos verslininkai ne juokais sunerimę. Ir sako, kad dabartinis metas primena 1992-1994 m.. Laikus, kai banditai siautėjo nevaržomai ir nė vienas negalėjo jaustis saugus. Ne dėl turto: žmonėms baisiausia, kad nusikaltėliai vis dažniau griebiasi sadistinių metodų. Prieš aukas, jų žmonas, vaikus.

REKLAMA
REKLAMA

Verslininkai taip pat sako, kad pavojus gresia ne tik turtingiems žmonėms. Esą kiekvienas, „uždirbantis daugiau nei 1000 litų“, yra potencialus nusikaltėlių taikinys, rašo „Respublika“.

REKLAMA

Kankino šešias valandas


Dar kai policijai vadovavo Vytautas Grigaravičius, buvo skelbiama, kad organizuotas nusikalstamumas šalyje sutramdytas.

Regis, džiūgauta per anksti. Per pastaruosius kelis mėnesius įvykdyti brutalūs verslininkų, kolekcininkų, kitų žinomų žmonių užpuolimai signalizuoja: organizuoti nusikaltėliai atsigauna. Arba jie ir nebuvo iki galo sutriuškinti.

Vienas iš didžiausią rezonansą sukėlusių banditų išpuolių įvykdytas Kaune. Liepos 20-osios vakarą šeši kaukėti plėšikai įsibrovė į žinomo Kauno verslininko namus. Užpuolimas neatsitiktinis. Verslininkas įsitikinęs: banditai puikiai žinojo, kad jis neseniai įvykdė pelningą sandorį.

REKLAMA
REKLAMA

Tą vakarą namuose buvo ir verslininko žmona. Moteriai ir vyrui nesutikus pervesti pinigus gauja ėmėsi kankinimų. Visai kaip 1992-aisiais. Gal dar baisiau.

Verslininką ir jo žmoną banditai degino įkaitintu lygintuvu. Bandė sutuoktinius skandinti – nardino galvas į vandenį, išmėgino kitokius kankinimo būdus. Sadistai „smaginosi“ apie šešias valandas.

Policijos pareigūnai pradėjo tyrimą. Kol kas – jokių žinių. Nei apie įtariamuosius, nei apie užsakovus.

Nusižiūrėjo – „sutvarkys“

Nuo banditų nukentėjęs verslininkas, kalbėdamas su „Respublika“, prašė tik vieno: neminėti jo pavardės. Ne dėl savęs – dėl žmonos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kol tavęs neužkliudo, atrodo, kad žmogus, kurį tai palietė, kažkam kažkuo nusikalto. Kai susiduri pats, supranti, kad tai nesusiję su kaltumu ar nekaltumu. Tai susiję su kažkieno suteikiama informacija, kad tu gali būti pinigų mokėtojas“, – sakė verslininkas.

Kaunietis įsitikinęs: jei banditai tave nusižiūrėjo, anksčiau ar vėliau jie tave „sutvarkys“. „Čia nepagelbės nei policija, nei „Jungtis“ (viena iš saugos firmų, paminėta kaip sinonimas visoms – red. past.), nei kas kitas. Tu, tavo šeimos nariai ar giminaičiai vis tiek būsite „paimti“, – teigė vyras.

REKLAMA

Jo manymu, tai gresia kiekvienam, kuris „uždirba daugiau kaip 1000 litų per mėnesį“.

Banditai siekia įbauginti

Tai, kas vyksta dabar, verslininkui primena 1992-1994 m. Ypač kai banditai griebiasi kankinimų.

„Jie nori palaužti tave. Kad bijotum skųstis, bijotum kvėpuoti. Gal jie nori, kad tu išvažiuotum iš Lietuvos ir nekeltum jokios grėsmės. Manau, didžioji dalis žmonių jau yra palūžę“, – šiurpią nuomonę dėstė verslininkas.

O ką policija?

„Ką policija. Manau, Specialiųjų tyrimų tarnyba dabar dirba maždaug 80 proc. savo galimybių. O policija – gal kokius 20-30 proc. Jeigu sujungtume tuos pajėgumus, gal būtų ir neblogai“, – svarstė kaunietis.

REKLAMA

Jo žodžiais, siekiant teigiamo rezultato policijai jokiu būdu negalima mažinti atlyginimų. „Tai, manau, vienintelis variantas mums. Kad čia liktume ir neišvažiuotume į užsienį. Reikia didinti policininkams algas, kelti šios profesijos prestižą. Reikia siekti, kad išvažiuotų nusikaltėliai. Išgrūsti juos iš čia“, – kalbėjo verslininkas, kuris, „Respublikos“ žiniomis, ir pats, savo kanalais, mėgina nustatyti jį užpuolusius asmenis ar užsakovus.

Puikiai pasirengę

Spalio 10-ąją įvykdytas dar vienas gerai suplanuotas antpuolis prieš verslininką, vieną turtingiausių Lietuvos kolekcininkų, Vilniuje gyvenantį Aleksandrą Balyko. Nusikaltėlių grobis – turtas, įvertintas maždaug 4,5 milijono litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Banditai buvo apsirengę policininkų uniformomis. Patys pareigūnai vėliau pripažino, kad to nebuvo jau keletą metų. Gal net ir nuo tų laikų, kai Lietuvoje siautėjo policininkų uniformomis persirenginėti mėgę Panevėžio „tulpiniai“.

Banditai turėjo kaukes, radijo ryšio priemones. A. Balyko neabejoja: jie puikiai žinojo, kad apiplėšimo metu jo nebus namie. Verslininkas buvo užsienyje.

Iš pradžių nusikaltėliai sustabdė 22 m. A. Balyko sūnaus vairuojamą automobilį. Vaikiną surakino antrankiais, įmetė į bagažinę, nuvežė į mišką. Čia, sukiodami jam rankų pirštus ir daužydami lazda, atėmė garažo pulto raktus.

REKLAMA

Grįžę į verslininko namus, kuriuose miegojo jo žmona ir 17 m. sūnus, banditai įsiveržė vidun. Moteriai surišo rankas ir kojas, priešintis bandžiusiam nepilnamečiam sūnui smogė į veidą, irgi surišo virvėmis.

Žmonės iki šiol nežino, kiek buvo nusikaltėlių. Jie mano, kad apie dešimt – o gal ir daugiau.

Problema – nutekanti informacija

Vis dėlto A. Balyko nesako, kad grįžta senieji laikai. „Mes jau pergyvenome laikus, kai buvo išties sunku, kai pareigūnai negalėjo sutramdyti nusikaltėlių. Nemanau, kad jie grįžtų“, – „Respublikai“ tvirtino kolekcininkas. Taip, sakė jis, pastaruoju metu rezonansinių apiplėšimų padaugėjo. „Tačiau manau, kad policijoje dirba profesionalai. Pasitikiu jais“, – sakė verslininkas.

REKLAMA

Jo nuomone, žmonės turėtų patys labiau rūpintis savo saugumu. Ne tik savo, bet ir kaimynų – kaip yra Vakarų Europos šalyse. „Mes dar nepripratome gyventi budriai“, – konstatavo A. Balyko.

Todėl dėl plėšikų antpuolio jis visų pirma linkęs kaltinti save. Savo atvirumą. A. Balyko sako bendravęs su visokiais žmonėmis: nuo ministrų, Seimo narių iki žmonių „iš dugno“. Nesistengęs slėptis, slapukauti, gal todėl ir sulaukęs „svečių“.

„Juk tarp nusikaltėlių netrūksta ir protingų žmonių. Jie negaili nei laiko, nei priemonių. O svarbiausia, kad jiems prieinama arba nuteka informacija. Štai kur viena iš didžiausių problemų“, – mano verslininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tie dalykai tikrai kelia nerimą“


– Kas vyksta Lietuvoje? Grįžtame į 1992-uosius? – paklausė „Respublika“ Kriminalinės policijos biuro viršininko Algirdo Matonio.

– Nėra taip, kad padėtis iš esmės pasikeitė tik dabar, kad ji nėra kontroliuojama, kad vyksta baisūs procesai. Tačiau iš tikrųjų kartkartėmis fiksuojami smurtinių nusikaltimų proveržiai, kurie sutampa su tam tikrų grupių susidarymu. Kol jos neužkardomos, nesulaikomos.

– Tai vis dėlto grįžtame?

– Taip tikrai nesakyčiau. Padėtis kontroliuojama. Tačiau išties yra plėšimų, vagysčių, nukreiptų į prabangiai gyvenančius žmones. Aš irgi girdėjau, kad kai kurie verslininkai nesijaučia saugūs, mano, jog kažkas organizuotai veikia prieš juos. Esą vos ne pagal turtingiausių žmonių sąrašus, kuriuos paviešina žiniasklaida. Iš tikrųjų atrankos parametrų yra visokių.

REKLAMA

– O ką daro policija?

– Tikslingai dirba. Bet rezultatai neateina per dieną. Be to, padėtis sietina su tuo, kad iš užsienio grįžta žmonės. Kaip grįžta normalūs, tai ir tie, kurie linkę daryti nusikaltimus. Todėl dirbame tarptautiniais kanalais, stengiamės matyti jų kelius, kontroliuoti. Sakyti, kad yra visiška savivalė, tikrai negalima. Apskritai manau, kad greitai galėsime kalbėti apie rezultatus, paskutinių įvykių – taip pat.

Neretai ir iš verslininkų girdime, esą Lietuvoje siaučia viena grupė, turinti informacijos, iš teisėsaugos taip pat, kad jie kvalifikuoti, kone turi analitinius padalinius. Tikrai taip nėra.

REKLAMA

– O kas yra?

– Būna smurto, bet ne visada. Kitas dalykas – nusikaltėliai taip nori vieni prieš kitus pasirodyti. Taip jau su Panevėžio „tulpiniais“ buvo. Kas pirmas šaus, kas pirmas suduos. Tie dalykai tikrai kelia nerimą. Tačiau dabar mes juos aukščiausiu lygmeniu analizuojame. Kasdien dėliojama, yra stipriai dirbama. Jei prieš kokius metus tai atrodė tarsi nugesinta banga, matyt, dabar užaugo naujos kartos, kurias turime stabdyti. Ta kryptimi ir dirbame.



Keli faktai

2008 07 10 - būrys banditų įsiveržia į Kauno verslininko namus, kankina jį ir jo žmoną.

2008 10 10 - policininkais persirengę banditai užpuola Vilniaus kolekcininko šeimą, iš namų pagrobia vertybių, įvertintų 4,5 mln. litų.

REKLAMA
REKLAMA

2008 11 08 - apvagiamas Vilniaus rajone gyvenančio verslininko namas, nuostoliai siekia 50 tūkst. litų. Tą pačią dieną apvagiamas kitas Vilniaus rajone gyvenančio verslininko namas, nuostoliai panašūs.

2008 11 15 - nusikaltėliai įsibrauna į verslininko Andriaus Janukonio namus. Šeimininkas išvykęs, įsibrovėlius domina seife laikomos vertybės.

2008 11 15 - keturi nusikaltėliai Vilkaviškyje išvelka iš automobilio verslininką Kazimierą Paulauską, išsiveža jį į mišką. Prieš tai verslininkas buvo reketuojamas.

Tomas Beržinskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų