REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ekonominės rizikos padidėjimas, kurį išprovokavo įtampa prekybos santykiuose ir kylantys įsiskolinimo lygiai, Tarptautinį valiutos fondą (TVF) paskatino pabloginti pasaulio ūkio augimo šiais ir kitais metais prognozes.

Ekonominės rizikos padidėjimas, kurį išprovokavo įtampa prekybos santykiuose ir kylantys įsiskolinimo lygiai, Tarptautinį valiutos fondą (TVF) paskatino pabloginti pasaulio ūkio augimo šiais ir kitais metais prognozes.

REKLAMA

Atsižvelgęs į tai, kad pasaulio prekybos augimas dėl JAV ir Kinijos prekybos karo turėtų gerokai sulėtėti, TVF pasaulio bendrojo vidaus produkto (BVP) prieaugio 2018 ir 2019 metais prognozes sumažino po du dešimtadalius iki 3,7 proc., parodė Fondo paskelbta ketvirtinė ataskaita apie pasaulio ekonomikos augimo perspektyvas.

Palyginti su liepos mėnesio ataskaita, buvo pablogintos besivystančios ekonomikos šalių BVP augimo šiais ir kitais metais prognozės, taip pat JAV ir Kinijos ūkio augimo 2019 metais prognozės.

TVF įspėjo, kad įvairi rizika, į kurią buvo atkreiptas dėmesys ankstesnėse ataskaitose, „labiau išryškėjo arba iš dalies pasitvirtino“ realiajame pasaulyje

REKLAMA
REKLAMA

Dėl skatinamojo poveikio, kurį užtikrino mokesčių sumažinimas ir išlaidų politika, dominuojanti JAV ekonomika kol kas išvengė neigiamų padarinių, tačiau iki 2020 metų tas poveikis išnyks, prognozuoja Fondas.

REKLAMA

Tuo tarpu prekybos ginčai, kuriuos įžiebė JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) ir dėl kurių didieji prekybos partneriai vieni kitiems nustatė įvairius muitus, daro neigiamą poveikį Kinijai, kitiems Azijos ūkiams ir labiau pažeidžiamoms šalims, tokioms kaip Argentina ir Turkija, taip pat Brazilija, pažymima TVF ataskaitoje.

Fondas pablogino ir euro zonos bei Didžiosios Britanijos ūkio augimo prognozes.

Ataskaitoje taip pat įspėjama, kad augimo tempas „kai kuriuose stambiuose ūkiuose galbūt jau buvo pasiekęs aukščiausią lygį“.

Didėjantis protekcionizmas

„Rizika, galinti slopinti pasaulio ekonomikos augimą, per pastaruosius šešis mėnesius padidėjo, o galimybių, jog gali būti augimą didinančių staigmenų, sumažėjo“, – pažymėjo TVF.

REKLAMA
REKLAMA

Vieną didžiausių iššūkių pasaulio ekonomikai kelia didėjanti prekybos įtampa, nes „protekcionistinės kalbos vis dažniau virsta veiksmais“, įskaitant importo muitus, kuriuos D. Trumpas nustatė 250 mlrd. JAV dolerių vertės kiniškoms prekėms, taip pat aliuminiui, plienui ir kitiems produktams visame pasaulyje.

TVF įspėja, kad neapibrėžtumas, kuris atsirado dėl prekybos ginčų, „įmones gali paskatinti atidėti arba atsisakyti kapitalo išlaidų, taigi gali sulėtėti investicijų ir paklausos augimas“.

Fondas neatmeta galimybės, kad, šalims nebendradarbiaujant, prekybos įtampa galėtų padidėti tiek, kad galėtų kilti sisteminė rizika.

Naujausiais TVF skaičiavimais, pasaulio prekybos apyvarta šiemet padidės 4,2 proc., nors dar liepos mėnesį buvo prognozuotas 4,8 proc. augimas, o balandį – beveik vienu procentiniu punktu didesnis prieaugis. Prekybos apyvartos augimo 2019 metais prognozė buvo sumažinta puse procentinio punkto iki 4 procentų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Fondas ragina vyriausybes sutelkti dėmesį į politiką, kuri galėtų padėti plačiau išnaudoti ekonomikos augimo duodamą naudą ir spręsti didėjančio nepasitikėjimo institucijomis problemą. TVF taip pat ragina vengti „protekcionistinės reakcijos į struktūrinius pokyčius“.

Fondas pabrėžia, jog būtina ieškoti „bendradarbiavimu pagrįstų sprendimų“, kurie padėtų palaikyti prekybos augimą, nes „tai tebėra būtina siekiant išsaugoti pasaulio ekonomikos plėtrą ir ją spartinti“.

JAV ir Kinijai kylančios problemos

TVF prognozuoja, kad JAV BVP šiemet padidės 2,9 proc., kitąmet augimas sulėtės iki 2,5 proc., o 2020 metais – iki 1,8 procento.

REKLAMA

Tačiau JAV mokesčių sumažinimas ir išlaidų didinimas – o šios priemonės paspartino ekonomikos augimą ir padėjo kompensuoti aštrėjančio prekybos konflikto poveikį – gali sukelti netikėtą „infliacijos staigmeną“ ir savo ruožtu paskatinti spartesnį negu tikimasi JAV palūkanų normų kilimą, įspėja Fondas.

Federalinio rezervo sistema (FRS) jau yra ne kartą padidinusi palūkanų normas ir tai didina spaudimą besivystančios rinkos ekonomikos šalims, nes, investuotojams ieškant didesnės grąžos, skatina kapitalo nutekėjimą. Kartu didėja skolinimosi kainos.

Dėl JAV skatinamųjų priemonių taip pat didėja „jau netvari“ valstybės skola ir biudžeto deficitas ir tai pakirs ekonomikos augimą ateityje, įspėjama Fondo ataskaitoje.

REKLAMA

TVF skaičiuoja, kad vidutiniu laikotarpiu JAV ekonomikos augimo tempas gali sulėtėti ik mažiau nei 1,4 procento.

Tuo tarpu konfrontacija prekyboje ypač kenkia Kinijai, kurios BVP augimas šiemet turėtų sulėtėti iki 6,6 proc., o kitąmet – iki 6,2 procento. Palyginti su ankstesnėmis TVF prognozėmis, naujosios prognozės yra po 0,2 procentinio punkto mažesnės.

Tačiau skatinamosios priemonės, kurių imsis Pekinas, greičiausiai sušvelnins muitų poveikį.

O žvelgiant toliau į ateitį, Kinijos ekonomikos augimas turėtų laipsniškai sulėtėti iki 5,6 proc., nes šalies vyriausybė pereina prie „tvaresnio augimo kelio“ ir siekia mažinti finansinę riziką, pažymėjo TVF.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų