REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
14
(nuotr. SCANPIX)

Mes jau seniai bandome įsivaizduoti, kaip atrodys mūsų planeta, kai dėl nelaimės, klimato kaitos ar branduolinio karo išnyks gyvybė, o aplinka bus suniokota.

14

Mes jau seniai bandome įsivaizduoti, kaip atrodys mūsų planeta, kai dėl nelaimės, klimato kaitos ar branduolinio karo išnyks gyvybė, o aplinka bus suniokota.

REKLAMA

Paslėpta kalne, atokioje saloje tarp žemyninės Norvegijos ir Šiaurės ašigalio, maždaug 122 metrų gylyje, o pasaulinė sėklų saugykla sukurta tam, kad mus išgelbėtų, jei taip atsitiktų, rašo „Tech Insider“.

Joje saugomos vertingos viso pasaulio pasėlių sėklos. Neseniai dėl Sirijos pilietinio karo ji pirmą kartą padėjo žmonijai. Saugykla nėra atvira visuomenei.

Pasak grupės „The Crop Trust“, atsakingos už pasaulinę sėklų banko sistemą, Svalbardas yra šiauriausia vieta pasaulyje, į kurią vis dar reguliariai atskrenda lėktuvai.

Jis yra daugiau nei 122 m virš jūros lygio, o ore yra mažai drėgmės. Kadangi saugykla yra palaidota amžinajame įšale, ji gali išlikti užšalusi mažiausiai 200 metų, net jei dingtų elektra.

REKLAMA
REKLAMA

Saugykloje yra sėklų iš daugiau nei 60 institucijų ir beveik visų pasaulio šalių. Sėklos surinktos iš daugiau nei 1500 pasaulinių genų bankų, kuriuose saugomi visų regionų kultūrų sėklų mėginiai.

REKLAMA

Atsarginiai mėginiai siunčiami į Svalbardą, jei nelaimė sugadintų mėginius sėklų bankuose. Tokiu būdu išsaugoma genetinė viso pasaulio pasėlių įvairovė.

Sėklų mėginiai siunčiami į Svalbardą didelėse dėžėse, kurios nuskenuojamos rentgeno spinduliais, kai patenka į salą, siekiant įsitikinti, kad viduje nėra nieko kito, tik sėklos.

Stogas ir dalis pastato fasado yra meno kūrinys su Dyveke Sanne sukurta šviesos instaliacija, nes visi Norvegijos viešieji pastatai privalo būti papuošti menu.

Yra penkios durys su kodinėmis spynomis, pro kurias turi praeiti visi norintys patekti į saugyklą. Be to, „The Crop Trust“ teigia, kad baltieji lokiai, kurių saloje yra daugiau nei žmonių, suteikia papildomo „saugumo“.

REKLAMA
REKLAMA

Temperatūra viduje palaikoma iki -18 laipsnių Celsijaus, pakankamai šalta, kad uždarytos sėklos išliktų gyvybingos – kai kuriais atvejais – tūkstančius metų.

Saugykloje yra daugiau nei 860 000 mėginių, surinktų nuo Svalbardo atidarymo 2008 m. Kiekviename mėginyje yra 500 sėklų. Tačiau trijose pagrindinėse saugyklos patalpose yra pakankamai vietos, kad būtų galima laikyti 4,5 milijono mėginių, o tai būtų daugiau nei 2 milijardai sėklų.

Sėklos atvyksta sandariai uždarytos folijoje ir laikomos sandariose dėžėse, kad nesugestų.

2015 m. ICARDA sėklų bankas, buvęs Sirijoje, pirmiausia išėmė mėginius iš saugyklos, kad galėtų perkelti ir atkurti savo sėklų banką, kuris buvo sugadintas karo metu.

Tai parodė, kad saugykla gali atlikti savo funkciją, tačiau tikimės, kad artimiausiu metu nereikės dar vieno išėmimo. „Tai parodo, kodėl mes ją pastatėme“, – mano kolegei Lydia Ramsey sako Cary Fowler. – Tos kolekcijos praradimas būtų nepakeičiamas... Sakau žmonėms, kad tai puiki istorija – liūdna – apie sėklų saugyklą, veikiančią kaip draudimo garantija.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų