• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ne vienas susiduria su per žemo kraujo spaudimo problema. Tai būsena, kuomet galima pajusti galvos svaigimą, silpnumo ar nuovargio jausmą, galintį neprastai apkartinti kasdienybę ir produktyvumą. Vis tik yra būdų, kaip padėti sau ir pakelti per žemą kraujo spaudimą.

Ne vienas susiduria su per žemo kraujo spaudimo problema. Tai būsena, kuomet galima pajusti galvos svaigimą, silpnumo ar nuovargio jausmą, galintį neprastai apkartinti kasdienybę ir produktyvumą. Vis tik yra būdų, kaip padėti sau ir pakelti per žemą kraujo spaudimą.

REKLAMA

Savo žiniomis apie metodus, kaip pakelti žemą kraujospūdį, dalijosi vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ vaistininkė Elvyra Ramaškienė.

Kodėl kraujospūdis būna žemas?

Pirmiausia ji atskleidė, kodėl kai kurių žmonių kraujospūdis gali būti per žemas. Pasak jos, tokia būklė turi savo pavadinimą – hipotenzija.

REKLAMA
REKLAMA

„Ši būklė gali gali laikinai pasireikšti persirgus ūmiomis ar lėtinėmis infekcinėmis ligomis, patyrus nervinę įtampą, sutrikus kraujotakai. Prie to gali prisidėti netinkama mityba ar hormonų pokyčiai.

REKLAMA

Be to, kai kurie vaistai – ypač šlapimą varantys ar kraujospūdį mažinantys – gali sukelti hipotenziją“, – aiškino specialistė.

Ji pridėjo, kad per žemas kraujospūdis gali pasireikšti ir tiems, kurie intensyviai sportuoja, savo laiką leidžia kalnuose, esant lėtiniam apsinuodijimui, sergant nervų sistemos ligomis ar infekcijomis.

Vis tik tai – ne vieninteliai veiksniai, galintys sukelti per žemą kraujo spaudimą. Taip pat didesnę riziką pasireikšti hipotenzijai turi tie, kurie turi antsvorio arba staiga neteko daug kūno svorio.

REKLAMA
REKLAMA

„Be to, ūminė hipotenzija gali pasireikšti po infarkto, netekus daug kraujo, esant ūminiam širdies ir kraujagyslių nepakankamumui ar sunkiai infekcinei ligai“, – savo pastebėjimais dalijosi specialistė.

Žemo kraujo spaudimo simptomai ir pasekmės

Vaistininkė taip pat pasakojo, kad per žemas kraujo spaudimas save gali išduoti keliais ženklais, kurie trukdo gyventi įprastą ir produktyvų gyvenimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, šie ženklai apsunkina kasdienybę, jaučiamės ne tokie darbingi, pavargę. Taip pat gali pasireikšti šalčio pojūtis, o kartasi – netgi alpimo grėsmė.

„Žemo kraujospūdžio simptomai dažniausiai susiję su nepakankamu kraujo pritekėjimu į smegenis ir kitus organus. Vienas dažniausių požymių – galvos svaigimas, ypač atsistojus iš gulimos ar sėdimos padėties.

REKLAMA

Taip pat žmonės gali jaustis silpni, pavargę, jiems sunkiau susikaupti. Dažnai pasitaiko šalčio pojūtis galūnėse, neryškus matymas, netgi alpimo grėsmė“, – sakė specialistė.

E. Ramaškienė atkreipė dėmesį ir į tai, kokią žalą organizmui gali padaryti ilgalaikis ir nekontroliuojamas hipotenzijos pasireiškimas.

Ji dėstė, kad šie simptomai gali pradėti rimtai trukdyti gyvenimo kokybei bei sukelti rimtų pasekmių sveikatai, su kuriomis kovoti gali būti dar sudėtingiau.

REKLAMA

„Nors kai kuriems žmonėms žemas kraujo spaudimas nesukelia jokių problemų, ilgai trunkanti hipotenzija, ypač jei ji pasireiškia simptomais, gali sutrikdyti gyvenimo kokybę ir net sukelti rimtų sveikatos pasekmių.

Dėl prasto organų aprūpinimo krauju gali sutrikti smegenų, inkstų ir širdies veikla. Padidėja griuvimų ir traumų rizika dėl alpimo ar svaigulio, ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Be to, nuolatinis nuovargis ir prasta koncentracija gali trukdyti darbui, mokymuisi ir kitai kasdienei veiklai“, – įspėjo ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Žemo kraujo spaudimo pakėlimas mitybos pagalba

E. Ramaškienės pasiteiravus, kokiais būdais galima sau padėti pakelti per žemą kraujo spaudimą, vienu iš jų ji įvardijo tinkamos mitybos parinkimą.

Pasak pašnekovės, yra tam tikri maisto produktai, kurie gali pagelbėti stabilizuojant kraujospūdį, tad vertėtų daugiau jų įtraukti į savo meniu.

REKLAMA

„Tinkama mityba gali padėti stabilizuoti kraujospūdį. Pirmiausia, svarbu vartoti pakankamai skysčių, nes jei organizmui trūksta vandens, sumažėja kraujo tūris ir kraujospūdis. Taip pat patariama nevengti druskos, nebent gydytojas rekomendavo kitaip.

Druska gali būti naudinga mūsų sveikatai – ji sulaiko skysčius organizme ir gali padidinti spaudimą. Tad esant staigiam spaudimo kritimui, galima užberti šiek tiek druskos ant liežuvio arba suvalgyti kažką sūraus“, – patarė specialistė.

REKLAMA

Ji taip pat pasakojo, kad naudos galima gauti į savo mitybą įtraukus maisto produktų, kurie turi tam tikrų organizmui reikalingų medžiagų.

Anot jos, tie produktai, kuriuose yra gausu kalio, vitamino B12 ir geležies, yra labai naudingi susiduriantiems su hipotenzija.

„Į racioną verta įtraukti produktus, kuriuose gausu kalio, vitamino B12 ir geležies, pavyzdžiui, kiaušinius, mėsą, žuvį, žalialapes daržoves.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kartais padeda puodelis kavos ar stiprios arbatos – kofeinas laikinai pakelia kraujospūdį, tačiau šių gėrimų nereikėtų vartoti per daug“, – sako ji.

Žemo kraujo spaudimo pakėlimas fizinės veiklos pagalba

Dar vienas patarimas, galintis padėti kovojantiems su hipotenzija, – aktyvesnė fizinė veikla. Pasak E. Ramaškienės, naudos iš jos galima gauti, tačiau svarbu parinkti tinkamą krūvį.

REKLAMA

Pasak jos, pernelyg intensyvios treniruotės gali pakenkti, tačiau lengvas organizmo stiprinimas turi palankų poveikį žemam kraujo spaudimui.

„Fizinis aktyvumas teigiamai veikia kraujospūdį, tačiau svarbu pasirinkti tinkamą krūvį. Reguliari, vidutinio intensyvumo veikla – pavyzdžiui, vaikščiojimas, plaukimas, tempimo pratimai ar joga – gerina kraujotaką, stiprina širdies raumenį ir padeda palaikyti kraujospūdžio balansą.

REKLAMA

Judėjimas skatina kraujo grįžimą iš galūnių į širdį, o tai ypač svarbu norint sumažinti hipotenzijos simptomus. Tačiau reikėtų vengti per intensyvių treniruočių ar staigių padėties pokyčių, kurie gali dar labiau sumažinti spaudimą“, – įspėjo pašnekovė.

Specialistė pridėjo, kad tam tikrais atvejais, kuomet mityba ir fizinis krūvis nepadeda, vertėtų sunerimti ir kreiptis į gydytojus.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, tuomet yra skiriami vaistai, kurie gali padėti stabilizuoti spaudimą ir pagerinti gyvenimo kokybę:

„Kai kuriais atvejais vaistai gali būti reikalingi, tačiau tik tuomet, kai kraujospūdis labai žemas ir sukelia rimtų sveikatos sutrikimų ar trukdo kasdieniam gyvenimui.

Tokiais atvejais gydytojas gali paskirti vaistų, kurie skatina kraujagyslių susitraukimą arba padeda organizmui sulaikyti daugiau skysčių.

Kaip dar galima padėti sau pakelti kraujo spaudimą?

Galiausiai, vaistininkė E. Ramaškienė pasidalijo keliais praktiniais patarimais, kurie gali padėti siekiant pakelti nukritusį kraujospūdį.

Anot jos, mityba ir fizinis aktyvumas – tai ne vieninteliai būdai, galintys atnešti naudos.

„Be mitybos ir fizinio aktyvumo, yra ir kitų būdų padėti organizmui. Pavyzdžiui, miegas su šiek tiek pakelta galvūgalio dalimi gali sumažinti naktinį kraujospūdžio kritimą. Taip pat kompresinės kojinės padeda palaikyti kraujo tekėjimą iš kojų į širdį.

Rekomenduojama vengti ilgo stovėjimo vienoje vietoje, staigių padėties pokyčių, karštų vonių ar pirties. Alkoholis taip pat gali pabloginti situaciją, nes jis plečia kraujagysles“, – pasidalijo ji.

Vis tik svarbiausia, pasak jos, yra rūpintis savo bendra sveikata: leisti sau gerai išsimiegoti, sumažinti stresą ir būti atidiems kūno siunčiamiems signalams.

REKLAMA
daug prirašyta ,galima ir trumpiau tas pats per ta patį
Reikia įkalti 100-tą ir kompresija iškarto pakils
Tu gal jau kreipkis į medikus kol nevėlu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų