REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinės Karalystės Nacionalinė sveikatos tarnyba įspėja, kad juodasis pelėsis gali rimtai pakenkti kvėpavimo takams ir imuninei sistemai. Štai keletas simptomų, į kuriuose verta atkreipti dėmesį, ir patarimai, kaip atsikratyti pelėsiu.

Jungtinės Karalystės Nacionalinė sveikatos tarnyba įspėja, kad juodasis pelėsis gali rimtai pakenkti kvėpavimo takams ir imuninei sistemai. Štai keletas simptomų, į kuriuose verta atkreipti dėmesį, ir patarimai, kaip atsikratyti pelėsiu.

REKLAMA

JK namuose aptinkamas dažnai, juodasis pelėsis gali kelti rimtą pavojų žmonių sveikatai, o gyvenimo su juoduoju pelėsiu pasekmės gali būti labai liūdnos. Šis grybelis, vadinamas stachybotrys chartaruma, klesti aukšto vandens lygio vietovėse. Ypač gerai jam sekasi žiemą, kai žmonės mažiau vėdina namus, šildymas yra įjungtas, o langai uždaryti, rašoma mirror.co.uk.

Pelėsis pradeda formuotis kaip tiesioginė kondensacijos pasekmė – kai šiltas ir drėgnas oras kontaktuoja su vėsesniu ir sausu oru. Kondensaciją pastebėti nesunku – aiškus to ženklas yra rytais aprasoję langai. Pastatų inžinerijos technologijų specialistas Graeme Foxas sako, kad pelėsis gali sukelti alergines reakcijas, astmos priepuolius ir pasunkinti jau esamas plaučių ligas. Štai viskas, ką apie reikia žinoti apie juodąjį pelėsį.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip juodasis pelėsis gali pakenkti sveikatai

Juodasis pelėsis kenkia ne tik pastato būklei, bet ir jo gyventojų sveikatai. Problemos pradeda reikšti tiems, kurie kvėpuoja pelėsiais. Pelėsis padidina čiaudulio, infekcijų, slogos, akių dirglumo bei kvėpavimo takų problemų tikimybę. Kai kuriems užtenka tiesiog paliesti ar įkvėpti pelėsio sporų, kad vieniems prasidėtų astmos priepuolis ar alerginė reakcija, o kiti imtų čiaudėti, sloguoti, skųstis akių dirglumu ar odos bėrimu. Drėgmė ir pelėsis taip pat gali pakenkti imuninei sistemai – tai neleidžia organizmui tinkamai kovoti su ligomis.

REKLAMA

Pelėsio pavojai yra ženklesni tam tikroms žmonių grupėms, o būtent:

Kūdikiams ir vaikams

Vyresnio amžiaus žmonėms

Sergantiems odos ligomis, pavyzdžiui, egzema

Sergantiems kvėpavimo takų ligomis, pavyzdžiui, alergijomis ar astma

Turintiems silpnesnę imuninę sistemą, pavyzdžiui, gydomiems chemoterapija

Namuose esantis pelėsis gali turėti labai rimtų pasekmių gyventojų sveikatai – gali sukelti astmos priepuolius, alergines reakcijas, sustiprinti jau esamas plaučių ligas, teigia G. Foxas. Pelėsio sporos formuojasi dėl drėgmės ir drėgno oro, o šią problemą dažnai galima pašalinti gera ventiliacija, kuri visų pirma neleidžia susiformuoti ore esančioms pelėsio sporoms ir jas išsklaido joms pradėjus formuotis.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip atsikratyti juodojo pelėsio

Jei manote, kad į jūsų namus įsimetė juodasis pelėsis, būtina visais įmanomais būdais jį pašalinti. Ekspertai sako, kad svarbiausia yra gera ventiliacija, ypač žiemą. Kuo ilgiau juodasis pelėsis bus namuose, tuo didesnė tikimybė, kad problema bus vis didesnė, pelėsį pašalinti bus sunkiau ir jis sukels rimtesnių sveikatos problemų.

G. Foxo teigimu, jei kambarys yra drėgnas, pavyzdžiui, vonia ar virtuvė, svarbus dėmesį sutelkti ten. Jis sako: „Tos vietos, kuriose būna daugiau drėgno oro – vonios bei virtuvės, nes ten naudojamas vanduo, ore sklando garai. Šiose namų vietose reikėtų turėti pilnai veikiančią ventiliacijos sistemą, kuria turėtų pasirūpinti profesionalas, kad visų pirma drėgmė čia nesiformuotų“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau jeigu pelėsis jau susidarė, jums gali padėti kelios naminės priemonės. Arbatmedžio aliejus yra naudingas būdas atsikratyti pelėsio, tiesiog sumaišykite du arbatinius šaukštelius su maždaug 500 ml vandens ir supilkite į purškimo buteliuką. Palikite valandai po purškimo, prieš nuvalydami.

Acto rūgštinės savybės padeda gana lengvai nuvalyti pelėsius. Supilkite neskiestą baltąjį actą į purškimo buteliuką ir išpurkškite actą ant supelijusio paviršiaus, tada palikite valandai. Galiausiai nuvalykite vietą vandeniu ir leiskite paviršiui išdžiūti.

Taip pat į pagalbą galite pasitelkti ir citriną. Citrinos žinomos kaip vienas rūgščiausių vaisių, todėl nenuostabu, kad šis vaisius yra vienas iš geriausių, kai bandoma atsikratyti pelėsio. Pelėsio paveiktas vietas užpilate citrinos sultimis. Po to tiesiog nuvalykite drėgnu rankšluosčiu.

Vandenilio peroksidas dažniausiai randamas vaistinėlėse, tačiau žmonės turėtų būti atsargesni su šiuo tirpalu. Vandenilio peroksidas yra priešgrybelinis, antivirusinis ir antibakterinis tirpalas, randamas daugumos namuose. Galite saugiai jį naudoti ant įvairių paviršių, tokių kaip virtuvės prietaisai ir stalviršiai, vonios kambario įranga. ir vonios, kietos grindys ir net tam tikri sienų paviršiai. Pirmiausiai peroksidą išbandykite ant mažiau matomas sienos dalies, kad įsitikintumėte, jog jis nepakeis sienos spalvos. Ant pelėsio užtepkite peroksido ir palikite 10 minučių. Po to tiesiog nuvalykite.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų