REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Ukraina penktadienį ketina pasirašyti Kremliaus palaikomą paliaubų susitarimą su prorusiškais sukilėliais, kuris gali sustabdyti jau beveik penkis mėnesius vykstantį kraujo liejimą, tačiau nesėkmė taikos procese gali lemti naujas Vakarų šalių sankcijas Rusijai.

 Ukraina penktadienį ketina pasirašyti Kremliaus palaikomą paliaubų susitarimą su prorusiškais sukilėliais, kuris gali sustabdyti jau beveik penkis mėnesius vykstantį kraujo liejimą, tačiau nesėkmė taikos procese gali lemti naujas Vakarų šalių sankcijas Rusijai.

REKLAMA

Tačiau dar prieš prasidedant taikos deryboms Baltarusijos sostinėje Minske, kautynės atsinaujino prie strategiškai svarbaus Ukrainos šiaurės rytinio uostamiesčio Mariupolio, tapusio nauju karštuoju tašku konflikte, dėl kurio Vakarų santykiai su Rusija pašlijo labiausiai nuo Šaltojo karo pabaigos.

Naujienų agentūros AFP korespondentai taip pat pranešė praeitą naktį girdėję smarkų bombardavimą Donecke – rytinėje prorusiškų separatistų tvirtovėje. Besitęsiantys susirėmimai rodo, kad bet koks susitarimas nutraukti ugnį būtų itin trapus.

Pagal septynių punktų preliminarų taikos planą, kurį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pateikė šią savaitę po pokalbio telefonu su Ukrainos vadovu Petro Porošenka, siūloma atitraukti vyriausybės pajėgas iš Donecko ir Luhansko pramonės regionų didžiosios dalies.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau P.Porošenka sakė su „labai atsargiu optimizmu“ vertinantis galimybę grąžinti taiką konflikto krečiamoje šalyje ir žadėjo įsakyti sustabdyti kovos veiksmus iškart po to, kai tas susitarimas būtų pasirašytas per derybas, kurioms tarpininkauja Europos atstovai.

REKLAMA

„Dabar, kad pasiektume taiką ir stabilumą, reikia tik dviejų pagrindinių dalykų, – P.Porošenka sakė ketvirtadienį Velse vykstančio NATO viršūnių susitikimo kuluaruose. – Pirma – kad Rusija atitrauktų savo pajėgas; antra – kad uždarytų sieną (su Ukraina). Jeigu tai įvyks – užtikrinu jus, jog Ukraina ras taikų sprendimą per kelias dienas.“

NATO lyderiai išsakė tvirtą palaikymą Ukrainai per dviejų dienų susitikimą, kuriame daugiausiai dėmesio skiriama naujo Rusijos ekspansionizmo grėsmei.

Europos Sąjungos (ES) ir JAV pareigūnai sakė, kad naujos sankcijos Rusijai gali būti paskelbtos penktadienį, reaguojant į smarkiai padidintą Maskvos karinę pagalbą Ukrainos sukilėliams.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Philipas Hammondas (Filipas Hamondas) penktadienį nurodė, kad sankcijos galėtų būti atšauktos, jeigu būtų laikomasi paliaubų.

„Jeigu bus paliaubos; jeigu (susitarimas dėl paliaubų) bus pasirašytas ir vėliau įgyvendintas – tuomet galėsime svarstyti sankcijų atšaukimą“, – Ph.Hammondas sakė NATO viršūnių susitikime.

Tačiau dėl bet kokios paliaubų sutarties Ukrainai gyvybiškai svarbaus rytinio pramonės regiono statusas taptų neaiškus, o P.Porošenka gali būti kaltinamas, kad pasirašė savo vyriausybės kapituliaciją Rusijos pajėgoms.

Kai buvo išrinktas šių metų gegužę, P.Porošenka žadėjo sutriuškinti sukilimą, o jo misija atrodė artėjanti prie sėkmingos pabaigos. Tačiau Ukraina ir NATO praeitą savaitę pranešė, kad daugiau negu tūkstantis Rusijos karių įsiveržė į šalies teritoriją, lydimi sunkiosios karinės technikos ir palaikydami didelį sukilėlių kontrpuolimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panašu, kad dabar sukilėliai nusitaikė į Mariupolį, kurį užėmus Rusija atsivertų sausumos tiltas į Krymo pusiasalį, kurį Maskva aneksavo kovą.

„Patvirtintos paliaubos tikriausiai sulėtintų naujų ES ir JAV sankcijų įvedimą, – pažymėjo politinės rizikos konsultantų bendrovė „Eurasia Group“. – Tačiau mažai tikėtina, kad Rusija nutrauks palaikymą separatistams, o Vakarų vyriausybės tikriausiai eskaluos sankcijas ateinančiomis savaitėmis.“

Pagal V.Putino taikos pasiūlymą sukilėliai, kurie tvirtina kovojantys prieš rusakalbių diskriminaciją, esą vykdomą P.Porošenkos ir jo nacionalistinės vyriausybės, faktiškai įtvirtintų savo kontrolę regione, kuriame gyvena šeštadalis Ukrainos gyventojų ir kurio ekonomikos produkcija sudaro ketvirtadalį šalies eksporto.

REKLAMA

Kremliaus pateiktame paliaubų plane nurodoma, kad „Ukrainos ginkluotosios pajėgos turi būti atitrauktos tokiu atstumu, per kurį būtų neįmanoma apšaudyti gyvenamųjų vietovių, naudojant artileriją ir visų tipų salvinės raketų ugnies sistemas“.

Taip pat numatoma nustatyti „saugią zoną“, kuri, kaip sakė vienas sukilėlių derybininkas, turėtų leisti separatistams kontroliuoti teritorijas, siekiančias dviejų maištingųjų sričių pakraščius.

Pats P.Porošenko niekada nebuvo išdėstęs savo paliaubų sąlygų.

Tačiau tarp prezidento sąjungininkų didėja nepasitenkinimas, kurį atspindi premjero Arsenijaus Jaceniuko pastaba, jog V.Putinas parengė šį susitarimą, siekdamas vien „apdumti akis tarptautinei bendruomenei“ ir išvengti tolesnių sankcijų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų