REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į Maskvą, pas Putiną ir karą liaupsinantį patriarchą Kirilą, vyko Lietuvos stačiatikių bažnyčios kancleris Amvrosijus. Kaip sako pati pravoslavų bažnyčia – tartis dėl nepriklausomybės nuo Maskvos. Tačiau, aiškėja, kad nepriklausomybė gali būti tik skambus pavadinimas.

Į Maskvą, pas Putiną ir karą liaupsinantį patriarchą Kirilą, vyko Lietuvos stačiatikių bažnyčios kancleris Amvrosijus. Kaip sako pati pravoslavų bažnyčia – tartis dėl nepriklausomybės nuo Maskvos. Tačiau, aiškėja, kad nepriklausomybė gali būti tik skambus pavadinimas.

REKLAMA

Pavasarį atleisti dėl nepritarimo patriarchui Kirilui ir atsisakymo jo vardą garbinti pamaldose kunigai sako, kad Lietuvos stačiatikių bažnyčia žaidžia dviguba žaidimą: nori nuraminti Lietuvos visuomenę, vadindama bažnytinės savivaldos teisę nepriklausomybe, kuri iš tikrųjų jokios nepriklausomybės nereiškia. O esą ir atsiskirti nuo Maskvos Patriarcho nenori.

Rusijos stačiatikių bažnyčios vadovas, patriarchas Kirilas nuo pat pirmų dienų, kai Rusija užpuolė Ukrainą, šį karą palaikė. Ir tą daro visus 5 mėnesius. Štai ir liepos pradžios pamoksle nepaliauja kartoti apie tai, kaip Rusijai reikia pagalbos, ir kad nei ši šalis, nei Putinas niekam nieko blogo nepadarė:

REKLAMA
REKLAMA

„Šiandien mums labai reikia, kad Dievas būtų su mumis čia, Rusijos vakariniame pasienyje, tai labai jaučiasi. Daug kas šiandien sukilo prieš mūsų Tėvynę, bet mes žinome, kad mūsų Tėvynė niekam nepadarė nieko blogo. Prieš mus sukyla ne todėl, kad mes blogi, o todėl, kad mes kitokie.“

REKLAMA

Prieš savaitę Rusijos patriarchą Maskvoje aplankė antras pagal rangą po Metropolito Inokentijaus Lietuvos stačiatikių Bažnyčios asmuo – Trakų vyskupas Amvrosijus. Kaip sako pati stačiatikių bažnyčia, vyko ten išsikovoti daugiau nepriklausomybės nuo Maskvos. Rusijos pravoslavų bažnyčios oficialiame tinklalapyje buvo tik trumpas skelbimas apie priėmimą, su nedidele nuotrauka.

O antradienį Amvrosijus apie vizitą pasakoja žurnalistams. Paklaustas, kokius argumentus dėl naujų teisių bažnyčiai suteikimo išsakė patriarchui, Arkivyskupijos kancleris atsako.

REKLAMA
REKLAMA

„Aišku, aš pasakiau Patriarchui, kad jo tam tikri pasisakymai kelia tam tikrą susijaudinimą mūsų visuomenėje. Bet Patriarchas išsakė iš savo pusės, kad jo žodžiuose, kad kažką sako, jis niekur atvirai nepalaikė karo“, – sako Arkivyskupijos kancleris Amvrosijus.

Tačiau tai, kad Maskvos patriarchato vadovas atvirai palaiko karą ir Putiną – jokia paslaptis. Štai, kai Rusijos bombardavimas Ukrainoje tęsėsi jau mėnesį, Patriarchas Kirilas jį laimindamas dovanojo Rusijos gvardijos vadovui Zolotovui ikoną, kad šį jį „globotų“. O Zolotvas atsakė, kad ikonos palaiminimo pagalba Rusijos kariuomenė greitai įveiks savo specialios karinės operacijos Ukrainoje užduotis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pats Amvrosijus, paklaustas žurnalistų apie poziciją dėl karo, sako, kad jį smerkia.

„Jūs karą ar Rusijos veiksmus smerkiat? – Rusijos veiksmus, karą“, – sako Amvrosijus.

Į Maskvą vyskupas Amvrozijus vyko dėl bažnytinės savivaldos statuso suteikimo, kurį pats Amvrozijus, bei Stačiatikių bažnyčios bendruomenė vadina nepriklausomybe.

„Bažnyčia taps demokratiškesnė, nes sprendimuose, kurie bus priimami mūsų bažnyčios viduj, dalyvaus visi kunigai, kurie kartu su metropolitu darys tam tikrus sprendimus, manau, tai bus geriau mūsų bažnyčios labui, bei valstybės labui“, – kalba Amvrosijus.

Aiškėja naujos detalės

Tačiau yra abejojančių kilniais Lietuvos stačiatikių bažnyčios ir arkivyskupijos kanclerio Amvrosijaus tikslais. Pavasarį Metropolito Inokentijaus atleisti stačiatikių kunigai, kurie nepalaikė karo Ukrainoje, o taip pat ir Rusijos patriarcho pozicijos, ir jo vardą atsisakė minėti pamaldų metu, atskleidžia naujų detalių.

REKLAMA

Jie sako, kad mūsų stačiatikių bažnyčia ir jai atstovaujantis, vykęs į Maskvą, Amvrosijus, žaidžia dvigubą žaidimą – nori įtikti ir nuraminti Lietuvos visuomenę, neatsiribodamas nuo patriarcho Kirilo. Anot kunigo, jų vizito priežastis – bažnytinė savivalda iš tikrųjų nenumato jokios nepriklausomybės.

„Lietuvos visuomenei pasakyti, kad žiūrėkit, mes tikrai prieš Patriarcho tą poziciją ir t. t. ir mes būsim nepriklausomi. Kaip jau aiškinau, jokios nepriklausomybės nebus, ir nė nekvepia ja, bet labai gražiai skamba. Todėl, nuvažiavus ten į Maskvą visuomenė manys – va, žinot, mums reikia nepriklausomybės, savivaldos“, – sako atleistas kunigas Vitalijus Mockus.

REKLAMA

Pašnekovas tikina, kad keičiasi tik fasadas, kurio pagalba, Lietuvos visuomenei kuriama iliuzija, kad Lietuvos stačiatikiai atsiskiria ir su Maskva bendrų reikalų bus mažai. Tačiau ir Maskvos patriarchato statute nurodyta, kad gaunant savivaldos teisę, priklausomybė nuo Maskvos Sinodo menkai keisčiasi.

Išlieka paklusnumas Maskvos patriarchato vyskupų sinodui, įvairiuose žingsniuose reikalingas jo pritarimas. Pasikeičia vietinės bažnyčios pavadinimas, Metropolito titulas. Taip pat jis pasakoja, kad, kai rusai jau buvo užpuolę Ukrainą, bet jis ir kiti smerkiantys karą kunigai dar nebuvo atleisti, arkivyskupijos vadovai jiems sakė, kad šiai iliuzijai paskleisti ir bus vartojamas žodis – nepriklausomybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mums buvo pasakyta, kad kalbėdami apie va šitą lygį, kur keičiasi tik fasadas, mes būtinai vartosime žodį nepriklausomybė. Mes būsime nepriklausomi, ir taip toliau“, – aiškina V. Mockus.

Atleistas kunigas įsitikinęs – kalbantis su patriarchu, Amvrosijus nieko panašaus į tai, kad smerkia karą Ukrainoje ir nesutinka su patriarcho pozicija, nesakė.

„Aš įsitikinęs, kad nebuvo pasakyta, kad jo pozicija absurdiška. O buvo pasakyta – nes Lietuvos valdžia spaudžia, kitaip mums neišgyventi, kitaip būsim 5 kolona, ir mums reikia gelbėtis“, – tikina V. Mockus.

Kad arkivyskupijos kanclerio vizitas į Maskvą buvo parodomasis, sako ir kitas pavasarį suspenduotas kunigas, ir mini, kad toks pavyzdys jau įvyko ir bombarduojamoje Ukrainoje.

REKLAMA

„Ukrainos valdžia, prasidėjus karui, žvelgė į Maskvos patriarchatą ne tik kaip į religinę institucija, bet kaip ir į politinę instituciją ir Aukščiausioj Radoj buvo kalbų apie tai, kad apriboti, ar net uždrausti Maskvos patriarchato veiklą Ukrainoje, ir, reaguojant į tai, Maskvos patriarchas Kirilas leido bažnyčiai pasidaryti išorinius pokyčius – persivadinti į Ukrainos ortodoksų bažnyčią, kad nebūtų niekur žodžio Maskvos patriarchatas“, – kalba atleistas kunigas Gintaras Sungaila.

Atleisti kunigai po pavasarį kilusio skandalo kreipėsi į Konstantinopolio patriarchą, kad galėtų tapti šios metropolijos dalimi.

Juk net vyko i Maskva,o gal pas pati Vovka..Volodia. Liudna,kad kunigai kisasi i politika.,tai 5 kolona tesiasi..
...kaip penktoji,ira,ir bus,kol neišrausi su šaknimis..
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų