Vaikų artrito asociacijos viena iš įkūrėjų, šeimos gydytoja Rasa Isevičienė pasakoja, kad Lietuvoje yra palyginti mažai žinoma apie vaikų artritą, dėl to yra sukurta nauja asociacija – ji specializuosis teikiant pagalbą šeimoms ir būtent mažiesiems pacientams.
„Labai svarbu laiku pastebėti ir gydyti šią ligą, kad žinotų aplinkiniai, kaip jaučiasi vaikas, ką jis išgyvena. Suaugęs žmogus dažniausiai gali apibūdinti, ką jaučia vaikas ir mes juo tikime, o vaikas ne visada gali apibūdinti savo simptomus, būklę ir dar sau advokatauti – galbūt jis negali taip greitai bėgti ar atsistoti nuo suolo kaip bendraamžiai“, – pavyzdžiais kalba gydytoja.
Kaip atpažinti artritą ir daugiau naudingos informacijos apie šią klastingą ligą – naujienų portalo laidoje „Sveikatos DNR“, visą pokalbį rasite straipsnio pradžioje.
R. Isevičienė sako, kad vaikai kenčia ne tik dėl skausmo, bet ir psichologiškai, nes yra nesuprasti, neišgirsti. Žinoma, tėvams sunku patikėti, kad autoimuninė, neišgydoma liga gali būti diagnozuota būtent jų vaikui, dėl to R. Isevičienė siūlo vaikui skundžiantis sąnarių skausmais nedelsti ir kreiptis į gydytoją – taip pavyks rasti greičiausią ir tiksliausią atsakymą.
Ir nors artritas yra autoimuninė, neišgydoma liga, dažnai tuo bandoma pasinaudoti ir pacientų šeimoms įsiūlyti neva stebuklingai veikiančius tepalus, papildus ar kitokius preparatus. Dėl to labai svarbu nepasiduoti vilionėms internete ir pasitikėti gydytojų pateikiama moksline informacija.
Kas sukelia artritą – yra įvairių versijų.
„Dabar yra galvojama, kad yra genetinė predispozicija, greičiausiai paveldime geną, o to nustatyti ir ištirti daugeliu atveju nepavyksta ir nebandome, nes genetinių mutacijų, kurios gali išprovokuoti šią ligą yra ne viena. Dažniausiai šalia tos paveldėtos genetinės mutacijos gali prisidėti kažkoks faktorius: bet koks virusas, tarkime, gripo, kovido, tai gali būti bakterinė liga, vis tiek, vaikai serga ir anginomis, streptokokais, tai gali būti ir bakterija, kurios ilgesnį laiką nepastebėjome, ta pati Laimo liga, bet koks faktorius, kur imunitetas susidūrė ir turėjo įdėti pastangų, kad kovotų, imuninis atsakas išsikreipia ir pradedama kovoti prieš tuos audinius, prieš kuriuos nereikėjo kovoti“, – kalbėjo R. Isevičienė.
Ką naudinga žinoti diagnozavus artritą, kokie kasdienio gyvenimo pokyčiai gali prisidėti prie gyvenimo kokybės tiek fiziškai, tiek psichologiškai, kviečiame žiūrėti naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“, kurią rasite straipsnio pradžioje.
„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą trečiadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.







































































































