REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dvi didelės sostinės poliklinikos ėmėsi naujovės – gydytojai specialistai pacientus konsultuoja ir šeštadieniais. Nors kol kas ši iniciatyva laikina, viliamasi, kad tai galėtų padėti spręsti eilių pas gydytojus klausimą.

Dvi didelės sostinės poliklinikos ėmėsi naujovės – gydytojai specialistai pacientus konsultuoja ir šeštadieniais. Nors kol kas ši iniciatyva laikina, viliamasi, kad tai galėtų padėti spręsti eilių pas gydytojus klausimą.

REKLAMA

Vilniuje esančios Antakalnio ir Karoliniškių poliklinikos ėmėsi naujovės – vizitams pas tam tikrus specialistus galima registruotis ir šeštadieniais.

Karoliniškių poliklinikos direktoriaus pavaduotoja medicinai Larisa Sergejeva portalui tv3.lt pasakojo, kad iniciatyva gydytojams specialistams dirbti ir šeštadieniais jau pasiteisino. Pasak jos, nors tokia galimybė pacientams siūloma dar neseniai, susidomėjimas yra didžiulis.

„Įkėlus registracijos laikus šeštadieniams IPR sistemoje, matome, kad realiai per dvi valandas tie papildomi laikai jau būna užimti, žmonės labai aktyviai registruojasi. Matyt, tai patogu dirbantiems žmonėms, taip pat kitiems gal šeštadienį patogiau atvažiuoti iš rajono ar kitų miestų.

REKLAMA
REKLAMA

Antakalnio poliklinikos atstovė Rūta Vanagienė taip pat patikino, kad vizitų pas gydytojus laikai šeštadieniais ištirpsta akimirksniu.

„Vos atidarius laisvus registracijos laikus jie užsipildo per kelias valandas ir, stebima, kad didžiąją pacientų dalį sudaro net ne Antakalnio poliklinikos pacientai, o tų įstaigų pacientai, kuriose nėra minėtų specialistų arba paslaugų prieinamumas dar blogesnis. Pacientai atvyksta iš visos Lietuvos“, – komentavo ji.  

REKLAMA

Pasigenda sąmoningumo

L. Sergejeva apgailestavo, kad dalis pacientų stokoja sąmoningumo ir vis tik neatvyksta pas gydytoją. Tiesa, panašus tokių asmenų kiekis pastebimas ir įprastomis darbo dienomis.

„Stebime, kad kokie keli užsirašę pacientai vis tik neatvyksta, pavyzdžiui, pas kelis gydytojus iš 60-ies neatvyko 4. Bet panaši statistika yra ir darbo dienomis – iki 4 procentų pacientų vis tik nėra labai sąmoningi ir iš anksto nepraneša, kad negalės atvykti“, – pastebėjo įstaigos atstovė. 

Ji priminė, kad pagal įstatymą pacientai privalo tą padaryti, bet kai nėra jokių kontrolės priemonių, ne visada to paiso. „Norisi pacientų sąmoningumo, nes tie keturi pacientai užėmė laikus, kada būtų galėję atvykti kiti žmonės“, – pabrėžė L. Sergejeva.

REKLAMA
REKLAMA

Gavo papildomą finansavimą iš ligonių kasų

Direktoriaus pavaduotoja medicinai teigė, kad apie specialistų darbą šeštadieniais įstaiga svarstė jau kurį laiką.

„Gyvenimas diktuoja tokį poreikį – susidarė eilės specialistų konsultacijoms, ypač pas kardiologus, neurologus, endokrinologus. Poliklinika nuolat ieško būdų, kaip pagerinti paslaugų prieinamumą, tad papildomas specialistų darbas šeštadieniais yra viena iš priemonių.

„Įkėlus registracijos laikus šeštadieniams IPR sistemoje, matome, kad realiai per dvi valandas tie papildomi laikai jau būna užimti, žmonės labai aktyviai registruojasi“, – sakė Karoliniškių poliklinikos atstovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Suprantame, kad stebuklingai prieinamumas nepagerės, bet tam tikras indėlis bus. Juo labiau kad prisirašančiųjų prie poliklinikos srautas tik didėja“, – vylėsi ji.  

Palankios sąlygos specialistų konsultacijas teikti šeštadieniais poliklinikoms susiklostė dėl to, kad iš ligonių kasų gavo papildomą finansavimą.

„Gavome papildomą susitarimą dėl prioritetinių specialistų konsultacijų – neurologo, kardiologo, endokrinologo, taip pat ir vaikų neurologo, vaikų kardiologo ir vaikų endokrinologo. Bet matome, kad eilės yra ne tik šių gydytojų konsultacijoms, tad iš savo rezervų sudarėme galimybę šeštadieniais apsilankyti ir pas kitus specialistus, pavyzdžiui, oftalmologą, otorinolaringologą, kas kaip tik aktualu sezono metu, dirba ir ortopedas traumatologas“, – vardijo ji. 

REKLAMA

R. Vanagienė pasakojo, kad dėl pakankamos sutartinės sumos su ligonių kasa Antakalnio poliklinikai pavyko susitarti dar metų pradžioje, todėl poliklinika šiemet gali suteikti didesnį skaičių paslaugų. 

„Pavyzdžiui, per pirmus devynis šių metų mėnesius Antakalnio poliklinikos specialistai suteikė 20 000 paslaugų daugiau, lyginat su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu“, – nurodė ji.

Darbuotojams moka papildomai

Paklausta, ar patys gydytojai naujovę priima taip pat palankiai kaip ir pacientai, L. Sergejeva patikino, kad specialistai sutiko pagelbėti:

„Gydytojai šeštadieniais sutiko padirbėti papildomai prie turimo krūvio darbo dienomis. Buvome apklausę darbuotojus, kas norėtų papildomai dirbti šeštadieniais, tad esame labai dėkingi tiems, kurie sutiko pagelbėti.

REKLAMA

Jiems mokame papildomai, nors iš ligonių kasų gausime tą patį įkainį, nesvarbu gydytojas dirbs šeštadienį ar pirmadienį. Skatiname mokėdami papildomai, nes gydytojai taip pat turi savo šeimas, įsipareigojimus – papildomas atėjimas šeštadienį yra asmeninių reikalų nustūmimas ir laiko paskyrimas pacientų labui.“

Pasak jos, nors šiandien nėra retas dalykas, kad gydytojai dirba per kelias gydymo įstaigas, važinėja po Lietuvą, kai kurie specialistai darbą kitose privačiose įstaigose iškeitė į papildomą darbą šeštadieniais savo pagrindinėje darbovietėje.

„Norėtume poliklinikoje sudaryti tokias sąlygas, kad darbuotojams nebūtų tokio didelio poreikio dirbti dar kažkur kitur, o jei norėtų dirbti papildomai, galėtų realizuotis poliklinikoje. Džiugina, kad dauguma mūsų specialistų dirba pilnu krūviu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet išties yra tokių, kurie atsisako praktikos privačiose klinikose ir didinasi krūvius mūsų poliklinikoje. Yra ir tokių gražių pavyzdžių, kad mūsų kai kurios gydytojos, kurios yra vaikų priežiūros atostogose, mato prasmę sugrįžti anksčiau laiko ir padirbėti tik šeštadieniais“, – kalbėjo Karoliniškių poliklinikos atstovė.

Neturėtų tapti 6-ta darbo diena

Nors pacientai džiaugiasi galimybe šeštadienį pas gydytoją patekti greičiau, vis tik patys medikų atstovai to neskuba vertinti su dideliu entuziazmu.

Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos (LSADPS) vadovė Rūta Kiršienė pabrėžė, kad toks darbo modelis neturėtų tapti norma. 

REKLAMA

„Jei darbuotojai sutinka, yra papildomai apmokama ir jiems tinka tokia situacija, tada viskas tvarkoje. Bet turi būti atitinkamas apmokėjimas dirbant laisvadieniu. Ir svarbiausia, kad tai nepasidarytų norma, neva jei dirbi 5 dienas, gali dar 6 dirbti“, – komentavo ji.

Pašnekovės manymu, tai turėtų būti vertinama tik kaip papildomas darbas to norintiems specialistams, jokiu būdu neverčiant to daryti.

„Labiausiai baisu, kad tai netaptu nauju standartu ir būtų suderinti su darbuotoju. Nes ir anksčiau buvo taikoma toks dalykas, kad kiekviena darbo diena sutrumpinama po 15 minučių ir tada dar pridedama darbo šeštadienį, nors bendra darbo apskaita gaunama tokia pati“, – kalbėjo R. Kiršienė.

REKLAMA

Savo ruožtu Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas prof. habil. dr. Julius Kalibatas teigė nemanantis, kad iniciatyva gydytojams dirbti ir šeštadieniais spręstų problemą.

Jo manymu, pirmas kelias eilėms ir kitoms problemoms sveikatos sektoriuje spręsti – didinti studentų skaičių medicinos studijose. Kita užduotis – maksimaliai optimizuoti šeimos gydytojo darbą. 

„Pagrindinės funkcijos – ligų diagnostika ir gydymas, kitas funkcijas ir biurokratinę naštą deleguojant slaugytojams ir kitiems šeimos gydytojo komandos nariams. Tas jau daroma, yra pirmieji geri rezultatai. O šiuo metu, kada yra trūkumas gydytojų ir slaugytojų, neverskite poliklinikų medicinos personalo dirbti šeštadieniais ar net ir sekmadieniais. Jų darbas yra tikrai sunkus, todėl neužnerkite kilpos ant leisgyvės sveikatos apsaugos sistemos“, – viešai dėstė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tvarka tinka tik „pirmūnams“

Sveikatos apsaugos ministerija gi nurodė, kad teisinės galimybės viešosios gydymo įstaigoms dirbti šeštadieniais sudarytos prieš beveik dešimtmetį – yra galiojantis 2014 m. sveikatos apsaugos ministro įsakymas, kuriuo numatoma, kad viešosios gydymo įstaigos gali teikti paslaugas ir šeštadieniais. Vis tik realybėje tai įmanoma ne visoms gydymo įstaigoms.

Tuo metu, ministro Arūno Dulkio patarėjo Tomo Bagdono aiškinimu, ekonomines sąlygas tam sudarė Valstybinė ligonių kasa (VLK), kuri šiemet apmoka virš sutarties suteiktas ambulatorines, dienos stacionaro bei chirurgijos ir slaugos paslaugas. 

„Vien per pirmą šių metų pusmetį tam skirta 42 mln. eurų. Toms gydymo įstaigoms, kurios suteikia paslaugas visa apimtimi, atsirado paskata teikti dar daugiau paslaugų – vienas iš būdų yra ir darbas šeštadieniais. 

REKLAMA

Tad darbas šeštadieniais šiandien tinka tik „pirmūnams“ – toms gydymo įstaigoms, kurios vykdo sutartinis įsipareigojimus užtikrinti gydymo paslaugų apimtis pacientams. Tokios yra tikrai nėra visos gydymo įstaigos“, – nurodė ministro patarėjas. 

Dar neaišku, ar bus pinigų kitąmet 

Jis priminė, kad pirminę sveikatos paslaugų grandį – PSPC ir poliklinikas – išimtinai užtikrina savivaldybės, todėl jos arba poliklinikų administracijos sprendžia dėl darbo organizavimo tvarkos, o ne ministerija. 

„Jos ir sutaria su darbuotojais dėl darbo terminų ir darbo sąlygų. Akivaizdu, kad daugiau lankstumo dirbti šeštadieniais turi didmiesčių gydymo įstaigos, kur medicinos darbuotojų gerokai daugiau. 

REKLAMA

Toks variantas sunkiau įsivaizduojamas rajonuose, kur PSPC dirba po kelis šeimos gydytojas ir po vieną konkrečios specializacijos specialistą. 

Tai dviejų Vilniaus poliklinikų patirtis bus vertinga kitoms gydymo įstaigoms, vertinant darbo šeštadieniais galimybes, pacientų poreikius bei darbo organizavimo tvarką“, – kalbėjo T. Bagdonas. 

Paklaustas, ar ir kitais metais VLK norinčios įstaigos galėtų sudaryti tokią galimybę paslaugas teikti ir šeštadieniais, ministro atstovas nurodė, kad tą pasakyti dar būtų anksti: „Viskas priklauso nuo PSDF biudžeto vykdymo, taip pat gydymo įstaigų įsipareigojimų vykdymo.“

Gydytojų Raseinių ligoninėje vis dar trūksta: „Sako, iki Kauno gal važiuokite“

Dirbantiems svtgl ir dar papildomai - apmokama didesniu tarifu. Tik štai medikams galima ir nemokėti... Pasirodo. Va taip va. Nei SAM, nei darbo inspekcija tai visiškai nekąso. Tokia ta lygybė.
Dirbtinės eilės, nes poliklinikose VISUR tušti koridoriai, net sėdėt prie gydytojo kabineto nejauku. Kur tie žmonės, jei užrašinėja po mėnesio? Kažkoks sukurtas chaosas (kaip ir visur kitur), kad kuo sunkiau būtų patekti pas gydytojus. Kur benueini, visur tuščia, o pvz į Santaras lauki po 6-8 mėn...
kapitalizmas yra kapitalizmas
kapitalizmas yra kapitalizmas
Dirbtinai sukurtos eilės, kad sukurti daug problemų ir jas "sprendžiant" įsisavinti pinigus bei priversti gyventojus pereiti prie privačios "medicinos".
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų