REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Siūlymo naikinti arba mažinti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalį, skiriamą labdarai ir paramai, kritikai sako, kad tokie ketinimai yra nepasverti ir kirstų per pačios pilietinės visuomenės pamatus - organizacijos taptų labiau priklausomos nuo rėmėjų, tam tikros iniciatyvos iš viso gali žlugti dėl lėšų stygiaus, o piliečiai, nerasdami, kur ir kaip savęs išreikšti konstruktyviai, sunkmečio akivaizdoje gali tapti radikalesni.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip antradienį Žalgirio nacionalinio pasipriešinimo judėjimo iniciatyva naujienų agentūroje ELTA surengtoje diskusijoje sakė aktyvių mamų sambūrio atstovė Rasa Paulavičienė, 2 proc. nuo GPM nevyriausybininkams yra ne siekis, o priemonė įgyvendinti tam tikras savo veiklos strategijas, taip yra kompensuojamas valdžios nesugebėjimas pakankamai finansuoti kai kurias sritis. "Darželius, mokyklas, paramą vargstantiems, gyvūnų prieglaudas, įvairius kitus visuomenės pastebėtus skaudulius, kur valstybėje yra rankos per trumpos", - vardino R. Paulavičienė.

REKLAMA

Aktyvi mama teigia, kad dalis organizacijų kerpant šiuos 2 proc. praranda galimybę ruošti lyderius. "Tai yra labai svarbu ir tuo pačiu brangu. Neturėsime kokybiškai aktyvios visuomenės, jei negalėsime investuoti į lyderių ruošimą", - aiškino R. Paulavičienė.

Ji ir Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Vytautas Bakas teigė manantys, kad šis sprendimas buvo priimtas spontaniškai, neatlikus reikiamų skaičiavimų, net nebandant ieškoti alternatyvų.

REKLAMA
REKLAMA

"Jei atkreiptumėte dėmesį, tai paliekami už borto visi tie, kurie atstovų neturi: darželiai, mokyklos ir visos kitos, kurie negali šaukti. Galioja principas: pabandome atimti, o po to žiūrime - kas garsiau šauks. O jei šauks, tai po to atiduosime ir atimsime iš ko nors kito, kas nešauks", - sakė R. Paulavičienė, komentuodama ketinimą nustatyti, kad paramos gyventojai nebegalėtų skirti biudžetinėms organizacijoms.

Olimpinė šaudymo į skraidančius taikinius čempionė Daina Gudzinevičiūtė piktinosi apskritai, kad kažkas nori spręsti, kaip tuos pinigus paskirstyti. "Galų gale, tai yra mūsų visų apsisprendimo reikalas, kam norime, tam duodame", - pabrėžė sportininkė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

D. Gudzinevičiūtė teigė, kad šie 2 proc. yra ypač svarbūs nekomerciniams sporto klubams, kuriuose ugdomi talentai. Skirdami 2 proc. tėvai suteikia galimybę tuos pinigus "išsportuoti".

Pati olimpinė čempionė sakė savo 2 proc. skyrusi pagalbos gyvūnams organizacijai. "Skyriau toms mergaitėms, kurios eidavo valyti kačiukų ir šuniukų narvelių. Jie apskritai laikėsi tik iš 2 proc. Ten ateis badas ir bėda", - graudinosi D. Gudzinevičiūtė.

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas V. Bakas sakė, kad NVO turi tris pagrindinius finansavimo šaltinius: nario mokestį, mokesčių lengvatos sistemą bei rėmėjų, taip pat ir Vyriausybės bei Europos Sąjungos lėšas.

REKLAMA

"Manau, kad nario mokestis ir pajamų mokesčių dalis daro NVO nepriklausomas. Patys nariai išlaiko organizacijas. NVO, atimant 2 proc., praranda savo savarankiškumą", - įsitikinęs V. Bakas.

Filosofas Krescencijus Stoškus pažymėjo, kad galimybės remti visuomeninę veiklą atėmimas sukliudytų pilietinės visuomenės brendimui. Jis svarstė, kad tokius sprendimus siūlantys asmenys stokoja aristokratiškai kultūrai būdingų vertybių - orumo, garbės, ištikimybės prisiimtiems įsipareigojimams.

Filosofo manymu, tai, kaip jis įvardina - "nuvorišų", arba kitaip sakant "naujųjų turčių" valdymo pasekmė.

REKLAMA

"Jie atėję su turtu, jie prie to turto turi nemažai ambicijų. Jie supranta, kad realią galią turi, bet ta galia viešai nepripažįstama. Vadinasi, jam labai reikalinga eksponuoti savo ambicijas. Dabar žodis ambicijos įgavęs kitą prasmę, tai reikėtų sakyti arogancija", - kalbėjo K. Stoškus.

Filosofas tai siejo su tam tikrais kompleksais. "Seime didžiulis koncentratas "nuvorišų" - apie 90 proc. Galima įsivaizduoti, kad tokio tipo žmonės nelabai didelės atsakomybės imasi. Daro sprendimus tik neatsakingus. Šitie žmonės nepriims tokių sprendimų, kurie reikalingi visuomeninėms organizacijoms, jie nelaiko savęs tautos atstovais, jie laiko save visur laimėtojais. Jis ateina ne tarnauti kažkam, o įsitvirtinti ", - teigė K. Stoškus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

ELTA primena, jog už tai, kad būtų palikta galimybė remti visuomenininkus pasisako ir valdantieji. Tik ketinama palikti ne 2 proc., o 1 proc. nuo GPM, taip pat nepalikti galimybės papildomai remti biudžetines organizacijas.

Aktyvių mamų sambūrio atstovė teigė, jog šis modelis būtų visai priimtinas, jei valstybė prisiimtų to 1 nuimamo procento naštą ant savo pečių, bet suabejojo, kad taip bus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų