REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar „farsu“ virtusi Etikos ir procedūrų komisija gali tęsti savo darbą?

Komisiją boikotavę politikai prabilo apie darbą joje

Seimo etikos ir procedūrų komisija yra paralyžiuota ir savo darbo tęsti negali. Tuo įsitikinę keturi iš komisijos pasitraukę parlamentarai, įskaitant jos pirmininką Vytautą Stundį. Pasak narystę komisijoje sustabdžiusių Seimo narių, jos darbas tapo valdančiųjų įrankiu, kuriuo siekiama įteisinti neteisėtus dalykus.

Seimo etikos ir procedūrų komisija yra paralyžiuota ir savo darbo tęsti negali. Tuo įsitikinę keturi iš komisijos pasitraukę parlamentarai, įskaitant jos pirmininką Vytautą Stundį. Pasak narystę komisijoje sustabdžiusių Seimo narių, jos darbas tapo valdančiųjų įrankiu, kuriuo siekiama įteisinti neteisėtus dalykus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Keturi Seimo nariai – V. Stundys, Vytautas Juozapaitis, Dalia Teišerskytė ir Povilas Urbšys – trečiadienį konstatavo, kad Etikos ir procedūrų komisijos darbas dabartinėmis aplinkybėmis negali būti tęsiamas. Pasak jų, komisija nėra pajėgi atlikti savo funkcijas, nes tapo valdančiųjų interesų įrankiu. Šie Seimo nariai bei dar vienas opozicijos atstovas Stasys Šedbaras savo įgaliojimus sustabdė po to, kai komisija valdančiųjų balsais nusprendė sustabdyti Viktoro Uspaskicho teisinio imuniteto klausimo nagrinėjimą.

REKLAMA

„Kas ką atstovauja“

„Komisija šiandien negali dirbti ir negali priimti sprendimų, – tvirtina dabar jau buvęs jos pirmininkas V. Stundys. – Likusioji komisijos dalis gali tartis, gali kalbėtis, gali džiaugtis, bet Seimo statutas nesuteikia galimybės, komisijos pirmininkui sustabdžius savo įgaliojimus, toliau tęsti teisėtus posėdžius.“

Be to, pasak V. Stundžio, komisija nebegali tęsti savo darbo ir dėl pažeistos Seimo statuto normos, pagal kurią frakcijos komisijoje turi būti atstovaujamas proporcingai – kad netaptų tik partinių diskusijų ir sprendimų, priimamų politiniu pagrindu, arena.

REKLAMA
REKLAMA

V. Stundys tvirtina, kad komisijoje takoskyra tarp pozicijos ir opozicijos yra labai ryški: „Priimant sprendimus, nepaisoma teisinių argumentų, statuto normų ir politikų elgesio normų.“ Pasak jo, tai priveda prie praktikos, kai sprendimai priimami pagal tai, „kas ką atstovauja“.

Anksčiau būdavo kitaip

Jau 13 metų komisijoje dirbanti liberalė Dalia Teišerskytė tvirtina, kad dabartinė Etikos ir procedūrų komisija nebepanaši į senąsias. Pasak jo, anksčiau paskyrimai į komisiją būdavo „teisingi“. „Jokių partinių nuostatų nebuvo, darbas vykdavo taikiai, labai principingai“, – teigia Seimo narė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau, pasak D. Teišerskytės, į komisijos posėdžius atėję politikai pamiršdavo, kokiai partijai priklauso, ir tai leisdavo priimti objektyvius sprendimus. „Dirbti dabartinėje komisijoje yra beviltiška, nes ji sprendžia tik valdančiosios pusės problemas“, – įsitikinusi ji.

V. Uspaskicho neliečiamybės atvejis – ne vienintelis

Pasak konservatoriaus Vytauto Juozapaičio, skandalingasis komisijos sprendimas dėl Viktoro Uspaskicho, paskatinęs sustabdyti joje narystę, nebuvo vienintelis jos akibrokštas – atitinkama komisijos veikla sudarė ilgą grandinę: „Tas incidentas komisijos darbe buvo tik įvadas į tai, kai statusas yra ignoruojamas aukščiausių pareigūnų, yra išjungiami mikrofonai.“

REKLAMA

 „Į mažumą ne kartą buvo nusivalytos kojos. <...> Pasirodo Lietuvoje įstatymus galima traktuoti taip, kaip atrodo konkrečiam žmogui ar žmonių būriui, susibūrusiems į tam tikrą darinį, – teigia V. Juozapaitis. – Tai kvepia jau autoritariniu režimu ir pavojumi valstybei, kad ir kaip juokingai tai beskambėtų.“

Mišrios Seimo narių grupės atstovas Povilas Urbšys tvirtina, kad komisiją norima padaryti įrankiu, padedančių įteisinti neteisėtus dalykus. „Komisija tokiu būdu kriminalizuojama. Ir tam kriminalizavimui pritaria kitos valdančiosios partijos“, – tvirtina politikas.

Vis tiek rinksis

Iš septynių likusiųjų valdančiųjų atstovų sudaryta komisija vis tiek ketina rinktis į posėdžius. Komisija yra gavusi prašymą dar kartą išnagrinėti tą patį V. Uspaskicho teisinio imuniteto klausimą turinčios nagrinėti laikinosios tyrimo komisijos sudarymo klausimą.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų