REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis gyrėsi, kaip efektyviai pavyko užbaigti apskričių reformą ir kiek milijonų dėl to valstybė sutaupys. Tačiau biurokratų skaičius apskritims išnykus beveik nesumažėjo, kai kuriems padidėjo net atlyginimai, tad ir finansinė jų išlaikymo našta mokesčių mokėtojams liks.

REKLAMA
REKLAMA

Sutaupys katino ašaras

2009 m. apskričių viršininkų įsteigtoms įstaigoms ir vykdomoms programoms finansuoti buvo skirta beveik 712 mln. litų.

REKLAMA

R.Palaitis ne kartą yra pabrėžęs, kad įgyvendinus reformą kasmet bus sutaupoma po 30 mln. litų. Vadinasi, apie 680 mln. litų valstybei kainuos tai, kas liko panaikinus apskritis.

Iš 88 buvusių apskričių funkcijų 58 buvo panaikintos ir niekas jų nepasigedo. 680 mln. litų kainuos likusios 30 funkcijų, kurios buvo padalytos savivaldybėms ir ministerijoms. Savivaldybės tų funkcijų kratėsi, o ministerijos mielai globė ir funkcijas, ir buvusius apskričių specialistus su jų išpūstais atlyginimų fondais.

REKLAMA
REKLAMA

Pastarosios perėmė ketvirtadalį buvusių apskričių funkcijų, bet į etatų sąrašus įsirašė beveik 55 proc. buvusių apskričių valstybės tarnautojų.

Reformai prasidėjus, apskrityse leistinas pareigybių skaičius buvo 2476, o nuo liepos 1–osios apskričių viršininkų administracijų vykdytoms funkcijoms atlikti leista steigti iki 1400 pareigybių.

Gavo ir darbą, ir kompensacijas

Reformai įvykdyti prireikė 14 mln. litų. Iš jų 3 mln. litų buvo išmokėta kaip kompensacijos už apskričių valdininkų nepanaudotas atostogas, 7 mln. litų išleista darbuotojų, dirbusių pagal darbo sutartis, išeitinėms kompensacijoms, dar 3,5 mln. litų buvo rezervuota atleistų valstybės tarnautojų išeitinėms išmokoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

390 000 litų skirta apskričių viršininkų administracijų likvidacinėms komisijoms išlaikyti.

Galimybė sutaupyti buvo prarasta išmokant tūkstantines kompensacijas daugiau nei 900 žemėtvarkininkų, kurie nė dienos neragavo bedarbio duonos – iškart po apskričių likvidavimo buvo perkelti į Nacionalinę žemės tarnybą (NŽT).

Ypač pasisekė buvusiems žemėtvarkos skyrių vedėjams – perėjus į NŽT pavaldumą, jiems buvo suteiktos aukštesnės kategorijos, todėl atlyginimai kilo maždaug 500 litų.

Pasinaudojant apskričių reforma, valdininkų pagausėjo ir pačioje NŽT. Pernai vasarą buvo įkurtas naujas skyrius, neva kontroliuosiantis, kaip dirba miestų ir rajonų žemėtvarkininkai. Skyriuje dirba 8 žmonės, dar po 3 etatus padalyta 4 poskyriams regionuose.

REKLAMA

Nelabai aišku, ką visa ši valdininkų armija veiks, kai bus užbaigta žemės reforma, ir kiek mokesčių mokėtojams kainuos sunkus jų popierinis triūsas. Šiais metais, kaip informuoja Žemės ūkio ministerija, NŽT valdymo funkcijoms įgyvendinti iš viso numatyta beveik 41,9 mln. litų, iš jų beveik 27,6 mln. litų skirta darbo užmokesčiui.

Už patarinėjimąmilijonas

Nenuskriaudė valdžia ir buvusių apskričių vadovų – visiems paskirtos minkštos kėdės Ministro pirmininko tarnyboje. Vyriausybės vadovui jie duoda patarimų regioninės plėtros klausimais. Dėl tokio dosnumo premjerą Andrių Kubilių kritikuoja ne tik opozicija, bet ir jo partijos kolegos.

REKLAMA

Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcijos Seime seniūnas Jurgis Razma apskaičiavo, kad, panaikinus dešimties A.Kubiliaus patarėjų – atstovų regionų plėtros tarybose etatus, būtų galima sutaupyti apie milijoną litų.

Mokesčių mokėtojams būtų pravartu sužinoti, kuo jiems pasitarnauja šie atstovai, kurių kiekvieno išlaikymas, kelionės, pokalbiai telefonu, pieštukai ir trintukai atsieina apie 100 tūkst. litų per metus.

Darbo biržadarbininkams

Labiausiai nepasisekė apskrityse pagal darbo sutartis dirbusiems „samdiniams“. Jiems teko ieškotis darbo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, iš 115 pernai liepos 1 d. atleistų Kauno apskrities viršininko administracijos darbuotojų darbo biržoje įsiregistravo tik 25. Iš viso apskrityje buvo net 236 darbuotojai, tačiau 121 iškart perėjo dirbti į Žemės ūkio, Aplinkos ir Vidaus reikalų ministerijų padalinius ar į Kauno miesto bei rajono savivaldybes. Tarp darbo biržos klientų daugiausia atsidūrė vairuotojai, duomenų tvarkytojos, referentės, valytojos.

Klaipėdos teritorinėje darbo biržoje užsiregistravo 21 iš 118 apskrities darbuotojų, Vilniuje – 21 iš 240. Šiaulių teritorinės darbo biržos duomenimis, į biržą kreipėsi tik 16 buvusių apskrities darbuotojų.

Iš apskričių viršininkų administracijų atleisti valstybės tarnautojai, kuriems nebuvo pasiūlytas kitas darbas, registravosi valstybės tarnybos rezerve. Pernai spalio pabaigoje tokių buvo registruota 232.

Alia ZINKUVIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų