REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Su UAB „Dzūtra” direktoriumi Robertu Notkumi visai neplanuotai nutarėme pasižvalgyti, kaip mieste surenkamos antrinės žaliavos, ar tikrai gyventojai jas rūpestingai rūšiuoja. Pakeliui direktorius supažindina su Vokietijos „Tönsmeier” įmonių grupe, besiverčiančia atliekų tvarkymu, kuriai priklauso ir Alytuje veikianti „Dzūtra”.

REKLAMA
REKLAMA

Pradėjusi veiklą nuo klasikinio atliekų surinkimo, dabar ji rūpinasi ir antrinėmis žaliavomis, pavojingomis atliekomis. Vienu žodžiu, šiandien įmonė siūlo modernaus atliekų tvarkymo ir antrinių žaliavų paruošimo perdirbti paslaugas.

REKLAMA

Pasak R.Notkaus, alytiškiai jau keleri metai neturi problemų dėl šiukšlių surinkimo. Atvažiuojančius ir po langais pypsinčius šiukšliavežius seniai pakeitė buitinių atliekų konteineriai. Dzūkus belieka tik pagirti ir kaip sąžiningai rūšiuojančius antrines žaliavas. Atliekų nebeliko ten, kur šalia spalvotų varpų yra ir buitinių atliekų konteinerių.

Merkinės gatvės gale pasivejame Ramūno Malakviejaus vairuojamą „Tönsmeier” logotipu pažymėtą „Dzūtros” specialųjį automobilį su unikaliu nuimamu didžiakrūviu konteineriu. Ramūnas paaiškina šiandien renkantis tik plastiką.

REKLAMA
REKLAMA

„Buitinių atliekų gyventojai į antrinių konteinerius tikrai nemeta, neįmanoma. Pasitaiko, kad netyčia sukiša popieriaus”, - teigia antrinių žaliavų surinkėjas. Didžiakrūvis konteineris iš viršaus uždaromas, kad vežant vėjas neišnešiotų atliekų.

Kitą dieną vairuotojas konteinerį nusikels ir užsidės kitą, tinkamą kitokiai antrinei žaliavai rinkti. Į rajono miestelius jų rinkti taupumo sumetimais važiuojama prisikabinus priekabą. „Dzūtros” turimas automobilis Kaune yra su atskiromis sienelėmis. Ten vienas konteineris veža kelių rūšių atliekas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Berlyne studijavęs R.Notkus prisiminė, kad vokiečiams pradėjus abejoti automobilio galimybėmis, ar iš tikrųjų konteineryje yra tos skiriamosios sienelės, „Tönsmeier” vadovybė pasirūpino peršviečiamomis kraštinėmis sienomis, kad būtų matyti atskiri skyriai.

Į vieną katilą neberiama

„Dzūtros” bazėje Naujojoje gatvėje, kaip ir perspėjo R.Notkus, didelės prabangos nė kvapo. Labiausiai norėtųsi, kad visa teritorija būtų asfaltuota. „Vis dėl lėšų stygiaus”, - teisinasi pašnekovas.

Kol „Dzūtros” direktorius atsitiktinai sutiktiems sutuoktiniams iš Vilniaus gatvės aiškino nuo liepos 1-osios įsigaliojusią naują mokėjimo už buitinių atliekų išvežimą tvarką, pakalbinome popierių presuojančius darbuotojus. „Rūšiavimo procesas jau įsuktas. Tikrai ne į vieną katilą gyventojai ir įmonės beria antrines žaliavas. Jau moka rūšiuoti. Aišku, pasitaiko tarp plastiko rasti putų polistireno ar kokį batą, bet turbūt jaunimas taip papokštauja”, - sako darbininkai.

REKLAMA

Vairuotojas Juozas Kivaras, „Dzūtroje” dirbantis penkerius metus, pagiria bendroves „Snaigė”, „Alita”, „Coca-Cola” HBC Lietuva. Įmonės ir daugiabučių bei individualių namų gyventojai kuo toliau, tuo geriau rūšiuoja atliekas.

„Mums svarbiausia paslaugų kokybė, savęs aprūpinimas - antraeilis dalykas”, - teigė R.Notkus, kai nutolus trečiam lietaus debesiui mėginome aplenkti balas „Dzūtros” bazėje.

Alytus - pavyzdys kitiems miestams

„Aš tik pagirti galiu alytiškius. Labai gerai ir atsakingai rūšiuoja. Atliekų rūšiavimo sistema kituose Lietuvos miestuose turbūt dar neįsisiūbavusi, bet, reikia manyti, trukdžių ateityje nebeliks. Malonu patarti kitų miestų atstovams, juos paakinti, pasidalyti pažangia patirtimi”, - sako miesto savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Regina Aleknavičienė.

REKLAMA

Ji prašo gyventojų ir toliau taip atsakingai rūšiuoti, prie antrinių žaliavų konteinerių nepalikti buitinių, komunalinių ar stambiagabaričių atliekų. Pastebėjus paliekamas ar radus paliktas prie spalvotų konteinerių, informuoti savivaldybės administracijos specialistus.

Šiuo metu mieste pastatyti 339 varpo formos konteineriai - po 113 popieriui bei kartonui, plastikui ir stiklui. Dar žadama įsigyti per 60 komplektų, kad žmonėms būtų patogiau. R.Aleknavičienė pagyrė „Dzūtros” kolektyvą, dirbantį Vakarų europiečių, kuriems rūšiavimas - jau įprastas reiškinys, pavyzdžiu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Specialistei malonu, kad gyventojai domisi antrinių žaliavų svarba, perdirbimo galimybėmis. Neatmestinai rūšiuojant žaliavas jaučiama tiesioginė nauda, nedidėja kiekis atliekų, patenkančių į sąvartynus, mažiau lėšų reikia atliekoms juose sutvarkyti.

Lauko gatvės gyventoja Gražina Naujokienė, kaimynių nuomone, - geriausias pavyzdys keliems daugiabučiams namams. Moteris antrines žaliavas rūšiavo dar tada, kai Alytus neturėjo spalvotų konteinerių. „Kai lankiau dukros šeimą Londone, praradau trisdešimt svarų sterlingų - ne vietoje išspjoviau kramtomąją gumą. Anglijoje didelės piniginės baudos laukia tų, kurie išmeta, tarkim, popierėlį nuo saldumyno pro automobilio langą”, - tikina Gražina. Ji ragina visus alytiškius neteršti, gražinti savo miestą.

Aldona KUDZIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų