• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dėl korupcijos, valstybei daromos žalos ir nebaudžiamumo sunerimusi Lietuvos socialdemokratų sąjunga (LSDS) pasiūlė griežtinti atsakomybę už sunkius ekonominius nusikaltimus, panaikinti jiems senaties terminą ir grįžti prie bylų, kuriose valstybę apiplėšę asmenys išvengė atsakomybės.

REKLAMA
REKLAMA

Šiems siūlymams nepritarė Raimundas Šukys. Jis sakė, kad tai jau praeitas etapas, dalis pataisų - pavėluotos, neteisingos ir antikonstitucinės.

REKLAMA

Kitos išeities nėra

LSDS Seimo frakcijoms pasiūlė griežtinti baudžiamąją atsakomybę už sunkius ekonominius, finansinius nusikaltimus, nusikaltimus valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams, taip pat nusikaltimus nuosavybei. LSDS norėtų, kad už kai kuriuos nusikaltimus būtų panaikintas atsakomybės padedantis išvengti senaties terminas.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip portalui „Balsas.lt“ teigė LSDS vadovas Arvydas Akstinavičius, tokių priemonių verčia imtis valstybei daroma didžiulė žala ir nebaudžiamumas už ją. „Ekonominių nusikaltimų padaryta daug, tačiau niekas už nieką neatsako“, - apgailestavo socialdemokratas.

Pasak politiko, tokios istorijos negali ilgai tęstis. „Mes matome piktnaudžiavimus tarnybine padėtimi, žvėrišką korupciją, neteisingus ir neteisėtus valdininkų veiksmus, kurie neša valstybei milžinišką žalą“, -  piktinosi A. Akstinavičius. Jis ragino šiais dalykais susirūpinti, nes jau oficialiai pripažįstama, kad šešėliniame versle plaukioja apie 16 milijardų litų, t. y. didesnė pusė biudžeto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

LSDS vadovas teigė, kad anksčiau visi privatizavimo procesai būdavo neskaidrūs ir valstybė patirdavo milžinišką žalą. Pasak politiko, per „Mažeikių naftos“ privatizavimą buvo padaryta keturi milijardai plika akimi matomos žalos iš mokesčių mokėtojų kišenės ir, deja, niekas už tai nėra atsakingas.

Kadangi tokie dalykai nebaigiami geranoriškai, A. Akstinavičius ragino imtis prievartinių priemonių, nes kito kelio šiandien nėra.

REKLAMA

Senatis – būdas išsisukti

Norėdama sustabdyti žalingus procesus valstybėje LSDS pateikė Baudžiamojo kodekso pataisas griežtinti atsakomybę ir naikinti senaties terminą sunkiems ekonominiams nusikaltimams. Pasak A. Akstinavičiaus, „visokie petrikai ar kitokie nebegalėtų išsisukti“.

Kaip teigė LSDS lyderis, esant nustatytam tam tikram senaties terminui procesas būna pavilkinamas, kam yra daug svertų, o po to skelbiama, kad senatis suėjo ir asmuo lieka nenubaustas. „Prie dalies bylų būtina sugrįžti ir atsakingi asmenys turi atsakyti už padarytus nusikaltimus“, - sakė A. Akstinavičius.

REKLAMA

LSDS siūlo iš nusikaltėlių išreikalauti kompensacijas bei taip atlyginti padarytus nuostolius. „Kiek dabar žinome, ekonominius nusikaltimus darę žmonės yra pakankamai turtingi“, - tvirtino politikas.

A. Akstinavičius nepabijojo tų žmonių įvardinti konkrečiau.  „Buvęs premjeras Adolfas Šleževičius šiuo metu jis yra vienas turtingiausiu Lietuvos žmonių“, - sakė socialdemokratas.  Politiko nuomone, A. Šleževičius yra atsakingas už valstybei padarytus nuostolius ir turėtų atlyginti padarytą žalą. „Tai civilizuotas būdas ir pasaulyje tokia praktika taikoma“, - tikino A. Akstinavičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Socialdemokratas įsitikinęs, jog senaties panaikinimas būtų naudingas dėl jau padarytų nusikaltimų ir dėl prevencijos ateityje. „Sunkių ekonominių nusikaltimų bylos, kuriose yra išaiškinti ir žinomi nusikaltėliai, tačiau dėl senaties nutrauktos, turėtų būti atnaujintos“, - pasakojo jis.  „Kitas momentas -  senaties panaikinimas veiktų kaip prevencija ateities nusikaltimams, nes juk jau svarstoma privatizuoti geležinkelius, paštą ir Klaipėdos naftą“, - pridūrė politikas.

REKLAMA

A. Akstinavičius teigė, kad LSDS siūlo ir kitų įstatymų pakeitimų valstybės interesams apginti, pavyzdžiui, visuotinį pajamų, išlaidų ir turto deklaravimą. „Juk nusikaltėlis turtą gali užrašyti giminaičiams ar draugams, o įvykdžius visuotinį turto deklaravimą matytųsi, kas kiek ko turi ir ko galima iš asmens pareikalauti“, - pasakojo jis.



Teisinės kliūtys

REKLAMA

Liberalcentristas, teisininkas Raimundas Šukys portalui „Balsas.lt“ sakė, kad idėja didinti atsakomybę ir naikinti senatį už ekonominius nusikaltimus yra neoriginali, Seimas bent tris kartus jau yra svarstęs analogiškus pasiūlymus. Šie siūlymai parlamentarui taip pat sukėlė abejonių dėl atitikties įstatymams ir Konstitucijai.

Visiškas senaties už ekonominius nusikaltimus panaikinimas R. Šukiui pasirodė nerealus, tačiau jos prailginimas yra svarstytinas, nors pagrįstumas - abejotinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

R. Šukys pripažino, kad EBSW ir bankų bylose buvo asmenų, kuriems dėl senaties taikymo pavyko išvengti atsakomybės.

Tačiau teisininkas ragino neužmiršti Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvencijos, kurioje yra įtvirtinta teisė į aiškų, greitą ir operatyvų teismą. „Senatis turi tam tikrą reikšmę pareigūnams, skatina juos nevilkinti bylos, asmenį atsakomybėn patraukti operatyviai“, - sakė jis.

REKLAMA

R. Šukio nuomone, vėl kelti bylas dėl nepriklausomybės pradžios privatizacijų yra abejotinas veiksmas, nes gali nebepavykti surinkti dokumentų, liudininkų parodymai gali būti nebetikslūs. Be to, sulauktume skundų Europos žmogaus teisių teismui.

R. Šukys akcentavo, jog kiekvieną nuteisimą reikia pagrįsti įrodymais, o jeigu senatis būtų neribota arba, pavyzdžiui, dvidešimt penkeri metai, liudytojai gali nieko neprisiminti, maišyti faktus. „Liudytojų parodymai turi būti tikslūs, nuo jų priklauso priimamas nuosprendis“, - pabrėžė politikas.

REKLAMA

Pasak teisininko, svarbus archyvuose ar įmonėse laikomų finansinių dokumentų saugojimo laikas. „Su mokesčiais susijusių dokumentų ilgiausias laikymo teminąs – 10 metų, todėl jeigu archyvas bus sunaikintas, bylos už 10 metų objektyviai nebegalėsime ištirti“, - pasakojo jis.

Dar vienas svarbus R. Šukio paminėtas teisinis niuansas -  įstatymų negaliojimo atgal principas. „Jei nusikaltimo padarymo metu galiotų vienokia senatis, pavyzdžiui, dešimt metų, o vėliau senatį prailginus būtų bandoma asmenį vėl patraukti atsakomybėm, iškiltų įstatymo taikymo atgal problema, nes pasunkėtų kaltinamojo padėtis“, - sakė Seimo narys. Jis pabrėžė, kad įstatymai galioja tik į ateitį.

REKLAMA
REKLAMA

Praeitas etapas

Politiko nuomone, šie abejotini siūlymai yra populiarūs, nes atrodo labai gražiai, jei partija prieš rinkimus siūlo įnirtingai kovoti su nusikaltėliais ar peržiūrėti visą privatizaciją. Bet ar pataisos atitinka Konstituciją ir tarptautinius dokumentus, R. Šukys suabejojo.

Paklaustas, kaip išspręsti LSDS įvardintą nebaudžiamumo problemą, R.Šukys sakė, kad taip nėra, jog niekas nenubaustas, yra nuteistų asmenų, kurie dar atlieka bausmes ar jau jas atliko.

Politiko manymu, į nusikaltimus valstybei reikėjo reaguoti anksčiau, nes tada daug žmonių išvengė atsakomybės ar gavo ją nepelnytai mažą. Kaip teigė liberalcentristas, už tam tikras veiklas anksčiau išvis nebuvo nustatyta atsakomybė, veikos nebuvo kriminalizuotos,  todėl bausta kaip už lengvesnius nusikaltimus. „Problemai išspręsti vien senaties pakeitimų neužtektų, todėl dabar minėti siūlymai kvepia populizmu“, - įsitikinęs parlamentaras.

R. Šukys priminė, kad jau ne viena partija į rinkimus ėjo žadėdama nubausti visus už EBSW veiksmus atsakingus asmenis ir grąžinti lėšas, o Seime dirbusi komisija irgi nieko nenuveikė. „Teisia teismas, o ne politikai“, - pabrėžė teisininkas.

R. Šukys įsitikinęs, kad viską reikėjo daryti laiku ir į nusikaltimus reaguoti tinkamai, o ne į situaciją žiūrėti aplaidžiai. Politiko nuomone, gręžiotis atgal yra nebeverta. „Tikėjau, kad ši tema išsemta. Einantiems tokiu keliu turbūt trūksta idėjų. Tai praeitas etapas, šis kelias yra neteisingas ir antikonstitucinis“, - mano jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų