REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tikimybė susitarti dėl Ignalinos atominės elektrinės (IAE) darbo pratęsimo gerokai padidėjo, tačiau tebėra mažesnė, nei kita tikimybė - kad susiderėti su Europos Komisija ir su Europos Sąjungos (ES) narėmis dėl to nepavyks.

REKLAMA
REKLAMA

Tai pirmadienį per spaudos konferenciją žurnalistams sakė Vyriausybinės darbo grupės energetikos problemoms spręsti vadovas, samdomas konsultantas Aleksandras Abišala.

REKLAMA

Pasak jo, jei spalio 12 dieną kartu su Seimo rinkimais rengiamas referendumas dėl IAE darbo pratęsimo žlugtų, tai Lietuvos galimybes susiderėti dėl jėgainės darbo pratęsimo sumažintų iki nulio.

Pradėdamas darbą vasaros pradžioje A.Abišala teigė, jog tikimybė susitarti dėl IAE darbo pratęsimo po 2009 metų tesiekia 5 proc. Pirmadienį jis pareiškė, kad dabar šansai išaugę iki 42 proc.

Anot A.Abišalos, jo viltį susitarti sustiprino iš ES valstybių atstovų gaunami signalai apie Lietuvos, kartu ir viso regiono, energetikos problemų supratimą bei neoficialiai žadama parama Lietuvai siekiant minėtų problemų sprendimo.

REKLAMA
REKLAMA

Kita vertus, A.Abišala pripažino, jog su Europos Komisijos atstovais rasti bendrą kalbą šiais klausimais - ypač dėl IAE darbo pratęsimo interpretuojant Lietuvos pasirašytą Stojimo į ES sutartį - sudėtinga.

„Mes matome vienodą vandens lygį stiklinėje, tik mes ją matome pusiau tuščią, o Komisija ją mato pusiau pilną“, - sakė A.Abišala.

Jis tikino, kad EK turėtų atsižvelgti į iš esmės pasikeitusias aplinkybes ir energetikos situaciją nuo to laiko, kai Lietuva pasirašė Stojimo į ES sutartį.

Kita vertus, ambasadoriaus rangą turintis konsultantas pripažino, jog EK nenori sukurti precedento leisdama vienai iš ES šalių nesilaikyti sutartyje numatytų įsipareigojimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot A.Abišalos, jei sprendimas neuždaryti IAE būtų apskųstas tarptautiniam arbitražui - Lietuvai apginti savo poziciją jame būtų sunku.

„Jeigu mums reikėtų stoti arbitraže, būtų labai labai sunki užduotis (teisiškai apginti Lietuvos poziciją – aut.). Tačiau jeigu būtų politinė valia ir siekis, tai, manau, juridines formuluotes galima būtų suderinti ir sutarties nelaužyti“, - kalbėjo A.Abišala.

EK vadovas Jose Manuelis Barrosas (Chosė Manuelis Barosas) praėjusį trečiadienį po Briuselyje vykusio susitikimo su premjeru Gediminu Kirkilu dar kartą pareiškė, kad diskusijos dėl IAE darbo pratęsimo nevyksta.

REKLAMA

„Ignalina (jėgainės uždarymas – aut.), kad būtų visiškai aišku, yra teisinis įsipareigojimas sutartyje. Teisiniai įsipareigojimai nėra Lietuvos ir Europos Komisijos diskusijų objektas. Komisija gali tik pasakyti - sutartys reikia gerbti“, - per bendrą spaudos konferenciją su premjeru G.Kirkilu tvirtino J.M.Barrosas.

Lietuva stojimo į ES sutartyje įsipareigojo iki 2009-ųjų pabaigos visiškai uždaryti Ignalinos atominę elektrinę. Tačiau Vyriausybė viešai dar skelbia besitikinti susitarti su Europos Komisija dėl vėlesnio IAE uždarymo.

REKLAMA

Spalio 12 dieną Lietuvoje vyks konsultacinis referendumas, kuriame šalies gyventojams bus siūloma pasisakyti, ar jie pritaria siekiui pratęsti IAE darbą po 2009 metų.

Iki 2016-2018 metų Lietuvoje tikimasi pastatyti pirmąjį naujos atominės elektrinės reaktorių, o 2015-2016 metais - nutiesti elektros tiltus į Lenkiją ir Švediją.

Premjeras Gediminas Kirkilas portalui „Balsas.lt“ yra sakęs, jog jam nėra aišku, į ką Europos Sąjungos struktūrose reikia kreiptis dėl IAE pratęsimo.

Plačiau apie tai – LNK žinių videoreportaže.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų